جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 نقش هوش مصنوعی در تحول خرده‌فروشی

نقش هوش مصنوعی در تحول خرده‌فروشی

هوش مصنوعی توانسته در چند سال گذشته اثر چشمگیری بر وضعیت خرده‌فروشی های آنلاین بگذارد. در جریان پیشرفت‌های اخیر فناوری، فعالان این حوزه در آستانه تحولی عظیم قرار گرفته‌اند و بیش از پیش به ضرورت تحول پی برده‌اند. به نحوی که احساس می‌کنند اگر به‌سرعت خود را با جریان پیشرفت‌های فناوری در این زمینه هماهنگ نکنند از رقبای خود عقب می‌مانند.

پاندمی کرونا در دو سال گذشته باعث ایجاد تغییرات رفتاری مصرف‌کنندگان و افزایش و تسریع تعاملات دیجیتالی با خرده‌فروشان و برند‌ها در مکان‌های گوناگون، به صورت آنلاین و آفلاین، شده است. تا جایی که امروزه گشت و گذار در فضای فروشگاه‌های مجازی یکی از تفریحات جذاب برای کاربران اینترنت به حساب می‌آید؛ اما هماهنگ با این میل و انگیزه که در کاربران ایجاد شده است، باید با رشد و ارتقای امکانات خرده‌فروشی‌های آنلاین، زمینه بهره‌برداری از این رویکرد گسترده و جهت‌دهی به خریدها و راهنمایی کاربران را از راه‌های مقتضی فراهم آورد. تحلیل نیازهای کاربران و زمینه‌سازی برای یافتن کالاهای دلخواه ایشان و خرید آسان تنها به کمک فناوری روز ممکن خواهد شد.

در این زمینه هوش مصنوعی با تحلیل جست‌وجوهای قبلی هر کاربر در سایت خرده‌فروشی و بررسی خریدهای اخیرش، به هر یک از کاربران محصولات مرتبط و دلخواه او را پیشنهاد می‌کند. به‌کارگیری این شیوه تأثیر بزرگی بر روی وضعیت خرده‌فروشی‌ها خواهد داشت.

علاوه بر تجزیه ‌و تحلیل خواسته‌های مشتری و دسته‌بندی داده‌های کاربردی در این زمینه، که بهره‌وری کارکنان و جلوگیری از ضرر فروشندگان و اتلاف وقت مشتریان را در پی دارد، دستاوردهای نوین هوش مصنوعی مثل امکان جست‌وجوی صوتی در خرده‌فروشی‌های آنلاین، کار کاربران آنلاین را ساده‌تر می‌کند و به فرایند خرید شتاب بیشتری می‌بخشد. یعنی در آینده به لطف هوش مصنوعی دیگر لازم نیست مشتریان برای پیدا کردن محصولات مورد پسند خود ساعت‌ها در فروشگاه‌های آنلاین به جست‌وجو بپردازند. آنها می‌توانند با استفاده از فناوری تشخیص صدا فقط با نام بردن از هر محصول آن را به‌راحتی پیدا کنند. این امر تحولی بزرگ در زمینه خرده‌فروشی آنلاین در جهت ساده‌سازی فرایند خرید شمرده می‌شود. بدیهی است که چنین تحولی موجب افزایش میل و رغبت مشتریان برای خرید آنلاین می‌شود.

روند روبه‌رشد استفاده از هوش مصنوعی، تجزیه‌ و تحلیل اینترنت اشیا و پایه‌های مبتنی بر ابر/ لبه، به تغییر عملکرد فروشگاه‌های فیزیکی برای پاسخگویی بهتر به مشتریان و بهبود وضعیت تعاملات دیجیتالی می‌انجامد. بر اساس آنچه در مورد امکانات تازه‌یاب فناوری گفته شد، برخورداری از دانش هوش مصنوعی و تجزیه ‌و تحلیل پیشرفته، کارآمدترین ابزار تحول دیجیتالی خرده‌فروشی است که با رشدی روزافزون به جلب مشتری بیشتر برای خرده‌فروشان آنلاین می‌پردازد.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها