لِگونیک
اخبار

آشنایی کودکان ایرانی با هوش مصنوعی با تولید بسته‌های آموزشی لگونیک میسر شد

0
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

برای نخستین بار در جهان متخصصان ایرانی گروه صنعتی فناوران البرز موفق به طراحی و تولید بسته‌‌های آموزشی لگونیک (Legonic) شدند.

بسته‌‌های آموزشی لِگونیک

علی یغمایی، سرپرست گروه صنعتی فناوران البرز، که با فعالیت در زمینه طراحی و ساخت محصولات استراژیک در حوزه الکترونیک و هوش مصنوعی از سال ۱۳۹۷ کار خود را آغاز کرده است، درباره این بسته‌‌های آموزشی لِگونیک گفت: لگونیک محصولی تعاملی است و به شکلی برنامه‌ریزی شده تا کودکان و نوجوانان (لگونیکرها) را با پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز دنیا و هوش مصنوعی آشنا کند.

بسته لِگونیک

یغمایی با اشاره به اینکه در نظام آموزشی ما جای مباحث مربوط به فناوری روز و هوش مصنوعی خالی است ابراز کرد: این دستگاه و در واقع این روش آموزشی، که برای پر کردن خلأهای آموزشی موجود طراحی و ساخته شده است، کودکان و نوجوانان را خود به خود به سمت یادگیری سوق می‌دهد؛ زیرا در این بسته آموزشی آن‌ها با همان ماژول‌های الکترونیکی حرفه‌ای سر و کار دارند که متخصصان الکترونیک از آن استفاده می‌کنند.

او در مورد تفاوت لگونیک با اسباب‌بازی و ربات توضیح داد: کودکان و نوجوانان لگونیکر با ساختن یک ربات انسان‌نما می‌توانند خواسته‌های ذهنی خود را به اجرا درآورند. آن‌ها از الگوهای کلیشه‌ای که اغلب در رباتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد فاصله می‌گیرند و همچون یک موجود هوشمند با لگونیک ارتباط برقرار می‌کنند. این در حالی است که اسباب‌بازی‌ها در عین اینکه گاه گران‌قیمت‌اند و عموماً ماندگاری زیادی هم در ذهن ندارند، قادر به برقراری ارتباط دوسویه و تعامل با کودکان نیستند.

سرپرست گروه صنعتی فناوران البرز، افزود: لگونیک با الهام گرفتن از ترکیب محتوای موضوعاتی مهم و گسترده نظیر الکترونیک، مکانیک، رباتیک، برنامه‌نویسی و سرگرمی در زندگی تربیتی کودکان و نوجوانان طراحی شده است و آن‌ها نسبت به هوش و توانی که از خود بروز می‌دهند می‌توانند با بهره‌گیری از لگونیک به مراحل بالاتر برنامه‌نویسی برسند و در نهایت دستیابی به بینش نرم‌افزاری و گام نهادن به جهان فناوری جدید و هوش مصنوعی برایشان مقدور می‌گردد.

ساخت سونوگرافی قابل حمل به کمک هوش مصنوعی در کشور

آموزش لگونیک

او طراحی و تولید محصولات کودکان و نوجوانان (لوگونیکرها)، محصولات تعاملی پیشرفته علمی، محصولات تعاملی لوکس و صادراتی را به‌عنوان زمینه‌های فعالیت گروه تحقیق و توسعه لگونیک معرفی کرد و اظهار داشت: لگونیک در جایگاه ابزاری کمک‌آموزشی می‌تواند گردش مالی زیادی ایجاد کند و با رعایت مواردی مثل سرعت ورود به بازار، ارائه محصولات جدید طبق زمان‌بندی مشخص، نوآوری در محصولات، برندینگ، تبلیغات و فرهنگ‌سازی اجتماعی، طراحی قطعات طبق استانداردهای نوین لگونیک، واردات قطعات مصرفی الکترونیکی و بازاریابی تخصصی موفق به سودآفرینی چشمگیری شود.

یغمایی با انتقاد از اجرای آماتوری و کلیشه‌ای رباتیک در مدارس و مؤسسات آموزشی و فقدان نقشه مشخص، محوریت و پشتیبانی طبقه‌بندی‌شده در این حوزه خاطرنشان کرد: رباتیک مانند عشق یک‌طرفه است؛ زیرا هیچ‌گونه تعاملی با کودکان و نوجوانان ندارد و رویدادهای آن از پیش تعیین‌شده و کلیشه‌ای است؛ اما لگونیک آمیزه‌ای از تکنیک، احساس، تلاش و به‌ویژه نبوغ است که احساسی دوجانبه را میان خود و لگونیکرها ایجاد می‌کند و در جهان امروز که پیشرفت فناوری‌هایی چون هوش مصنوعی در آن شتاب بسیار گرفته است پیوسته علاقه به کاوش و پیشرفت را در کودکان و نوجوانان زنده نگاه می‌دارد.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۲ میانگین: ۳.۵]

فناوری‌های بینایی ماشین؛‌ چشمی که به روی زندگی انسان‌ها باز شده است

مقاله قبلی

 تحولات پیش روی هوش مصنوعی در آموزش و پرورش

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.