ظروف مواد غذایی
اخبار

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق شد به کمک هوش مصنوعی آلودگی را در ظروف مواد غذایی تشخیص دهد

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از خبرگزاری صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، یک شرکت دانش‌بنیان واقع در استان همدان، موفق شده است تا با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، دستگاهی را بسازد که ظروف مواد غذایی را شناسایی کند.

  به نقل از این خبرگزاری، در استان همدان حدود ۵۶ شرکت دانش‌بنیان وجود دارد که هرکدام توانسته‌اند به نوبه خود نقش مهمی را در رونق و توسعه اقتصاد این استان ایفا کنند. یکی از این شرکت‌های دانش‌بنیان که موفق به ساخت سامانه تشخیص آلودگی ظروف مواد غذایی شده است، یک تیم متشکل از ۲۰ نفر از متخصصین این استان هستند و در طی سه سال فعالیت خود توانسته‌اند قریب به ۳۰ نرم‌افزار مبتنی بر هوش مصنوعی را روانه بازار کنند. این شرکت توانسته است در مسیر فعالیت‌های خود با استارت‌آپ‌های گوناگون خارجی و داخلی همکاری داشته باشد و از زمینه‌های تحقیقاتی و توانمندی‌های یکدیگر وام‌گیری کنند.

  این شرکت دانش‌بنیان با بهره‌گیری از تکنولوژی فین‌تک و لبه تیغ تا به امروز موفق شده است محصولات گوناگونی را به کشورهایی نظیر سوئد، کانادا، آمریکا، انگلیس و امارات صادر کند. اما محصولی که به تازگی این شرکت دانش‌بنیان موفق به اختراع آن شده است، توانسته در صنایع غذایی کشور تحولی مثبت ایجاد کند. همان‌طور که می‌دانیم هوش مصنوعی می‌کوشد تا روندهای موجود در زندگی انسان‌ها را هوشمندسازی کند. در همین رابطه، محصول ایجاد شده در راستای هوشمندسازی تشخیص آلودگی ظروف مواد غذایی به کار برده می‌شود که تا پیش از این با چشم غیرمسلح و حتی مسلح نیروی انسانی قابل تشخیص نبود. متخصصین سازنده این تکنولوژی اذعان داشته‌اند که این محصول به کمک روش‌های یادگیری ماشین ایجاد شده و می‌تواند در کسری از ثانیه آلودگی‌های موجود در سطح یا عمق ظروف را شناسایی کند و آن را از خط تولید خارج نماید.

  تاکنون کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا، ژاپن و فرانسه دارای این تکنولوژی بودند و از این پس ایران نیز به جمع دارندگان این فناوری پیوسته است. به گفته متخصصین، تولید این فناوری حدود ۵۰۰ میلیون هزینه در برداشته است و به میزان ۱۳ ماه نیز به طول انجامیده است. این شرکت دانش‌بنیان قصد دارد پس از آنکه نیازهای داخل در این زمینه را رفع کرد، این محصول را به کشورهایی نظیر ترکیه و سوئد نیز صادر کند.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۴]

  مدل‌سازی داده‌های جدولی، بررسی شانس تحصیل در دانشگاه تحصیلات تکمیلی

  مقاله قبلی

  گام مهم مجلس شورای اسلامی برای تنظیم مقررات موردنیاز پیرامون هوش مصنوعی

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.