Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
دوره
کارگاه
وبینار
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
وبینارها، کارگاره‌ها و دوره‌ها
 تحول‌آفرینی هوش مصنوعی در دفاع از امنیت سایبری

تحول‌آفرینی هوش مصنوعی در دفاع از امنیت سایبری

ما در عصری زندگی می‌کنیم که داده‌ها ارزشی برابر با نفت پیدا کرده‌اند. در چنین برهه‌ای از زمان، طبیعی است که حملات سایبری روز به روز افزایش یابند و تهدیدی دائمی برای افراد، سازمان‌ها و ملت‌ها محسوب شوند. انسان‌ها برای جلوگیری از این حملات و دفاع از امنیت سایبری به یک متحد قدرتمند روی آورده‌اند. آن متحد، هوش مصنوعی است. در ادامۀ این مطلب، نقش هوش مصنوعی در دفاع از امنیت سایبری را بررسی خواهیم کرد.

تشخیص تهدید و تحلیل آن با هوش مصنوعی

شناسایی تهدیدات، کمک زیادی به حفظ امنیت سایبری می‌کند. هوش مصنوعی با تشخیص الگوهایی که در سیستم امنیتی، ناهنجار به نظر می‌ رسند، فعالیت های مشکوک، ورودهای غیر معمول و حملات ناشناخته را شناسایی می‌کند.

هوش مصنوعی می‌تواند تحلیل‌های پیش‌بینی کننده‌ای ارائه دهد. تجزیه و تحلیل داده‌های تاریخی و شناسایی آسیب‌پذیری‌ها، پیش‌بینی نقص‌های امنیتی احتمالی را در پی دارد. این پیش‌بینی‌ها به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا اقدامات پیشگیرانه‌ای برای تقویت سیستم دفاعی خود قبل از وقوع حملات سایبری انجام دهند. به بیان دیگر، هوش مصنوعی می‌تواند ویژگی‌های تهدیدات مختلف را تجزیه و تحلیل کرده و آن‌ها را در دسته‌های گوناگونی طبقه‌بندی کند. طبقه‌بندی تهدیدات گوناگون کمک می‌کند تا در صورت وقوع هر تهدید احتمالی جدید، شناسایی آن به کمک الگوهای قبلی آسان‌تر انجام شود.

هوش مصنوعی در حوزۀ تأمین امنیت، کمک‌های دیگری نیز می‌کند. فرض کنید کارمند یک سازمان که به بخشی از اطلاعات و فایل‌ها دسترسی نداشته است، ناگهان به فایل‌های مهم و محرمانه‌ای دست یافته. هوش مصنوعی در چنین مواقعی، با ایجاد آلارم‌ می‌تواند تشخیص دهد که یک کارمند به طور ناگهانی به فایل‌های حساس دسترسی پیدا کرده‌است. آلارم‌های هشداردهنده نشانۀ تهدیدات داخلی هستند که گاه حتی به اندازۀ حملات خارجی، به سیستم های امنیت سایبری آسیب می‌رسانند.

واکنش‌های سریع، مزیت هوش مصنوعی

هنگامی که یک تهدید در سیستم امنیتی یک سازمان شناسایی می‌شود، هوش مصنوعی می‌تواند سریع‌ترین پاسخ‌ها را نشان دهد. این پاسخ‌ها به سه بخش کلی، تقسیم‌بندی می‌شوند.

  • ایزوله کردن دستگاه‌های در معرض خطر
  • مسدود کردن ترافیک مخرب
  • هشدار دادن به تیم‌های امنیتی انسانی

واکنش‌های سریع تا حد بسیار زیادی تأثیر حملات مخرب را کاهش می‌دهند. شاید اگر کمک‌های هوش مصنوعی نباشد، نیروی انسانی نتواند به سرعت واکنش نشان دهد و جلوی حملات و آثار مخرب آن‌ها را بگیرد. تحول در سرعت اقدامات علیه تهدید و حمله، یکی از مهم‌ترین آثار مثبت هوش مصنوعی در زندگی بشر است.

جمع بندی

با پیشرفت روزافزون هوش مصنوعی، نقش آن در حفاظت از داده‌ها و تأمین امنیت سایبری نیز افزایش یافته است. در دنیایی که داده‌ها در معرض تهدیدات مختلف قرار دارند، هوش مصنوعی به ابزار کمک‌کننده‌ای برای انسان‌ها تبدیل شده است. در این مطلب، سعی کردیم تا شما را با اخبار نقش هوش مصنوعی در تأمین امنیت آشنا کنیم. به طور کلی، تشخیص تهدیدات، پیش‌بینی آن‌ها و واکنش‌های سریع، مهم‌ترین تحول‌آفرینی‌های هوش مصنوعی در تأمین امنیت سایبری هستند.

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.