قانون‌گذاری
اخبار

هوش مصنوعی و مسیر قانون‌گذاری آینده

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از پایگاه خبری تحلیلی جهت، دفتر مطالعات بنیادین حکومتی که یکی از زیر مجموعه‌های مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به حساب می‌آید، سلسله مطالعاتی در زمینه ارتباط هوش مصنوعی و قانون‌گذاری منتشر کرده است که به نوبه خود می‌تواند در تعریف و تصریح چشم‌اندازهای کاربست هوش مصنوعی در آینده کشورمان کارآمد باشد.

  یکی از گزارش‌های این دفتر مطالعاتی که مورد بحث این نوشتار نیز است، به بررسی جنبه‌های فلسفی هوش مصنوعی و تأثیرات آن بر تقویت رگه‌های فلسفی و فکری ماتریالیستی پرداخته است. در ضمن گزارش منتشر شده از سوی دفتر مطالعات بنیادین حکومتی، اشاره شده است که هوش مصنوعی چه از نظر علمی و چه فلسفی در جهان امروز پدیده‌ای بسیار چالش‌برانگیز بوده و طیف وسیعی از دانشمندان را به خود مشغول ساخته است.

  قانون‌گذاری

  سپس به بررسی تطور مفهوم هوش مصنوعی و فناوری‌های تولد یافته از درون این رشته پرداخته است. به طور مثال این گزارش به آغازگاه پیدایی مفهوم هوش مصنوعی پرداخته و سؤال بنیادین آلن تورینگ، دانشمند بریتانیایی را دوباره مطرح می‌کند که پرسیده بود: آیا ماشین‌ها می‌توانند فکر کنند؟

  در نظر این گزارش و با توجه به زمینه‌های فکری و فلسفی آن، اگر چه ماشین‌ها در پردازش‌های منطقی تا به امروز توانسته‌اند موفقیت‌های چشم‌گیری را به نمایش بگذارند. اما نمی‌توان قدرت خلاقه تفکر را که خاصه هستی انسان است، به ماشین نسبت داد. از طرف دیگر این گزارش به آن بخش از دانشمندان که ناقد جدی قدرت تفکر ماشین‌ها هستند اشاره می‌کند، خاصه به استدلال چینی که نشان می‌دهد فهم زبان از پردازش آن در سطح واژگانی و کشف نسبت‌های منطقی میان نمادها کاملاً متمایز است.

  از دیگر مطالب این گزارش اشاره به هوش مصنوعی و چالش‌های مسیر قانون‌گذاری آینده است. یعنی زمانی که فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی آن‌قدر در زیست بشر نفوذ کنند که جایگاه اراده و تصمیم‌گیری آدمی را بگیرند. به نحوی که در متن این گزارش پرسیده می‌شود: در این حالت تکلیف هوش مصنوعی چیست و در صورتی که خطایی از آن سر بزند، بر اساس کدام گزاره فلسفی می‌توان او را مورد داوری حقوقی یا اخلاقی قرار داد؟ به ویژه آنکه هوش مصنوعی تهی از اراده است و فلسفه حقوق یا فلسفه اخلاق نظاماتی هستند که بر اساس نسبت دادن اراده آزاد به انسان بنا شده‌اند.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  افزایش دقت مدل تشخیص چهره با روش متعادل‌ سازی هیستوگرام

  مقاله قبلی

  مسئولین نخبگان کشور را دلگرم به ماندن کنند!

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.