جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی چاله آسفالت ها

استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی چاله آسفالت ها

موسسه مهندسی عمران و فناوری ساخت‌وساز کره‌جنوبی (KICT) از ساخت سیستم شناسایی چاله‌آسفالت مبتنی بر هوش مصنوعی خبر داده است. این سیستم به نحوی طراحی شده است که روی شیشه جلوی اتومبیل نصب و چاله آسفالت های سطح جاده را در لحظه شناسایی می‌کند. چاله آسفالت ها به اتومبیل آسیب رسانده و حتی ممکن است منجر به تصادفات مهلک شوند.

چاله آسفالت ها به طور خاص هنگام بارندگی مشکل‌ساز هستند. سئول در آگوست ۲۰۲۰ بیشترین میزان بارندگی را داشت. گزارش‌ها از وجود بیش از ۷۰۰۰ چاله‌آسفالت در زمان این بارندگی‌های شدید خبر دادند. از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸، تعداد چاله آسفالت های سراسر کشور ۶۵۷،۹۹۳ چاله گزارش شده است. خسارت ناشی از چاله آسفالت ها در سراسر کشور در مجموع ۴/۶ میلیارد وون، و هزینه تعمیرات جاده‌ای ۷/۱ تریلیون وون برآورد شده است. اگر خودرویی با سرعت زیاد و بدون توجه به چاله از روی آن عبور کند، ممکن است از مسیر منحرف شده و جان راننده را به خطر  بیاندازد.

چاله آسفالت

مدیریت جاده‌ها با شناسایی سریع بخش‌های آسیب‌دیده شروع می‌شود؛ این اقدام شامل استفاده از فناوری‌های شناسایی مبتنی بر ارتعاشات، اسکن لیزری و تصویر است. به طور خاص، با پیشرفت‌های اخیر فناوری‌های تشخیصی که از شبکه‌های عصبی عمیق استفاده می‌کنند، روش‌های مدیریت جاده‌ای مبتنی بر تشخیص تصویر مورد توجه مسئولان قرار گرفته است. علاوه بر این، از تکنیک مبتنی بر تصویر می‌توان در دستگاه‌های شخصی مانند دوربین خودرو یا گوشی هوشمند نیز استفاده کرد. با این قابلیت، استفاده از این فناوری برای دولت‌های محلی، که اغلب به بازرسی‌های بصری و انسانی متکی هستند، آسان می‌شود.

شناسایی چاله آسفالت ها حین رانندگی

یک تیم تحقیقاتی در KICT به سرپرستی دکتر سئونگی ریو سیستمی طراحی کرده است که لحظه به لحظه، چاله آسفالت ها را با عکاسی از سطح جاده‌ها حین رانندگی شناسایی می‌کند. تصویر‌برداری این سیستم با یک حسگر دیداری‌ انجام می‌شود. این حسگر بر روی شیشه جلوی خودرو نصب می‌شود. این مدل استنتاجی هوش مصنوعی با استفاده از یک شبکه رمزنگار-رمزگشا که معماری آن به طور کامل کانولوشون (FCN) است، آسیب‌های سطح جاده را تقسیم‌بندی می‌کند.

یکی از مشکلات در تشخیص‌ با تصاویر این است که حتی تصاویر مختلفی که از یک مکان گرفته شده‌اند، ممکن است به لحاظ اطلاعات واحد پیکسل متفاوت باشند. تعیین خسارت وارد آمده به سطح جاده با مدل استنتاجی هوش مصنوعی ممکن است چالش‌برانگیز باشد. زیرا روشنایی سطح جاده در ساعات مختلف روز یکسان نیست. برای غلبه بر این مشکل، یک مدل CNN جدید برای پیش‌پردازش تصاویر طراحی شده است. محققان سپس، این مدل را با مدل تقسیم‌بندی معنایی ترکیب کردند تا عملکرد تشخیص از روی تصاویر جاده‌ای با روشنایی محتلف را افزایش دهند.

این فناوری شامل یک نرم‌افزار گوشی همراه برای جمع آوری داده‌ها و یک سامانه سرور فضای ابری مبتنی بر نقشه است. سرور فضای ابری وظیفه شناسایی چاله آسفالت ها را در تصاویر دریافتی از نرم‌افزار گوشی ‌همراه بر عهده دارد. این سیستم در حال حاضر در مرحله آزمایش است و در چند استان کره جنوبی، از جمله کلان شهر گویانگ، گویانگ، و  گیم‌هه، به صورت آزمایشی استفاد می‌شود. تیم تحقیقاتی دکتر ریو قصد دارد این فناوری را بیشتر گسترش داده و به سایر دولت‌های محلی معرفی کند.

دکتر ریو معتقد است: «با ورود به عصر خودرو‌های خودران، حفظ و نگهداری جاد‌ه‌ها کاملاً ضروری است. با فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی، مدیریت سطح جاده بسیار ساده‌تر خواهد شد».

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.