جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 ابر رایانه سیمرغ با ابعاد یک پتافلاپس در ماه‌های پیش رو ‌راه‌اندازی‌ می‌شود

ابر رایانه سیمرغ با ابعاد یک پتافلاپس در ماه‌های پیش رو ‌راه‌اندازی‌ می‌شود

ابر رایانه سیمرغ که در سال ۱۳۸۹ با قدرت نیم پتافلاپس طراحی شده بود، در ماه‌های آینده با قدرت پردازش یک پتافلاپس ‌راه‌اندازی خواهد شد. ابر رایانه سیمرغ حاصل تلاش‌های مهندسان و متخصصان دانشگاه امیرکبیر است.

قائم مقام مرکز تحقیقات پردازش‌های فوق‌سریع دانشگاه امیرکبیر و مدیر فنی ابر رایانه سیمرغ طی گفتگویی که با رادیو گفتگو داشت، توضیحاتی را درباره این ابر رایانه و جایگاه ایران در توسعه ابررایانه‌‌ها در جهان ارائه داد.

مهندس سید مجتبی شجاعی ضمن اشاره به اولین ابر رایانه ساخت ایران در سال ۱۳۸۰ در این باره گفت: «ابر رایانه ساخت ایران در سال ۱۳۸۰ با قدرت پردازش ۲۴ گیگافلاپس (۲۴ میلیارد عملیات بر روی اعداد اعشاری) رتبه ۶۷ پیشرفته‌‌‌ترین ابررایانه‌های دنیا را در اختیار داشت و ابر رایانه سازمان هواشناسی از معروف‌‌‌ترین آن بود. پروژه ابر رایانه امیرکبیر از سال ۱۳۸۸ آغاز شد و در آن زمان، قدرت پردازش این ابر رایانه ۸۹ ترافلاپس بود.» وی افزود: «ابر رایانه سیمرغ در آن مقطع زمانی، رتبه ۱۰۸ قدرتمندترین ابرکامپیوترها را داشت، اما به دلیل وجود تحریم‌های ناعادلانه علیه کشورمان، امکان ثبت این دستاورد در اسناد جهانی وجود نداشت.»

مدیر فنی ابر رایانه سیمرغ ادامه داد: «ابر رایانه سیمرغ با نیم پتافلاپس طراحی شده و تا ماه‌های آینده ابعاد یک پتافلاپس آن نیز ‌راه‌اندازی خواهد شد. با این حال، ابر رایانه‌های با سرعت بالا در جهان بسیار زیاد هستند و تکنولوژی ایران با دنیا فاصله دارد. تا جایی که حتی اگر به یک پتافلاپس برسیم همچنان در بین ۵۰۰ کشور دنیا نخواهیم بود.»

ابر رایانه سیمرغ

قائم مقام مرکز تحقیقات پردازش‌های فوق‌سریع دانشگاه امیرکبیر ضمن اشاره به اینکه ابررایانه‌‌ها در حقیقت به‌روزشده کلاستر‌‌ها هستند، گفت: «ما در ساخت تجهیزات سخت‌افزاری کلاستر‌‌ها ورود نکردیم و کاری که در دانشگاه انجام‌ می‌دهیم مدیریت کلان‌داده‌‌ها و نرم‌افزارهای سیستمی است.» وی افزود: «یکی از مهم‌‌‌ترین قسمت‌هایی که پس از آغاز پروژه روی آن کار شده، تجاری‌سازی آن است و ابر رایانه سیمرغ نیز با هدف خدمات‌رسانی به جامعه توسعه داده شده و منحصر به استفاده محققان دانشگاهی نیست. به طوری که سرویس‌دهی این ابر رایانه از سال ۱۳۹۵ به صورت تجاری بوده است.»

مدیر فنی ابر رایانه سیمرغ طی این نشست که در برنامه «خیابان فرصت» رادیو گفتگو انجام گرفت، یکی از مهم‌ترین کاربردهای ابررایانه‌‌ها را در فناوری هوش مصنوعی عنوان کرد. ایشان همچنین اشاره‌ای نیز به طرح‌های توجیهی داشت که پیش از توسعه ابررایانه سیمرغ برای برآورد حجم پردازش موردنیاز کشور ارائه شده بود. وی در این باره گفت: «پیش از آغاز پروژه جلساتی را با کاشناسان و دستگاه‌های دولتی برگزار کردیم و نیازسنجی‌‌ها انجام گرفت و اطلاعات خوبی از بخش خصوصی به دست آمد.»

شجاعی درباره بخش‌های پروژه گفت: «ساخت ابر رایانه‌ها دو بخش کلی دارد که یک بخش مربوط به زیرساخت است که زمان قابل ملاحظه‌ای برای توسعه آن نیاز است و برای این پروژه در عرض تنها ۱۰ ماهه به انجام رسید.» وی افزود: «نام سیمرغ را وزیر بر روی این پروژه نهاده است و پروژه سیمرغ دانشگاه امیرکبیر همزمان با پروژه شیخ بهایی دانشگاه اصفهان شروع شده است.»

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.