Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 بانداژ هوشمندی که زخم‌های مزمن را بهبود می‌بخشد

بانداژ هوشمندی که زخم‌های مزمن را بهبود می‌بخشد

زخم‌های مزمن مانند زخم‌های پوستی دیابتی ممکن است دیر خوب شوند و حتی این امکان وجود دارد که منجر به قطع عضو یا حتی گاهی مرگ شوند. یک بانداژ جدید ساخته شده است که می‌تواند با تحریک الکتریکی بر روی زخم، باعث بهبودی هرچه سریع‌تر آن‌ ‌شود.

به گزارش هوشیو، این دستگاه از دو لایه تشکیل شده است: در لایه بالا یک فیلم پلیمری با ضخامت فقط 100 میکرون وجود دارد که قطعات الکترونیکی روی آن نصب شده‌اند. در قسمت زیرین آن لایه، لایه دیگری وجود دارد شامل یک هیدروژل لاستیکی و پوست‌مانند که در تماس با زخم قرار دارد. در واقع، حسگرهای زیستی که در باند وجود دارند، به طور مداوم امپدانس الکتریکی (میزان مخالفت در برابر جریان متناوب) و دمای زخم را کنترل می‌کنند. تحقیقات گذشته نشان داده است که امپدانس با بهبود زخم‌ها افزایش می‌یابد، درحالی‌که با کاهش التهاب، دما کاهش می‌یابد.

با این حال، اگر این معیارها نشان دهند که زخم در بهبودی مشکل دارد، یک محرک الکتریکی در بانداژ فعال می‌شود، تا جریان الکتریکی کمی را به بافت زیرین منتقل کند. مانند سایر پانسمان‌های زخم‌، انجام این کار با افزایش سرعت مهاجرت کراتینوسیت‌ها (سلول‌های پوست) به محل زخم و از بین بردن باکتری‌ها، بسته شدن بافت را سرعت می‌بخشد و عفونت را کم می‌کند.

جالب این است که همان‌طور که بانداژ به کار خود ادامه می‌دهد، از یک آنتن رادیویی داخلی برای برقراری ارتباط بی‌سیم با تلفن هوشمند جفت‌شده استفاده می‌کند. مراقبی نیز که از آن تلفن استفاده می‌کند، می‌تواند وضعیت زخم را بررسی کند، بدون اینکه مجبور باشد مکرراً با برداشتن بانداژ روند بهبود را مختل کند. گفته می‌شود، وقتی زمان برداشتن باند فرا می‌رسد، گرم کردن آن تا دمای 40 درجه سانتیگراد (104 درجه فارنهایت) باعث می‌شود هیدروژل بدون مشکل، از سطح زخم جدا شود.

بانداژ هوش مصنوعی

در آزمایش‌هایی که روی موش‌ها انجام شد، استفاده از این دستگاه باعث تسریع زمان بهبودی تا حدود 25 درصد و افزایش رشد مجدد پوست تا حدود 50 درصد شد. به گفته دانشمندان ممکن است مدتی طول بکشد، تا بتوان از بانداژ بر روی زخم انسان‌ها استفاده کرد، زیرا هنوز باید اندازه آن را به اندازه مورد استفاده انسان افزایش داد و از طرفی هزینه‌های تولید را کاهش داد.

همچنین ممکن است در نهایت، حسگرهای بیشتری را برای اندازه‌گیری pH، متابولیت‌ها و نشانگرهای زیستی ترکیب کند. محققان بر این باورند که هم باید به بهبود سریع‌تر زخم‌های مزمن کمک کند و هم درک ما را از نحوه التیام این زخم‌ها تقویت کند. دکتر آرتم تروتسیوک، نویسنده اول مقاله در مورد این پژوهش می‌گوید: «با تحریک الکتریکی زخم‌ها، بانداژ هوشمند سرعت بهبودی را افزایش می‌دهد و البته بهبود زخم را نیز پیگیری می‌کند. به گمان ما این نشان‌دهنده روشی جدید است که کشف بیولوژیکی جدید و اکتشاف فرضیه‌هایی را که قبلاً آزمایش آن‌ها دشوار بود، در روند درمان انسان امکان‌پذیر می‌کند.»

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.