اخبار

 ارتباطات چشمگیر اینترنت اشیا

0
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سال‌ها است که با راه‌اندازی کارگروه تخصصی اینترنت اشیا، توانسته است طرح‌های حول این موضوع را بررسی و حمایت کند و همچنین سرعت محدوده این فناوری را به طور دقیق در نظر بگیرد.

در حقیقت، یکی از محورهای توسعه اقتصاد دیجیتال و تحقق ایران هوشمند «اینترنت اشیا» است و چنانچه زمینه‌های لازم برای توسعه این فناوری ایجاد شود، توسعه این فرایند در آینده‌ای نزدیک فراهم خواهد شد.

اینترنت اشیا شبکه‌ای است از اشیای فیزیکی تعبیه‌شده با قطعات الکترونیکی، نرم‌افزار، سنسورها و اتصالات که آن‌ها از طریق تبادل اطلاعات با تولیدکننده، اپراتور یا دستگاه‌های دیگر، قادر خواهند بود خدمات بیشتر را به مخاطب ارائه دهند. به بیانی دیگر، اینترنت اشیا به تجهیزات محیط و اشیای پیرامونمان گفته می‌شود که به شبکه اینترنت متصل هستند و از طریق نرم‌افزارهای تلفن‌های هوشمند و تبلت، کنترل و مدیریت می‌شوند.

لازم به توضیح است که اینترنت اشیا یکی از پایه‌های اصلی انقلاب صنعتی چهارم محسوب می‌شود و به‌عنوان انقلابی در اینترنت به حساب می‌آید که به دنبال آن مفاهیمی چون ارتباطات ماشین به ماشین، ارتباطات، بیگ‌دیتا، هوش مصنوعی و… به یکدیگر نزدیک شده و در نتیجه تعداد زیادی از محصولات هوشمند در ارتباط با یکدیگر به وجود خواهد آورد که بیشتر آن‌ها بدون مداخله انسان ایجاد می‌شود که درواقع برای دستیابی به اهداف هوشمندسازی است.

به واسطه اهمیت موضوع و کاربرد مؤثر اینترنت اشیا در زندگی انسان‌ها، این فناوری استقبال قابل‌توجهی را به دنبال داشته است، زیرا ارتباط گسترده‌ای را ایجاد کرده و انواع مختلفی از چالش‌ها و موانع شامل مقیاس‌پذیری، امنیت، بیگ‌دیتا و نیازهایی مانند انرژی را به افراد ارائه می‌دهد.

یادگیری پیوندی در سیستم‌های جدید هوش مصنوعی

این نکته حائز اهمیت است که در حال حاضر محدوده اینترنت اشیا، وسعت بسیاری پیدا کرده است، به طوری که این فناوری حجم وسیعی از زیرساخت‌های مدیریت انرژی، اقدامات سلامت و مراقبت‌های بهداشتی، سیستم‌های خانگی، امور شهری و سیستم‌های حمل و نقل را در بر گرفته است.

نکته دیگر این است که اینترنت اشیا با توانایی جاسازی سی پی یو و حافظه و منابع انرژی قادر است تقریباً همه چیز را با استفاده از برنامه‌ها به شبکه متصل کند. این سیستم‌ها وظیفه جمع‌آوری اطلاعات، تنظیمات اکوسیستم‌های طبیعی و حتی ساختمان‌ها و کارخانه‌ها را دارند که با استفاده از چنین فرصتی مجموعه‌ای گسترده از ارتباطات بی‌حد و مرز در خانه، محل کار و سایر فضاهای شهری ایجاد خواهد شد.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۱ میانگین: ۱]

دستیار صوتی سامسونگ در انتظار تبدیل‌شدن به یک نسخه سه‌بعدی هوشمند

مقاله قبلی

راه‌اندازی دبیرخانه کنسرسیوم هوش مصنوعی در دانشگاه آزاد

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.