40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 استفاده از هوش مصنوعی در نیروی پدافند هوایی ارتش امنیت سایبری را برقرار کرد

استفاده از هوش مصنوعی در نیروی پدافند هوایی ارتش امنیت سایبری را برقرار کرد

طبق ادعای امیر فریبرز خاکپور، به لطف استفاده از هوش مصنوعی در نیروی پدافند هوایی ارتش، تا امروز حتی یک نفوذ سایبری هم در شبکه‌ها اتفاق نیفتاده است.

هوش مصنوعی در نیروی پدافند هوایی

معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات نیروی پدافند هوایی ارتش معتقد است در نیروی پدافند، حریم هوایی کشور و حتی بیرون از آن باید در تمام شبانه‌روز رصد شود و اطلاعات در لحظه به یگان‌های فرماندهی برسند و اگر این اطلاعات به‌موقع به مرکز فرماندهی نرسند، دیگر هیچ کارایی ندارند: «امروزه صحنه نبرد حملات سایبری تغییر کرده است و دشمن سعی دارد از راه دور و با اسلحه سایبری که هزینه کم و تأثیرگذاری زیاد دارد، کیلومترها دورتر است و ردی هم از خود به‌جا نمی‌گذارد، نفوذش را انجام دهد و غیر از فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) با چه ابزاری می‌تواند این کار را انجام دهد؟»

هوش مصنوعی در نیروی پدافند هوایی

ایشان در ادامه گفت: «مثال دیگر حملات الکترومغناطیس هستند که به آن‌ها چمپ یا بمب‌های الکترومغناطیسی می‌گویند. این‌ها بیشتر به قسمت فاوا ضربه می‌زنند، چون می‌دانند با از کار انداختن آن، شبکه فرماندهی کل از کار خواهد افتاد و اگر شبکه فرماندهی کل از کار بیفتد، می‌توان صحنه نبرد را تغییر داد.»

هوش مصنوعی در نیروی پدافند هوایی

بخش دیگر صحبت‌های معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات در ارتباط با امنیت برقراری ارتباط پایدار سامانه‌ها و مراکز پدافندی بود: «امنیت یک امر نسبی است و هیچ‌کس در هیچ کجای دنیا نمی‌تواند ادعای امنیت صددرصدی کند. بحمدالله برای ما امنیت نسبی تا امروز برقرار بوده و در ارتش و نیروی پدافند حتی یک مورد هم نفوذ سایبری در شبکه‌‎ها اتفاق نیفتاده است.»

خاکپور درباره این موضوع که برقراری ارتباط با مرکز کنترل پدافند نیروی هوایی ارتش به چه صورت است، به استفاده از هوش مصنوعی در نیروی پدافند هوایی ارتش اشاره کرد: «اتفاق بسیار مهمی که افتاده این است که توانستیم از کاربردهای هوش مصنوعی بهره ببریم. اطلاعات به جاهای مختلف ارسال و تصمیم‌سازی مختلفی انجام می‌شود و بر اساس تئوری بازی جنگ نوشته شده، تبدیل به یک سامانه می‌شود. این اطلاعات هم به مراکز تصمیم‌سازی خود نیرو و هم به مراکز تصمیم‌‎سازی مرکز فرماندهی کنترل یکپارچه کشور ارسال می‌شود.»

هوش مصنوعی در نیروی پدافند هوایی

ایشان در پایان گفت: «مطمئن باشید جایی در این کشور نیست که ما نتوانیم ارتباطش با شبکه یکپارچه را تأمین کنیم. گام‌های خوبی برداشته‌ایم و مخصوصاً درزمینهٔ هوشمندسازی و استفاده از هوش مصنوعی به نتایج خوبی رسیده‌ایم و نتیجه آن ارتقای سطح امنیت شبکه و ارتقای مراکز فرماندهی کنترل در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری است و سعی‌مان بر این است که تا حد امکان خودمان را به‌روز نگه‌داریم. ما در لبه تکنولوژی و لبه دانشی حرکت می‌کنیم و در مقوله فاوا هیچ‌چیز از هیچ کجای دنیا کمتر نداریم، بلکه از بسیاری از کشورها جلوتر هم هستیم.»

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]