جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 بهبود ۶۰ درصدی عملکرد کارگران به کمک اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی

بهبود ۶۰ درصدی عملکرد کارگران به کمک اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی

نظرسنجی اخیری که از سوی شرکت نرم‌افزار اتوماسیون UiPath انجام گرفته، گویای آن است که حدود ۶۰ درصد از کارگران وظیفه شغلی خود را به کمک اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی بهتر پیش می‌برند، به طوری که از نظر آن‌ها از این طریق، فرسودگی شغلی کاهش می‌یابد و در نتیجه رضایت شغلی حاصل می‌گردد.

به کارگیری اتوماسیون هوش مصنوعی و درصد رضایت کارگران

گفتیم که حدود ۶۰ درصد از کارگران وظیفه شغلی‌شان را با اتوماسیون هوش مصنوعی بهتر انجام می‌دهند. نکته قابل‌توجه این است که ۵۷ درصد از کارگرانی که در این نظرسنجی شرکت کرده بودند، نسبت به کارفرمایانی که اتوماسیون کسب‌وکار آن محیط را برای ساده‌سازی عملیات و نیز حمایت از کارکنان خود ادغام می‌کنند، دیدگاه مثبت‌تری داشتند. این موضوع نشان‌دهنده نظر مساعد آن‌ها نسبت به چنین فناوری‌هایی است.

از طرفی، ۲۸ درصد از افراد با بیشتر شدن حجم کار، اعلام کرده‌اند که چنانچه شرکت با اخراج یا توقف استخدام مواجه گردد، مسئولیت‌های برزمین‌مانده را انجام می‌دهند. در واقع، کارگران زمانی به ابزارهای هوش مصنوعی بیشتر وابسته می‌شوند که دریابند ۲۹ درصد از کارگران در سراسر جهان، فرسودگی شغلی را تجربه می‌کنند و لذا برای انجام وظایف خود بهتر می‌دانند که هوش مصنوعی را به کار گیرند، تا این فرسودگی را به حداقل برسانند.

اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی

تأثیر اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی بر فرسودگی شغلی

چنین آماری برای متخصصان فناوری که به منظور تقویت همکاری، پرورش خلاقیت و افزایش بهره‌وری، از اتوماسیون و هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، راهگشاست. در واقع، آن‌ها همیشه به دنبال فناوری‌هایی هستند که زندگی حرفه‌ای و شخصی‌شان را بهبود بخشد. راه‌حل‌های اتوماسیون تجاری در محل کار بهترین گزینه در این خصوص است، به طوری که ۳۱ درصد از پاسخ‌دهندگان به طور فعال از راه‌حل‌های اتوماسیون تجاری در محل کار خود استفاده می‌کنند. این آمار زمانی مؤثر واقع می‌شود که بدانیم ۸۳ درصد از این کارگران معتقدند، راه‌حل‌های اتوماسیون تجارت و کسب‌وکار می‌تواند ضمن کاهش فرسودگی شغلی، رضایت شغلی را افزایش دهد. با چنین آماری که افراد معتقدند اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی قادر است فرسودگی شغلی را به حداقل برساند و از طرفی عملکرد شغلی را بهبود بخشد، واضح است که فناوری اتوماسیون کسب‌وکار مبتنی بر هوش مصنوعی تأثیر مثبتی بر کارمندان تجاری و فنی دارد، چراکه به آن‌ها کمک می‌کند، تا زمانی را که برای کارهای تکراری صرف‌ می‌کنند، کاهش دهند و به جای آن، بر روی کارهای تجاری‌شان متمرکز شوند. طبق نظرسنجی که انجام گرفته است، ۸۰ درصد افرادی که پیشتر از راه‌حل‌های اتوماسیون کسب‌وکار استفاده می‌کردند، معتقدند که چنین راه‌حل‌هایی آن‌ها را قادر می‌سازد، تا کار خود را به طور مؤثرتری به پیش ببرند.

نتایج دیگر نظرسنجی

تولید ناخالص داخلی

این نظرسنجی که در مارس ۲۰۲۳ با مشارکت Researchscape انجام شد، نتایج جالبی را در بر داشت، به طوری که ضمن پاسخگویی آنلاین ۶۴۶۰ مدیر اجرائی در سراسر جهان، تولید ناخالص داخلی هر کشور را نیز نمایش داد. طبق آمار، ایالات متحده ۵۵ درصد، ژاپن ۱۰ درصد، آلمان ۹ درصد، هند ۸ درصد، بریتانیا ۷ درصد، فرانسه ۶ درصد، استرالیا ۴ درصد و سنگاپور ۲ درصد.

