پسته
اخبار

یک شرکت دانش‌بنیان داخلی، به کمک هوش مصنوعی موفق به هوشمندسازی فرایندهای تولید محصول استراتژیک پسته شد

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از خبرگزاری مهر، متخصصین کشورمان در قالب تیم تحقیقاتی مستقر در یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید دستگاه سورتر هوشمند پسته شدند.

  به گفته محمدرضا فرحناک، مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان واقع در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، سورتر جزئی از محصولات صنایع تبدیلی به‌حساب می‌آید. در این دست از صنایع محصولات به دو بخش تقسیم می‌شوند. محصولاتی که ارزشمند هستند و آن‌هایی که ارزش قیمت‌گذاری شده کمتری دارند. در این فرایند، تفکیک و تبدیل به‌صورت هوشمند انجام شده و با ایجاد ارزش افزوده، می‌تواند آورده مالی بیشتری نیز داشته باشد.

  ایشان در ادامه افزودند باتوجه‌به آن که پسته یک محصول استراتژیک است، سعی کردیم برای گام نخست، با استفاده از هوش مصنوعی دستگاه سورتر پسته را به‌گونه‌ای طراحی کنیم که بتواند به تفکیک‌سازی هوشمند این محصول بپردازد. فرحناک ضمن آنکه اشاره کرد از این دستگاه می‌توان در طبقه‌بندی سایر محصولات نیز استفاده کرد افزود که دستگاه سورتر ما را قادر می‌سازد تا فرایند جداسازی و طبقه‌بندی محصول را به‌صورت هوشمند و بدون خطای انسانی انجام دهیم.

  پسته

  این مدیرعامل همچنین اشاره کرد که با ارائه سورتر به‌عنوان یک فناوری دانش‌بنیان، می‌توان بازار جدیدی را برای آن متصور شد. علاوه بر آنکه این محصول به طور مداوم درحال‌رشد است، دارای این قابلیت است که با ارائه کیفیت مناسب و قیمت قابل‌رقابت با نمونه‌های خارجی، بازار پُرثمری را فراهم کند.

  لازم به ذکر است که تا پیش‌ازاین نمونه‌های دیگری از سورتر در بازار موجود بود، اما همان‌طور که گفته شد سورترهای هوشمند به کمک الگوریتم‌ هوش مصنوعی به جداسازی و طبقه‌بندی محصولات می‌پردازند و به همین دلیل خطای محاسباتی یا عملیاتی نخواهند داشت. به عقیده فرحناک، لازم است تا توانمندی‌های فناوری‌های نوظهور برای مشتریان توضیح داده شود. ایشان تأکید کردند این آگاهی در مشتریان احساس نیاز به فناوری‌های هوشمند را ایجاد می‌کند و می‌توانیم شاهد پیوند هر چه بیشتر عرصه فناوری‌های هوشمند با صنایع باشیم.

  ایشان در انتها ضمن توضیح چالش‌های مالی و قانونی موجود بر سر راه توسعه این فناوری، به اهمیت حمایت‌های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تأکید ورزیده و از ارائه زیرساخت‌های لازم برای توسعه دستگاه سورتر هوشمند سخن گفت.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۱]

  یک نشریه دانشجویی با محوریت هوش مصنوعی در دانشگاه صنعتی سهند تبریز منتشر شد

  مقاله قبلی

  رویداد رایگان بین‌المللی: هوش مصنوعی، هنر و فعالیت‌های اجتماعی

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.