ابر رایانه سیمرغ
اخبارهوش مصنوعی در ایران

ابر رایانه سیمرغ با ابعاد یک پتافلاپس در ماه‌های پیش رو ‌راه‌اندازی‌ می‌شود

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  ابر رایانه سیمرغ که در سال ۱۳۸۹ با قدرت نیم پتافلاپس طراحی شده بود، در ماه‌های آینده با قدرت پردازش یک پتافلاپس ‌راه‌اندازی خواهد شد. ابر رایانه سیمرغ حاصل تلاش‌های مهندسان و متخصصان دانشگاه امیرکبیر است.

  قائم مقام مرکز تحقیقات پردازش‌های فوق‌سریع دانشگاه امیرکبیر و مدیر فنی ابر رایانه سیمرغ طی گفتگویی که با رادیو گفتگو داشت، توضیحاتی را درباره این ابر رایانه و جایگاه ایران در توسعه ابررایانه‌‌ها در جهان ارائه داد.

  مهندس سید مجتبی شجاعی ضمن اشاره به اولین ابر رایانه ساخت ایران در سال ۱۳۸۰ در این باره گفت: «ابر رایانه ساخت ایران در سال ۱۳۸۰ با قدرت پردازش ۲۴ گیگافلاپس (۲۴ میلیارد عملیات بر روی اعداد اعشاری) رتبه ۶۷ پیشرفته‌‌‌ترین ابررایانه‌های دنیا را در اختیار داشت و ابر رایانه سازمان هواشناسی از معروف‌‌‌ترین آن بود. پروژه ابر رایانه امیرکبیر از سال ۱۳۸۸ آغاز شد و در آن زمان، قدرت پردازش این ابر رایانه ۸۹ ترافلاپس بود.» وی افزود: «ابر رایانه سیمرغ در آن مقطع زمانی، رتبه ۱۰۸ قدرتمندترین ابرکامپیوترها را داشت، اما به دلیل وجود تحریم‌های ناعادلانه علیه کشورمان، امکان ثبت این دستاورد در اسناد جهانی وجود نداشت.»

  مدیر فنی ابر رایانه سیمرغ ادامه داد: «ابر رایانه سیمرغ با نیم پتافلاپس طراحی شده و تا ماه‌های آینده ابعاد یک پتافلاپس آن نیز ‌راه‌اندازی خواهد شد. با این حال، ابر رایانه‌های با سرعت بالا در جهان بسیار زیاد هستند و تکنولوژی ایران با دنیا فاصله دارد. تا جایی که حتی اگر به یک پتافلاپس برسیم همچنان در بین ۵۰۰ کشور دنیا نخواهیم بود.»

  ابر رایانه سیمرغ

  قائم مقام مرکز تحقیقات پردازش‌های فوق‌سریع دانشگاه امیرکبیر ضمن اشاره به اینکه ابررایانه‌‌ها در حقیقت به‌روزشده کلاستر‌‌ها هستند، گفت: «ما در ساخت تجهیزات سخت‌افزاری کلاستر‌‌ها ورود نکردیم و کاری که در دانشگاه انجام‌ می‌دهیم مدیریت کلان‌داده‌‌ها و نرم‌افزارهای سیستمی است.» وی افزود: «یکی از مهم‌‌‌ترین قسمت‌هایی که پس از آغاز پروژه روی آن کار شده، تجاری‌سازی آن است و ابر رایانه سیمرغ نیز با هدف خدمات‌رسانی به جامعه توسعه داده شده و منحصر به استفاده محققان دانشگاهی نیست. به طوری که سرویس‌دهی این ابر رایانه از سال ۱۳۹۵ به صورت تجاری بوده است.»

  مدیر فنی ابر رایانه سیمرغ طی این نشست که در برنامه «خیابان فرصت» رادیو گفتگو انجام گرفت، یکی از مهم‌ترین کاربردهای ابررایانه‌‌ها را در فناوری هوش مصنوعی عنوان کرد. ایشان همچنین اشاره‌ای نیز به طرح‌های توجیهی داشت که پیش از توسعه ابررایانه سیمرغ برای برآورد حجم پردازش موردنیاز کشور ارائه شده بود. وی در این باره گفت: «پیش از آغاز پروژه جلساتی را با کاشناسان و دستگاه‌های دولتی برگزار کردیم و نیازسنجی‌‌ها انجام گرفت و اطلاعات خوبی از بخش خصوصی به دست آمد.»

  شجاعی درباره بخش‌های پروژه گفت: «ساخت ابر رایانه‌ها دو بخش کلی دارد که یک بخش مربوط به زیرساخت است که زمان قابل ملاحظه‌ای برای توسعه آن نیاز است و برای این پروژه در عرض تنها ۱۰ ماهه به انجام رسید.» وی افزود: «نام سیمرغ را وزیر بر روی این پروژه نهاده است و پروژه سیمرغ دانشگاه امیرکبیر همزمان با پروژه شیخ بهایی دانشگاه اصفهان شروع شده است.»

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی چین به نمایش درمی‌آید

  مقاله قبلی

  ایران بیش از ۵۰۰ ماهواره تصویربرداری به فضا پرتاب‌‌ می‌کند

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.