40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 هوش مصنوعی و مسیر قانون‌گذاری آینده

هوش مصنوعی و مسیر قانون‌گذاری آینده

به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از پایگاه خبری تحلیلی جهت، دفتر مطالعات بنیادین حکومتی که یکی از زیر مجموعه‌های مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به حساب می‌آید، سلسله مطالعاتی در زمینه ارتباط هوش مصنوعی و قانون‌گذاری منتشر کرده است که به نوبه خود می‌تواند در تعریف و تصریح چشم‌اندازهای کاربست هوش مصنوعی در آینده کشورمان کارآمد باشد.

یکی از گزارش‌های این دفتر مطالعاتی که مورد بحث این نوشتار نیز است، به بررسی جنبه‌های فلسفی هوش مصنوعی و تأثیرات آن بر تقویت رگه‌های فلسفی و فکری ماتریالیستی پرداخته است. در ضمن گزارش منتشر شده از سوی دفتر مطالعات بنیادین حکومتی، اشاره شده است که هوش مصنوعی چه از نظر علمی و چه فلسفی در جهان امروز پدیده‌ای بسیار چالش‌برانگیز بوده و طیف وسیعی از دانشمندان را به خود مشغول ساخته است.

قانون‌گذاری

سپس به بررسی تطور مفهوم هوش مصنوعی و فناوری‌های تولد یافته از درون این رشته پرداخته است. به طور مثال این گزارش به آغازگاه پیدایی مفهوم هوش مصنوعی پرداخته و سؤال بنیادین آلن تورینگ، دانشمند بریتانیایی را دوباره مطرح می‌کند که پرسیده بود: آیا ماشین‌ها می‌توانند فکر کنند؟

در نظر این گزارش و با توجه به زمینه‌های فکری و فلسفی آن، اگر چه ماشین‌ها در پردازش‌های منطقی تا به امروز توانسته‌اند موفقیت‌های چشم‌گیری را به نمایش بگذارند. اما نمی‌توان قدرت خلاقه تفکر را که خاصه هستی انسان است، به ماشین نسبت داد. از طرف دیگر این گزارش به آن بخش از دانشمندان که ناقد جدی قدرت تفکر ماشین‌ها هستند اشاره می‌کند، خاصه به استدلال چینی که نشان می‌دهد فهم زبان از پردازش آن در سطح واژگانی و کشف نسبت‌های منطقی میان نمادها کاملاً متمایز است.

از دیگر مطالب این گزارش اشاره به هوش مصنوعی و چالش‌های مسیر قانون‌گذاری آینده است. یعنی زمانی که فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی آن‌قدر در زیست بشر نفوذ کنند که جایگاه اراده و تصمیم‌گیری آدمی را بگیرند. به نحوی که در متن این گزارش پرسیده می‌شود: در این حالت تکلیف هوش مصنوعی چیست و در صورتی که خطایی از آن سر بزند، بر اساس کدام گزاره فلسفی می‌توان او را مورد داوری حقوقی یا اخلاقی قرار داد؟ به ویژه آنکه هوش مصنوعی تهی از اراده است و فلسفه حقوق یا فلسفه اخلاق نظاماتی هستند که بر اساس نسبت دادن اراده آزاد به انسان بنا شده‌اند.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]