40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 رونق دور از انتظار هوش مصنوعی و نایاب شدن GPU برای انویدیا مشکل‌ساز شد

رونق دور از انتظار هوش مصنوعی و نایاب شدن GPU برای انویدیا مشکل‌ساز شد

با ادامه رشد فناوری هوش مصنوعی، ممکن است در آینده مشکل کمبود و نایاب شدن GPU وجود داشته باشد، همچنان که برخی از شرکت‌ها در حال حاضر نیز با مشکل تامین پردازنده گرافیکی مواجه شده‌اند. با این حال، انویدیا تصریح کرده است که مشکل فعلی در مورد پردازنده‌های گرافیکی به جای کمبود، به بسته‌بندی پردازنده‌های گرافیکی مرتبط است. کمبود فعلی بیشتر بر پردازنده‌های گرافیکی سازمانی تأثیر می‌گذارد، اما به تدریج می‌تواند بر مصرف‌کنندگان عادی نیز تأثیرگذار گردد.

به گزارش هوشیو، رونق کریپتو باعث افزایش شدید قیمت کارت‌های گرافیک رایانه شخصی در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ شد و قیمت‌ها هنوز هم در حدی نیستند که بسیاری از کاربران انتظار دارند. باتوجه به شوق فعلی که نسبت به هوش مصنوعی وجود دارد، برخی از شرکت‌ها پیش‌بینی می‎کنند که قیمت کارت گرافیک ممکن است یک‎بار دیگر افزایش یابد. اما انویدیا می‌گوید، زنجیره تأمین پیچیده‌تر از آن چیزی است که بسیاری تصور می‌کنند و عوامل زیادی بر عرضه و تقاضای کارت‌های گرافیک تاثیر می‌گذارد.

اظهارات اخیر شرکت‌های هوش مصنوعی نشان می‌دهد که رونق هوش مصنوعی تقاضا برای GPU را به حدی افزایش می‌دهد که برخی از شرکت‌ها کمبودهایی را گزارش خواهند کرد. در این میان، انویدیا ادعا می‌کند که زنجیره‌های تامین آن‌ها به طور کامل نتوانسته‌اند تقاضاها را برآورده سازند، اما آنها موفق شده‌اند این مشکل را تحت کنترل خود نگه دارند و نگرانی‌های مربوط به کمبود بحرانی GPU را برطرف سازند.

GPU و هوش مصنوعی

در میان کمبودهای مداوم پردازنده‌های گرافیکی Nvidia H100 و A100 که برای بارهای کاری هوش مصنوعی استفاده می‌شوند، مایکروسافت و OpenAI در حال انجام اقداماتی برای کاهش این مشکل هستند. در این میان، مایکروسافت پرسنل خود را کاهش داده و مدیرعامل Quora گفته که کمبود سخت‌افزار مانع از رسیدن برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی به پتانسیل کامل خود می‌شود. ایلان ماسک نیز به شوخی گفته، در حال حاضر به دست آوردن پردازنده‌های گرافیکی سازمانی سخت‌تر از پیدا کردن دارو است.

انویدیا توضیح داده که اغلب اوقات، وقتی تاخیری در تولید پردازنده‌های گرافیکی اتفاق می‌افتد، این مشکل به ندرت به بخش اصلی پردازشی آنها برمی‌گردد، بلکه عمدتا بخش دیگری از برد الحاقی دچار مشکل می‌شود. انویدیا تصریح کرده که در مورد فعلی، مشکل تامین مربوط به بسته‌بندی است که شرکت در حال کار بر روی حل آن با فناوری سه بعدی TSMC است. انویدیا قول داده که عرضه این پردازنده‌ها در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ بهبود یابد.

هنوز مشخص نیست که کمبود فعلی پردازنده‌های گرافیکی مورد استفاده برای هوش مصنوعی چقدر بر بازار مصرف‌کنندگان تأثیر خواهد گذاشت. اما رونق هوش مصنوعی باعث شده که انویدیا تولید پردازنده‌های گرافیکی H100 را نسبت به کارت‌های گرافیک GeForce RTX 4090 در پاسخ به تقاضا برای بار کاری هوش مصنوعی در اولویت قرار دهد. در حالی که برخی از شرکت‌های هوش مصنوعی هنوز قصد ندارند تنظیمات سخت‌افزاری خود را به AMD تغییر دهند، اما شرکت هکر جورج هاتز، Cama، شروع به خرید کارت‌های Radeon 7900 XTX شرکت  AMD کرده است.

Nvidia در حال حاضر در زمینه هوش مصنوعی پیشرو است، اما تجزیه‌وتحلیل TechSpot نشان می‌دهد که AMD نیز مطمئناً می‎تواند اقدامات قابل‌توجهی در این زمینه انجام دهد. مزیت اصلی این شرکت در زمینه هوش مصنوعی، پیشروی آن در CPUهای رایانه شخصی ویندوز است که بلوک‌های هوش مصنوعی را در خود جای داده‌اند.

در اوایل سال جاری، گروه‌هایی که قبلاً از پردازنده‌های گرافیکی برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌کردند، تلاش کردند تا زیرساخت‌های خود را به سمت بار کاری هوش مصنوعی هدایت نمایند تا ضررهایی که پس از زمستان کریپتو متحمل شدند را جبران نمایند. اگرچه ممکن است این تغییر به نفع برخی گروه‌ها باشد، اما احتمالاً به دلیل رقابت بازیگران اصلی مانند مایکروسافت، خدمات وب آمازون و OpenAI، چالش برانگیزتر از استخراج خواهد بود.

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]