40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
  ارتباطات چشمگیر اینترنت اشیا

 ارتباطات چشمگیر اینترنت اشیا

ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سال‌ها است که با راه‌اندازی کارگروه تخصصی اینترنت اشیا، توانسته است طرح‌های حول این موضوع را بررسی و حمایت کند و همچنین سرعت محدوده این فناوری را به طور دقیق در نظر بگیرد.

در حقیقت، یکی از محورهای توسعه اقتصاد دیجیتال و تحقق ایران هوشمند «اینترنت اشیا» است و چنانچه زمینه‌های لازم برای توسعه این فناوری ایجاد شود، توسعه این فرایند در آینده‌ای نزدیک فراهم خواهد شد.

اینترنت اشیا شبکه‌ای است از اشیای فیزیکی تعبیه‌شده با قطعات الکترونیکی، نرم‌افزار، سنسورها و اتصالات که آن‌ها از طریق تبادل اطلاعات با تولیدکننده، اپراتور یا دستگاه‌های دیگر، قادر خواهند بود خدمات بیشتر را به مخاطب ارائه دهند. به بیانی دیگر، اینترنت اشیا به تجهیزات محیط و اشیای پیرامونمان گفته می‌شود که به شبکه اینترنت متصل هستند و از طریق نرم‌افزارهای تلفن‌های هوشمند و تبلت، کنترل و مدیریت می‌شوند.

لازم به توضیح است که اینترنت اشیا یکی از پایه‌های اصلی انقلاب صنعتی چهارم محسوب می‌شود و به‌عنوان انقلابی در اینترنت به حساب می‌آید که به دنبال آن مفاهیمی چون ارتباطات ماشین به ماشین، ارتباطات، بیگ‌دیتا، هوش مصنوعی و… به یکدیگر نزدیک شده و در نتیجه تعداد زیادی از محصولات هوشمند در ارتباط با یکدیگر به وجود خواهد آورد که بیشتر آن‌ها بدون مداخله انسان ایجاد می‌شود که درواقع برای دستیابی به اهداف هوشمندسازی است.

به واسطه اهمیت موضوع و کاربرد مؤثر اینترنت اشیا در زندگی انسان‌ها، این فناوری استقبال قابل‌توجهی را به دنبال داشته است، زیرا ارتباط گسترده‌ای را ایجاد کرده و انواع مختلفی از چالش‌ها و موانع شامل مقیاس‌پذیری، امنیت، بیگ‌دیتا و نیازهایی مانند انرژی را به افراد ارائه می‌دهد.

این نکته حائز اهمیت است که در حال حاضر محدوده اینترنت اشیا، وسعت بسیاری پیدا کرده است، به طوری که این فناوری حجم وسیعی از زیرساخت‌های مدیریت انرژی، اقدامات سلامت و مراقبت‌های بهداشتی، سیستم‌های خانگی، امور شهری و سیستم‌های حمل و نقل را در بر گرفته است.

نکته دیگر این است که اینترنت اشیا با توانایی جاسازی سی پی یو و حافظه و منابع انرژی قادر است تقریباً همه چیز را با استفاده از برنامه‌ها به شبکه متصل کند. این سیستم‌ها وظیفه جمع‌آوری اطلاعات، تنظیمات اکوسیستم‌های طبیعی و حتی ساختمان‌ها و کارخانه‌ها را دارند که با استفاده از چنین فرصتی مجموعه‌ای گسترده از ارتباطات بی‌حد و مرز در خانه، محل کار و سایر فضاهای شهری ایجاد خواهد شد.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]