حمل و نقل دریایی
کاربردهای هوش مصنوعی

تحول حمل و نقل دریایی، با اولین کشتی مجهز به هوش مصنوعی

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  تحول حمل و نقل دریایی، با اولین کشتی مجهز به هوش مصنوعی ممکن شده است؛ اولین کشتی باری دنیا که تماماً با هوش مصنوعی رانده می‌شود، سوزاکا نام دارد. این کشتی، با ظرفیت ناخالص ۷۴۹ تُن، توانسته است مسیر ۸۰۰ کیلومتری خلیج توکیو تا خلیج ایسه را با موفقیت طی کند.

  اکنون دیگر به جرأت می‌توان گفت که تحول حمل و نقل دریایی، با اولین کشتی مجهز به هوش مصنوعی ممکن شده است و صنعت کشتی‌رانی هم از جریان خودکارسازی حمل‌ونقل، عقب نمانده‌ است. اوایل سال جاری، خبری از یک فرابر عظیم ژاپنی خودکار منتشر شد. حالا سوزاکا سرتیتر خبرها را به خود اختصاص داده است، یک کشتی باری که نرم‌افزار ناوبری‌اش به دست استارتاپی اسرائیلی طراحی شده است.

  Orca AI

  تحول حمل و نقل دریایی، با اولین کشتی مجهز به هوش مصنوعی در شرکت Orca AI ممکن شده است؛ در سال ۲۰۱۹، دو متخصص کشتی‌رانی، استارتاپ Orca AI را تأسیس کردند تا با ترکیب سیستم‌های ایمنی بر عرشه و مجموعه‌ای حسگر، باربری دریایی را خودکار سازند. سال گذشته، خبری مبنی بر همکاری Orca AI با شرکت کشتی‌رانی ژاپنی، NYK Line، منتشر شد که به حرکت ۸۰۰ کشتی انجامید. طی این همکاری، Orca AI سیستم شناسایی خودکار هدف را به صورت آزمایشی روی سوزاکا نصب کرد؛ سپس داده‌های جمع‌آوری شده طی آزمایشات برای آموزش هوش مصنوعی به کار رفتند.

  کنسرسیوم DFFAS (طراحی آینده کشتی‌های کاملاً خودکار)، متشکل از ۳۰ شرکت ژاپنی، و بنیاد Nippon نیز در این آزمایشات با Orca AI همکاری کردند.

  حمل و نقل دریایی

  سفر

  تحول حمل و نقل دریایی، با اولین کشتی مجهز به هوش مصنوعی با آماده‌سازی سوزاکا برای سفری دراز رقم خورد؛ در جریان سفر، سیستم ناوبری ایمن Orca، متشکل از ۱۸ دوربین بر عرشه، روی سوزاکا نصب شد تا به‌عنوان تجسس‌گر، امکان تشخیص، ردیابی، طبقه‌بندی، برآورد دامنه و نمایش ۳۶۰ درجه را به‌صورت لحظه‌ای و در تمام طول شبانه‌روز فراهم آورد. یک مرکز عملیات ناوگان در توکیو مسئولیت نظارت بر تمامی داده‌های حاصل از کشتی را بر عهده داشت.

  سوزاکا سفر خود را از خلیج توکیو، یکی از پرازدحام‌ترین آب‌های بین‌المللی، آغاز کرد و در عرض ۴۰ ساعت، مسافتی ۴۹۱ مایلی (حدود ۷۹۰ کیلومتر) به خلیج ایسه را طی کرد. در حین سفر، نرم‌افزار ناوبری این کشتی توانست بدون هیچ‌گونه کمک یا مداخله انسانی، ۱۰۷ مرتبه از تصادف و برخورد با موانع اجتناب کند. سوزاکا در طول همین یک سفر، از ۴۰۰ الی ۵۰۰ کشتی عبور کرد.

  تحول حمل و نقل دریایی، با اولین کشتی مجهز به هوش مصنوعی، پس از این قابل پیش‌بینی خواهد بود؛ یاردن گرس، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران Orca AI، می‌گوید: «راه‌اندازی اولین کشتی تجاری خودکار، دستاورد بسیار بزرگی به‌شمار می‌رود. انتظار می‌رود شرکت‌های ترابری بزرگ سراسر دنیا، به‌زودی فناوری‌های پیشرفته هوش مصنوعی و بینایی کامپیوتر را به کار بگیرند تا به چشم‌انداز حمل و نقل دریایی خودکار تحقق بخشند.»

  سال گذشته، گزارشی از یک کشتی خودکار برقی منتشر شد که اولین سفرش را از سر گذرانده بود؛ اما آن کشتی از نوع باربری نبود و به علاوه، طول مسافت سفرش تنها ۷/۸ مایل، حدود ۱۴ کیلومتر، بود.

  انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  ادغام غربال بالینی با الگوریتم ها، مطمئن‎ ترین روش برای پیش بینی خودکشی

  مقاله قبلی

  برنامه مراقبت هوشمند از بیمار، برگزیده نهایی رویداد «عصر امید»

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.