ابررایانه مریم
اخبار

وزیر ارتباطات از ساخت ابررایانه‌ای به نام مریم میرزاخانی خبر داد

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  آذری جهرمی در مراسم رونمایی از ابررایانه سیمرغ از ساخت ابررایانه‌ دیگری به اسم ابررایانه مریم خبر داد. این سوپر کامپیوتر به یاد مریم میرزاخانی، «مریم» نام‌گذاری شده است.

  ابررایانه، رایانه‌ای است که در زمان معرفی‌اش از نظر میزان ظرفیت محاسبه جزو رایانه‌های پیشرو در جهان باشد. این نوع از رایانه‌ها می‌توانند در کسری از ثانیه محاسبات پیچیده را انجام دهند.

  جهرمی خبر ساخت سوپرکامپیوتر مریم را در مراسم رونمایی از ابررایانه دیگری به اسم سیمرغ داد. این ابررایانه  در دانشگاه امیرکبیر ساخته شده است. سیمرغ اکنون قدرتمندترین ابررایانه ایران است. این ابررایانه در مدل مهندسی و پیش‌نمونه‌اش قادر است ۱۶۰ تریلیون عملیات پردازش را در یک ثانیه انجام دهد و با توسعه آن می‌توان این عدد را به یک میلیون میلیارد محاسبه در یک ثانیه هم رساند.

  ابررایانه مریم

  این اولین بار است که خبر ساخت سوپرکامپیوتر دیگری به اسم مریم رسانه‌ای می‌شود. آذری جهرمی در مراسم رونمایی از سیمرغ، از نقش دختران ایرانی در عرصه توسعه فناوری‌ اطلاعات در سال‌های اخیر گفت. وزیر ارتباطات تصریح کرد که برای احترام به تلاش‌ آن‌ها قرار است ابررایانه بعدی ایران به نام یکی از زنان دانشمند ایران، یعنی مریم میرزاخانی ساخته شود.

  گویا از نظر مشخصات فنی، ابررایانه مریم قرار است بسیار قدرتمندتر از سیمرغ باشد و به‌گفته آذری جهرمی ۱۰۰ برابر ابررایانه سیمرغ ظرفیت خواهد داشت. این ابررایانه قرار است برای تامین زیرساخت‌های هوش مصنوعی داخل کشور استفاده شود.

  برنامه ساخت این ابررایانه در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز شده است و بنابر برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است تا یک سال دیگر به بهره‌برداری برسد. همچنین آذری جهرمی در این مراسم به استفاده از پتانسیل و توانمندی‌های داخل کشور در ساخت ابررایانه مریم نیز اشاره کرد و گفت قرار است فراخوانی منتشر شود تا مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی در این طرح مشارکت داشته باشند.

  مریم میرزاخانی ریاضی‌دان مشهور ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد بود. او تا به امروز تنها زنی است که توانسته برنده مدال فیلدز شود. میرزاخانی در سال ۱۳۹۶ به دلیل ابتلا به بیماری سرطان درگذشت.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  کارکرد هوش مصنوعی در شرکت افینیتی

  مقاله قبلی

  اجرای فوری در Tensorflow 2.0

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.