40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 هوش مصنوعی لبه چطور باعث پیشرفت کسب‌و‌کار شما می‌شود؟

هوش مصنوعی لبه چطور باعث پیشرفت کسب‌و‌کار شما می‌شود؟

تجزیه‌و‌تحلیل لبه Edge Analytics که از آن به عنوان پردازش لبه Edge Computing هم یاد می‌شود، قدرت تجزیه‌و‌تحلیل، جمع‌آوری داده‌ها و پردازش را به لبه‌ سوق می‌دهد. قدرت محاسبه و ذخیره داده در جایی امکان‌پذیر است که جمع‌آوری داده اتفاق بیفتد؛ یعنی نه در سرور، بلکه در دستگاه انتهایی اتفاق می‌افتد. دستگاه نهایی می‌تواند یک تلفن هوشمند، یک ماشین خودران یا حتی یک برج سلولی باشد. هوش مصنوعی لبه ترکیبی از هوش مصنوعی با لبه‌های محاسباتی است که دستگاه را قادر می‎سازد تصمیمات مستقلی در میلی‌ثانیه بگیرد. پردازش در خود دستگاه یا سرور اصلی نزدیک به دستگاه انجام می‌شود. هوش مصنوعی لبه امکانات جدید و نامحدودی را برای موارد استفاده ایجاد می‌کند. در موارد خاص، حریم خصوصی، سرعت و امنیت، دلایلی هستند که باعث می‌شوند لبه بهتر کار کند.

البته همه هوش مصنوعی لبه مربوط به دستگاه نهایی نیست. در بعضی موارد ارسال داده‌ها برای پردازش توسط یک آرایه هوش مصنوعی از راه دور مخصوصا در مواردی که داده‌های زیادی برای اداره کردن وجود ندارد، انجام می‌‍شوند. در بیشتر موارد هوش مصنوعی ترکیبی خواهد بود، گاهی هم روی ابر و از طریق اتصال.

GS Lab، یک شرکت نوآوری در فن‌آوری، چنین گفته است: «شما می‌توانید با سرویس ابری Azure ابر خود را بسازید و آن را بسته‌بندی و روی دستگاهتان استفاده کنید». مدل ساخت ابر و اجرای آن بر روی دستگاه بسیار جذاب است و به مشتریان این امکان را می‌دهد که قسمت‌هایی از حجم کار موجود خود را در فضای ابر به راحتی و به صورت یکپارچه منتقل کنند.

در زیر به برخی از موارد استفاده اشاره می‌کنیم:

هوش مصنوعی لبه: مصرف‌کننده لبه Consumer Edge پیش از این با تراشه‌های هوش مصنوعی لبه آشنا شده است. بر اساس مطالعات Deloitte، میلیون‌ها تراشه هوش مصنوعی لبه قبلا فروخته شده و تعداد فزاینده‌ای در دستگاه‌هایی مانند تلفن همراه هوشمند پیشرفته، تبلت‌ها و بلندگوهای هوشمند مورد استفاده قرار گرفته است. آن‌ها همپنین در بازارهای سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال ربات‌ها، دوربین‌ها، حسگرها و دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیاء. سخت‌افزار و نرم افزار هوش مصنوعی لبه اکنون تفاوت بین یک تلفن هوشمند خوب و بهترین دوربین گوشی تلفن همراه با دیگر مدل‌ها را رقم می‌زنند.

تلکام لبه: در تلکام لبه محاسبات در فاصله 30 مایلی منبع داده قرار می‌گیرند. همه محاسبات تلکام لبه محاسبات مربوط به هوش مصنوعی نیستند و برخلاف کامپیوترهای دستگاه لبه، تراشه‌های استفاده شده در تلکام لبه، در لبه دستگاه مخابراتی قرار دارند و نه در دستگاه نهایی.

شرکت لبه: شرکت لبه به مشاغل موجود در تمام بخش‌ها دسترسی به تجزیه‌و‌‎تحلیل داده‌هایی که هرگز به دست نیاورده‌اند را می‌دهد. هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به پردازنده این هوش مصنوعی می‌توانند بدون اتصال به شبکه، به صورت آنی و در لحظه از برخورد به موانع جلوگیری کنند. پردازنده‌های فوق‌پیشرفته این هواپیماها گاهی به اندازه یک USB کوچک هستند و بزرگ‌ترین آن‌ها هم به اندازه یک کارت اعتباری اندازه دارند. شرکت‌ها می‌توانند برنامه‌های اینترنت اشیاء خود را افزایش دهند. با استفاده از چنین تراشه‌هایی شرکت‌ها قدرت جمع‌آوری داده‌ها از دستگاه‌های متصل، تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها و تبدیل آن‌ها به اقدام و عمل را دارند. همه این خدمات می‌توانند بدون رعایت حریم خصوصی و مسائل امنیتی همراه با ارسال داده به ابر باشند.

در اینجا چند مثال خاص وجود دارد که هوش مصنوعی لبه در آن‌ها تغییر ایجاد کرده است:

– دوربین‌های امنیتی معمولا تصاویر را ساعت‌ها ضبط می‌کنند و در صورت نیاز برای استفاده بیشتر، آن‌ها را ذخیره می‌کنند. با استفاده از این هوش مصنوعی، دوربین‌ها می‌توانند فعالیت‌های مشکوک را به صورت آنی شناسایی و پردازش کنند. در واقع این امر کارآمدتر بوده و هزینه را کاهش می‌دهد.

خودروهای خودران مجهز به این هوش مصنوعی بهتر کنترل می‌شوند و در واکنش به چراغ‌های راهنمایی و رانندگی و موانع و حتی عابرین پیاده عملکرد بهتری دارند.

– با استفاده از این هوش مصنوعی در اینترنت اشیاء بهبود بیشتری در عملکرد ماشین‌آلات حاصل شده و خرابی آن‌ها هم کمتر شده است. همچنین شاهد کاهش خطاهای ناشی از نقص در زنجیره تولید هستیم.

– این هوش مصنوعی برای نظارت بر سلامت و ایمنی استفاده می‎شود و کمک می‌کند تا کارکنان بدون تماس دست کارهایشان را انجام دهند.

– از این هوش مصنوعی می‌توان برای تجزیه‌و‌تحلیل تصاویر پزشکی استفاده کرد، خصوصا در بخش مراقبت‌های ویژه و اورژانس‌ها.

برخی از مزایای اصلی هوش مصنوعی لبه به شرح زیر هستند:

– بهبود تجربه مشتری با کاهش هزینه‌ها و زمان تاخیر این راه‌حل‌ها را قادر می‌سازد که هسته اصلی آن رویکردی مصرف‌محور باشد.

– پردازش محلی سطح امنیت را افزایش می‌دهد، زیرا داده‌ها دیگر در یک ابر متمرکز به اشتراک گذاشته نمی‌شوند.

– کاهش پهنای باند منجر به کاهش هزینه‌های سرویس اینترنت هم می‌شود.

– به هیچگونه نگهداری تخصصی نیاز نیست.

استفاده از این هوش مصنوعی محدودیتی ندارد. این تخیل و خلاقیت جامعه توسعه‌دهنده همراه با اهداف تجاری شرکت است که هوش مصنوعی لبه را به سمت پیشرفت بیشتر سوق می‌دهد.

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]