مقابله با حجم کار اداری

همچنین این نظرسنجی نشان می‌دهد که کارمندان در سراسر جهان به طور چشمگیری از اتوماسیون و ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی برای مقابله با کارهای روزمره اداری استفاده می‌کنند. برای مثال، ۵۲ درصد آن‌ها علاقه‌مندند که وظایفی مانند تجزیه و تحلیل داده را انجام دهند، ۵۰ درصد آن‌ها برای ورودی و ایجاد داده متمایل‌اند، ۴۹ درصدشان دوست دارند مسائل فناوری اطلاعات یا فنی را حل کنند و ۴۸ درصد آن‌ها ابراز داشتند که به تولید گزارش خواهند پرداخت.

فرسودگی شغلی

زمانی که از پاسخ‌دهندگان در مورد منابع فرسودگی شغلی و خستگی کاری پرسش نمودند، ۴۰ درصد آن‌ها اعلام کردند که کاری که فراتر از ساعات برنامه‌ریزی‌شده به آن‌ها محول می‌شود، دلیل اصلی فرسودگی شغلی است. از طرفی، ۳۲ درصد کارگران گفتند فشاری که مدیران بر آن‌ها وارد می‌کنند دلیل آن است و در نهایت ۲۷ درصد کارگران خاطرنشان کردند که زمانی زیادی که به وظایف تاکتیکی اختصاص می‌دهند، دلیل اصلی فرسودگی شغلی آن‌ها محسوب می‌شود.

اما خبر خوش آن است که اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی به عنوان راه‌حلی برای کاهش فرسودگی شغلی ظهور می‌یابد و کارگران را قادر می‌سازد، تا به‌سرعت و به‌آسانی داده‌ها را مکان‌یابی و تجزیه و تحلیل کنند و البته وظایف تکراری را سامان بخشند.

اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی

انعطاف‌پذیری و خلاقیت

برخی از کارگرانی که به کار با اتوماسیون هوش مصنوعی علاقه‌مندند، تأکیدشان بر انعطاف‌پذیری، پیشرفت شغلی و زمان کاری متمرکز بود، به طوری که ۳۴ درصد آن‌ها تمایل به افزایش انعطاف‌پذیری در محیط‌های کاری خود داشتند، ۳۲ درصدشان علاقه‌مند بودند که زمانی را برای کسب مهارت‌های جدید اختصاص دهند و ۲۷ درصد آن‌ها بر آن بودند که باید ساعاتی را برای وظایف حیاتی‌شان در نظر بگیرند.

حقیقت آن است که متخصصانی که از هوش مصنوعی برای کارهای خود استقبال می‌کنند، به دنبال ارائه تجربیات رضایت‌بخش‌تر و مثبت‌تر در محل کار و نیز غنی‌تر کردن زندگی شخصی‌شان هستند و از طریق اتوماسیون به این اهداف نائل می‌گردند.

تأثیر سن بر میزان علاقه‌مندی

طبق نظرسنجی انجام‌گرفته، کارکنانی که جوان‌ترند، بیشتر پذیرای این فناوری‌های جدید هستند، به طوری که ۵۱ درصد قاطعانه معتقدند که اتوماسیون، پتانسیل افزایش عملکرد شغلی آن‌ها را دارد.

تقاضای رو به رشد برای اتوماسیون و ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی

به گفته McInnis-Day، عدم ثبات اقتصادی و نیاز به انجام کارهای بیشتر با منابع کمتر در سازمان‌ها، باعث افزایش تقاضا برای اتوماسیون و ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی می‌شود. او افزود: «۵۸ درصد از پاسخ‌دهندگان اظهار داشتند که به دنبال این ابزارهای فناوری هستند، تا به آن‌ها کمک کند، تا به فشارهای اقتصادی و بازار کار امروز پاسخ دهند.» همچنین او به رهبران مشاغل توصیه می‌کند که کارگران خود را به ابزارهای اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی مجهز کنند، تا در دنیای اتوماسیون پیشرفت کنند و محدودیت‌های منابع را کاهش دهند.

در واقع، استفاده از اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی در سراسر سازمان‌ها نه‌تنها یک سرمایه‌گذاری عاقلانه است، بلکه با ترجیحات کارکنان همخوانی دارد. حقیقت آن است که ادغام اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی در ارائه تجربیات رضایت‌بخش‌تر و مثبت‌تر در محل کار بسیار مهم است، چراکه کارمندانی که به دنبال مشاغلی هستند که تعادل بین کار و زندگی سالم را برقرار می‌کند، روز به روز در حال افزایش است.

بنر اخبار هوش مصنوعی

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.