خرده‌فروشی
اخبار

نقش هوش مصنوعی در تحول خرده‌فروشی

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  هوش مصنوعی توانسته در چند سال گذشته اثر چشمگیری بر وضعیت خرده‌فروشی های آنلاین بگذارد. در جریان پیشرفت‌های اخیر فناوری، فعالان این حوزه در آستانه تحولی عظیم قرار گرفته‌اند و بیش از پیش به ضرورت تحول پی برده‌اند. به نحوی که احساس می‌کنند اگر به‌سرعت خود را با جریان پیشرفت‌های فناوری در این زمینه هماهنگ نکنند از رقبای خود عقب می‌مانند.

  پاندمی کرونا در دو سال گذشته باعث ایجاد تغییرات رفتاری مصرف‌کنندگان و افزایش و تسریع تعاملات دیجیتالی با خرده‌فروشان و برند‌ها در مکان‌های گوناگون، به صورت آنلاین و آفلاین، شده است. تا جایی که امروزه گشت و گذار در فضای فروشگاه‌های مجازی یکی از تفریحات جذاب برای کاربران اینترنت به حساب می‌آید؛ اما هماهنگ با این میل و انگیزه که در کاربران ایجاد شده است، باید با رشد و ارتقای امکانات خرده‌فروشی‌های آنلاین، زمینه بهره‌برداری از این رویکرد گسترده و جهت‌دهی به خریدها و راهنمایی کاربران را از راه‌های مقتضی فراهم آورد. تحلیل نیازهای کاربران و زمینه‌سازی برای یافتن کالاهای دلخواه ایشان و خرید آسان تنها به کمک فناوری روز ممکن خواهد شد.

  در این زمینه هوش مصنوعی با تحلیل جست‌وجوهای قبلی هر کاربر در سایت خرده‌فروشی و بررسی خریدهای اخیرش، به هر یک از کاربران محصولات مرتبط و دلخواه او را پیشنهاد می‌کند. به‌کارگیری این شیوه تأثیر بزرگی بر روی وضعیت خرده‌فروشی‌ها خواهد داشت.

  علاوه بر تجزیه ‌و تحلیل خواسته‌های مشتری و دسته‌بندی داده‌های کاربردی در این زمینه، که بهره‌وری کارکنان و جلوگیری از ضرر فروشندگان و اتلاف وقت مشتریان را در پی دارد، دستاوردهای نوین هوش مصنوعی مثل امکان جست‌وجوی صوتی در خرده‌فروشی‌های آنلاین، کار کاربران آنلاین را ساده‌تر می‌کند و به فرایند خرید شتاب بیشتری می‌بخشد. یعنی در آینده به لطف هوش مصنوعی دیگر لازم نیست مشتریان برای پیدا کردن محصولات مورد پسند خود ساعت‌ها در فروشگاه‌های آنلاین به جست‌وجو بپردازند. آنها می‌توانند با استفاده از فناوری تشخیص صدا فقط با نام بردن از هر محصول آن را به‌راحتی پیدا کنند. این امر تحولی بزرگ در زمینه خرده‌فروشی آنلاین در جهت ساده‌سازی فرایند خرید شمرده می‌شود. بدیهی است که چنین تحولی موجب افزایش میل و رغبت مشتریان برای خرید آنلاین می‌شود.

  روند روبه‌رشد استفاده از هوش مصنوعی، تجزیه‌ و تحلیل اینترنت اشیا و پایه‌های مبتنی بر ابر/ لبه، به تغییر عملکرد فروشگاه‌های فیزیکی برای پاسخگویی بهتر به مشتریان و بهبود وضعیت تعاملات دیجیتالی می‌انجامد. بر اساس آنچه در مورد امکانات تازه‌یاب فناوری گفته شد، برخورداری از دانش هوش مصنوعی و تجزیه ‌و تحلیل پیشرفته، کارآمدترین ابزار تحول دیجیتالی خرده‌فروشی است که با رشدی روزافزون به جلب مشتری بیشتر برای خرده‌فروشان آنلاین می‌پردازد.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۳ میانگین: ۲.۷]

  نیازمندی هوش مصنوعی به زیرساخت‌های قانونی، فنی و نیروی انسانی

  مقاله قبلی

  الگوبرداری روش‌های آموزش شبکه های عصبی از عملکرد مغز انسان

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.