علمی
اخبار

برگزاری نشست علمی چالش‌ها و فرصت‌های هوش مصنوعی

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  نشست علمی چالش‌ها و فرصت‌های هوش مصنوعی و تبیین رویکردهای اصولی مواجهه با آن در تراز حاکمیتی عصر یکشنبه، سوم بهمن ماه ۱۴۰۰، برگزار گردید.

  این نشست علمی که طریقه برگزاری آن به صورت وبینار بود، با همت میز رسانه دفتر قم مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در خبرگزاری فارس قم تشکیل شد و ارائه تخصصی و سخنرانی در این جلسه بر عهده دکتر کاظم فولادی قلعه، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، قرار گرفته بود.

  درباره لزوم و اهمیت برگزاری این نشست می‌توان گفت با توجه به رشد روزافزون فناوری، به‌ویژه در حوزه هوش مصنوعی، که بسیاری از ساز و کارهای جهان امروز را در زمینه‌های مختلف دستخوش دگرگونی و تحولات پرشتاب و عظیم کرده است، لزوم استفاده از نظرات متخصصان آگاه این حوزه برای رو‌به‌رو شدن با چالش‌های جدیدی که در استفاده از این فناوری به وجود خواهد آمد بیش از پیش احساس می‌شود.

  همچنین بدیهی است که رشد فناوری فرصت‌های قابل بهره‌برداری و مفیدی را در اختیار ما قرار خواهد داد. از همین رو لازم است با آگاهی از چالش‌ها و فرصت‌های احتمالی ایجادشده با روند رشد هوش مصنوعی در کشور، رویکردهای اصولی مواجهه با آن تبیین شود. این رویکردهای اصولی با توجه به ابعاد گسترده تحولات پیش‌رو باید در سطح و تراز حاکمیتی مورد توجه قرار گیرد و بر این اساس پیش‌بینی می‌شود نظام حکمرانی آینده به‌شدت متأثر از فناوری و هوش مصنوعی باشد.

  دکتر کاظم فولادی قلعه، در جریان این نشست علمی به جایگاه ویژه فناوری‌های ارتباطی در رشد و پیشرفت کشورها اشاره کرد و نقش مهم هوش مصنوعی در رابطه با جریان اطلاعات و اثر ویژه حاکمیتی آن در کنترل و جهت‌گیری جوامع انسانی را مورد تحلیل و بررسی قرار داد.

  سرپرست آزمایشگاه فضای سایبر دانشگاه تهران، در این ارائه تخصصی، ضمن پرداختن به موضوعات کلی مذکور، همچنین به مسائل مهم مطرح‌شده در این حوزه همچون مسئله‌شناسی، تهدید‌شناسی، فرصت‌یابی و روش‌شناسی برای مواجهه منطقی و اصولی و فعال با هوش مصنوعی توجه نشان داد.

  دکتر فولادی قلعه، در نشست علمی چالش‌ها و فرصت‌های هوش مصنوعی، با تأکید بر اهمیت فرصت‌یابی و روش‌شناسی در مواجهه با تحولات متأثر از فناوری در کشور، به‌ویژه درباره جایگاه حساس بخش تقنین و سیاست‌گذاری بالادستی در مورد اتخاذ رویکردهای اصولی در این زمینه به بحث و بررسی پرداخت.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  یادگیری ماشین خودکار و جست‌وجوی معماری شبکۀ عصبی 

  مقاله قبلی

  برطرف‌سازی چالش‌های بانکداری، بیمه خودرو و کنترل ترافیک با هوش مصنوعی

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.