ابر رایانه ها
اخبارهوش مصنوعی در ایران

دکتر سلجوقی: باید به سمت تثبیت فرهنگ استفاده از ابر رایانه ها حرکت کنیم

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  یکی از مهمانان این هفته برنامه خیابان فرصت دکتر خسرو سلجوقی، کارشناس ارشد فناوری اطلاعات، بود. موضوع اصلی صحبت‌های دکتر سلجوقی در این برنامه، ابر رایانه سیمرغ و جایگاه ایران در تولید و ساخت ابر رایانه ها بود.

  همین چند هفته پیش بود که با حضور آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ابر رایانه سیمرغ رونمایی شد. با ساخت این ابر رایانه ایران جزء ۳۰ کشوری شد که دارای ابر رایانه‌هایی با ظرفیت پتافلاپس هستند.

  دکتر سلجوقی ابتدا صحبت‌هایش را با وظایف ابر رایانه ها و نیز تاریخچه ساخت این فناوری آغاز کرد. به‌گفته سلجوقی اولین ابر رایانه حدود ۶۰ سال پیش ساخته شد. وظیفه چنین ابر رایانه‌هایی انجام محاسبات پیچیده‌ است.

  خسرو سلجوقی به ویژگی‌های سیمرغ نیز اشاره‌ای داشت. به گفته این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات ابر رایانه سیمرغ نیم پتافلاس ظرفیت دارد و قابلیت افزایش به یک پتافلاپس نیز دارد. سلجوقی مقایسه‌ای هم میان سیمرغ و ابر رایانه‌های دیگر کشورهای جهان انجام داد و تاکید کرد که در مقایسه با ابر رایانه‌های این کشور‌ها سیمرغ جای کار زیادی دارد.

  ابر رایانه

  دکتر سلجوقی در میانه صحبت‌هایشان آماری هم از تعداد ابررایانه‌های کشورهای پیشرفته جهان دادند. به گفته او آمریکا ۱۹۹، چین ۱۰۹، و ژاپن ۳۷ ابر رایانه دارند.

  این کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه از داده‌های ابررایانه‌ها می‌توان در حوزه‌های مختلفی چون هواشناسی، پویانمایی و کارهای هنری و پردازش ترافیک استفاده کرد، از سامان‌های مختلف و دستگاه‌های اجرایی خواست تا اطلاعات خود را درباره فناوری‌هایی چون ابررایانه‌ها روزآمد کنند و بالا ببرند

  در پایان این گفت‌وگو، دکتر خسرو سلجوقی با اشاره به اینکه هنوز فرهنگ استفاده از ابر رایانه ها در کشور تثبیت نشده است، اظهار امیدواری کرد روحیه کار تیمی در میان واحدهای مختلف دانشگاهی افزایش پیدا کند و انواع جدید فناوری در آینده تولید و به بهره‌برداری برسد.

  گفتنی است خیابان فرصت برنامه‌ای با محوریت آخرین اخبار علمی ایران و جهان است که دوشنبه‌ها ساعت ده شب از رادیو گفت‌وگو پخش می‌شود. مدت زمان این برنامه ۱۲۰ دقیقه است.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  ایران بیش از ۵۰۰ ماهواره تصویربرداری به فضا پرتاب‌‌ می‌کند

  مقاله قبلی

  با کمک اندرو ان جی اولین پروژه‌ هوش مصنوعی خود را انتخاب کنید

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.