40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 پیش‌بینی انواع جدید ویروس قبل از همه‌گیری آن‌ها عنوان

پیش‌بینی انواع جدید ویروس قبل از همه‌گیری آن‌ها عنوان

محققان دانشگاه آکسفورد و دانشکده پزشکی هاروارد یک ابزار هوش مصنوعی را برای پیش‌بینی انواع جدید ویروس‌ها قبل از همه‌‎گیری آن‌ها توسعه داده‌ اند. آن‌ها ادعا می‌کنند که این مدل از هوش مصنوعی می‌تواند جهش‌های ویروس کووید 19 را در طول زمان پیش‌بینی کند و از این طریق در تولید واکسن و برنامه‌ریزی برای انجام اقدامات لازم جهت جلوگیری از شیوع ویروس، موثر عمل باشد.  

EVEscape 

به گزارش هوشیو این مدل هوش مصنوعیEVEscape  نام دارد که در واقع مخفف عبارت انگلیسی Evolutionary Model of Variant Effect به معنی «مدل تکاملی اثر متغیر» است. نحوۀ کار EVEscape به این صورت است که یادگیری عمیق و بررسی چگونگی تکامل یک ویروس را با اطلاعات بیولوژیکی و ساختاری دقیق در مورد آن ترکیب می‌کند و به این شکل داده‌هایی قابل توجه ارائه می‎دهد که می‌توان از آن‌ها جهت پیش‌بینی جهش‌های ویروس استفاده کرد.

محققان امیدوار اند که این مدل بتواند با مطالعه چگونگی جهش ویروس‌ها و بررسی پاسخ سیستم ایمنی انسان به آن‌ها، به تسهیل روند تولید واکسن کمک کند و مراحل پیشگیری و درمان را ساده‌‌تر نماید.

به گفته محققان دانشگاه آکسفورد، این فناوری «آینده» را پیش‌بینی می‌کند و از این طریق به دانشمندان و پزشکان در تشخیص نوع ویروس و برنامه‌ریزی برای انجام اقدامات لازم کمک خواهد کرد.

در مصاحبه‌ای با مجله نیچر، تیم تحقیقاتی این پروژه نحوه عملکرد EVEscape را این طور توضیح داد که این مدل قادر است احتمال یک جهش ویروسی که توانایی فرار از پاسخ‌های ایمنی بدن را به شکل‌های مختلف مثلا جلوگیری از اتصال آنتی‌بادی‌ها دارد، پیش‌بینی کند.

در طول همه‌گیری کووید 19 انواع مختلفی از ویروس که دستخوش تغییرات ژنتیکی شده بودند، ایجاد شدند. این جهش‌ها می‌توانند رفتار ویروس را تغییر دهند و باعث گسترش سریع‌تر یا دشوارتر شدن مبارزه و جلوگیری از شیوع آن شوند. مثلا سویه امیکرون که در اواخر سال 2021 شیوع پیدا کرد، دقیقا همین روند را طی کرد و با ظهور آن کار برای محققان دشوارتر شد.

EVEscape دقیقا روی همین موضوع تمرکز می‌کند و با پیش‌بینی و شناخت سویه‌های مختلف یک ویروس به مبارزه با آن‌ها، قبل از همه‌گیری کمک خواهد کرد.

ارزش فوق‌العاده

پاسکال نوتین، یکی از محققان این پژوهش، اظهار داشت که اگر در ابتدای همه‌گیری کووید 19، از این ابزار هوش مصنوعی استفاده می‌شد، شایع‌ترین جهش‌های این ویروس با دقت زیاد قابل پیش‌بینی بودند؛ زیرا EVEscape قادر به بررسی دقیق و پیش‌بینی آن‌ها بود.

او همچنین افزود که این کار هم برای پایش بیماری‌های همه‌گیر و هم برای تولید و طراحی واکسن‌هایی که در برابر ظهور جهش‌های خاص جدید نیز مقاوم باشند، ارزش فوق‌العاده‌ای دارد.

جمع بندی

دانشگاه آکسفورد با همکاری دانشکده پزشکی هاروارد مدل جدیدی از هوش مصنوعی را توسعه داده است که می‌تواند جهش‌های ویروسی را پیش‌ از همه‎‌گیری آن‌ها پیش‌بینی کند. این مدل از هوش مصنوعی EVEscape نام دارد و امید است که بتواند به تولید واکسن‌هایی که در برابر انواع و سویه‌های مختلف یک ویروس مقاوم هستند، کمک کند. تیم تحقیقاتی این پژوهش مدعی است که اگر از EVEscape در زمان همه‌گیری کووید 19 استفاده می‌شد، سویه‌های مختلف این بیماری قابل پیش‌بینی بود و در نتیجه روند تولید واکسن تسهیل می‌گشت.

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]