ضد جعل
اخبار

بهبود وضعیت امنیتی مشاغل با تراشه ضد جعل

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  در دانشگاه میشیگان یک تراشه جدید توسعه داده شده که می‌توان از آن به عنوان یک سیستم ضد جعل یا تشخیص تقلب استفاده کرد. این تراشه می‌تواند نشان دهد که یک سیستم امن باز شده یا در معرض تابش نور قرار گرفته یا نه.

  محققان دانشگاه میشیگان از تراشه‌هایی که خودشان ایجاد شده و خودشان پاک می‌شوند، رونمایی کردند. این تراشه‌ها «فراتر از گرافن Beyond Graphene» نام دارند و شامل یک لایه نیمه رسانای فوق‌العاده نازک در بالای مولکول‌های فیلم آزوبنزن هستند. مولکول‌هایی که می‌توانند هنگام ذخیره موقت انرژی تغییر رنگ دهند.

  آزوبنزن خاصیت خاصی دارد و هنگام لرزش مولکول‌ها در فرکانس‌های خاص، نور ساطع می‌کند و این امکان را می‌دهد که پیام‌ها یا بارکدها روی خود تراشه ضد جعل نوشته شوند. با این حال در تماس با نور فرابنفش مانند نور خورشید یا نور آبی، مولکول‌های آزوبنزن به طور طبیعی کوچک می‌شوند و به تراشه اجازه می‌دهد پیام خود را در تاریکی ذخیره کند، اما به محض باز شدن یا تابش نور پاک شوند.

  ضد جعل

  استفاده از نیمه‌هادی‌های فراتر از گرافن می‌تواند در از بین بردن حملات زنجیره تامین در جایی که محصولات از نظر فیزیکی دستکاری می‎شوند، کمک کند. امروزه تقریبا هر شرکتی به نرم‌افزار و سخت‌افزار شخص ثالث اعتماد می‌‎کند. هیچ‌کس فناوری خود را از ابتدا نمی‌سازد. اما با هر دستگاه خریداری شده، این خطر وجود دارد که دستکاری فیزیکی صورت گرفته باشد.

  ادنا کانوی، مدیر ارشد امنیت زنجیره ارزش جهانی در سیسکو سیستمز Cisco Systems در گفتگویی چنین اعلام کرده است: «ما نگران دستکاری‌ها، جاسوسی‌ها، هم در سطح دولتی، هم در سطح ملی و هم در سطح صنعتی هستیم و دوست نداریم که اختلالی در کارهایمان پیش بیاید.»

  محققان دانشگاه میشیگان معتقدند نصب این تراشه‌ها داخل محصولات تجاری یا سیستم‌های امنیتی می‌تواند به رفع برخی از این خطرات کمک کند. با این‌حال، در حال‌حاضر، انرژی ذخیره شده فقط در تاریکی برای مدت ۷ روز باقی می‌ماند و اگر در معرض گرما یا حتی مقدار کمی نور قرار گیرد، ممکن است این مدت کوتاه‌تر هم بشود.

  محققان امیدوارند بتوانند طول عمر مواد را از هفت روز به ماه‌ها و سال‌ها افزایش دهند و حتی کاری کنند که این شرایط در سیستم‌های تجاری همیشگی شود. این موفقیت محققان یک چشم‌انداز خوشایند برای مشاغل است. سیستم‌های ضد جعل یا تشخیص دستکاری می‌تواند سالانه میلیون‌ها دلار در کسب‌و‌کار صرفه‌جویی کند.

  بسیار دشوار است که تشخیص دهید دستگاهی دستکاری شده است. مخصوصا که آن دستگاه ممکن است مثل همیشه کار کند، اما بدون این‌که شما متوجه شوید، اطلاعات را بیش از حد مجاز برای شخص ثالث ارسال کند و اینجاست که نیاز به سیستم ضد جعل بیش‌از‌پیش احساس می‌شود.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  تبلیغات به سبک الگوریتم یادگیری ماشین؛ درسی مهم برای بازاریاب‌ها

  مقاله قبلی

  هوش مصنوعی و دوبله؛ تحولی عظیم در صنعت سینمای بین‌الملل

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.