علم و فناوری
اخبارهوش مصنوعی در ایران

ابلاغ سند جامع علم و فناوری در حوزه دفاعی و امنیتی ایران با اولویت هوش مصنوعی

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  سند جامع علم و فناوری در حوزه دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران که بر اساس پیشنهاد مشترک ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و در راستای دستیابی به اقتدار علمی و فناوری حوزه دفاعی و امنیت کشور در جلسه ۸۳۷ به تاریخ پنجم اسفندماه ۱۳۹۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده بود، توسط دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، ابلاغ شد و در آن از هوش مصنوعی و هوشمندسازی به‌عنوان یکی از اولویت‌ها یاد شد.

  در مقدمه این سند از علم و فناوری به‌عنوان یکی از پیشران‌های اصلی و موتورهای محرک پیشرفت کشور در گام دوم انقلاب اسلامی یاد شده و آن را امری مهم در حوزه دفاع و امنیت کشور توصیف کرده که نیازمند طرح‌ریزی دقیق و جامع است.

  در ادامه آمده که این سند مجموعه‌ای پویا و یکپارچه جهت دستیابی به اقتدار علمی و فناوری حوزه دفاع و امنیت است که می‌تواند با همراهی ذینفعان دخیل در پیشرفت علم و تربیت انسان‌های آزاداندیش و منطقی همراه با منطق قدرت، ارتباط گسترده با جامعه علمی و تقویت سرریز متقابل علم و فناوری بین بخش‌های نظامی و ملی، را ساماندهی کند.

  علم و فناوری

  این سند شامل ۹ ماده و ۵ تبصره است که در ماده ششم آن به حوزه‌های اولویت‌دار دفاعی و امنیتی اشاره شده و عنوان شده که تشریح جزئیات پس از تصویب این سند در قالب تعاملات با دستگاه‌ها و مراکز دانشگاهی بخش ملی انجام خواهد شد.

  سایبر یکی از حوزه‌های اصلی اولویت‌دار در این ماده است که به ۵ زیرمجموعه که در این سند از آن به‌عنوان حوزه فرعی یاد شده، تقسیم می‌شود و این زیرمجموعه‌ها عبارت‌اند از هوش مصنوعی و هوشمندسازی، اطلاعات و داده، امنیت اطلاعات، زیرساخت و پزشکی قانونی دیجیتال.

  رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از ابلاغ این سند، آن را از تاریخ ابلاغ لازم‌الاجرا دانسته است.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  مرکز تحقیقات اینترنت اشیا برگزار می‌کند: دوره تخصصی هوش مصنوعی

  مقاله قبلی

  با سه ربات رزمی مبتنی بر هوش مصنوعی ایران آشنا شوید

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.