ربات جراح ایرانی
اخبار

تحویل ربات جراح ایرانی به اندونزی

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  تابستان امسال، قرارداد راه‌اندازی مشترک در مرکز آموزشی مهارت‌های جراحی رباتیک از راه دور بین دو کشور ایران و اندونزی امضا شد و پس از آن، ایران دو دستگاه ربات جراح ایرانی سینا به دو بیمارستان شاخص کشور اندونزی ارسال کرد و به مسئولان وزارت بهداشت اندونزی تحویل داد. در حقیقت، قرار است طی یک سال، ۸۰ جراح اندونزیایی کار با ربات جراحی از راه دور را آموزش ببینند. موفقیت در این پروژه می‌تواند شرایط را برای صادرات سایر تجهیزات پزشکی و بهره‌مندی از بازار بزرگ اندونزی فراهم کند.

  شایان ذکر است، پیش از این در تابستان سال جاری، برای نخستین بار از سیستم رباتیک کاملاً ابتکاری و ایرانی، عمل جراحی از راه دور انجام گرفته است. اولین جراحی رباتیک از راه دور در ایران با سامانه «جراحی از راه دور» تابستان امسال بدون مشکل و با آرامش بر روی یک سگ (عمل وازکتومی) در بیمارستان‌های امام‌ خمینی(ره) و سینا و با استفاده از شبکه ۵ G صورت گرفته که توانسته است توان علمی و مهندسی ایران در جراحی رباتیک از راه دور را به رخ جهان بکشد، به طوری که رئیس پژوهشکده فناوری و تجهیزات پیشرفته پزشکی، ربات سینا را نتیجه همکاری علمی در سطح ملی دانسته است که نوآوری خاص خود را دارد. این دستگاه رباتیک از راه دور در بیمارستان امام خمینی(ره)، بیمارستان سینا و بیمارستان شریعتی تهران نصب شده است.

  در واقع، نام این ربات که به افتخار پزشک ایرانی «ابوعلی سینا» گذاشته شده است، با کمترین هزینه و با ۵ مزیت اصلی نسبت به ربات داوینچی آمریکایی فعالیت دارد. پزشکان ایرانی امیدوارند که عمل جراحی بر روی نمونه انسانی تا یک سال آینده از سوی ربات سینا صورت بگیرد.

  ما اکنون می‌توانیم ادعا کنیم که از لحاظ علمی، استفاده از این دستگاه کاملاً قابل اجرا و بهره‌برداری است و در آینده می‌تواند بسیار کاربردی باشد، چراکه به گفته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، جراحی رباتیک دقت بالایی دارد و خطای انسانی و لرزش دست را به شدت کاهش می‌دهد؛ همچنین فاصله بین جراح و مورد جراحی مهم نیست و خیلی راحت جراح می‌تواند از فاصله دور، جراحی را انجام دهد و این موضوع در مواردی که نمی‌توان بیمار را جابه‌جا کرد، اهمیت بالایی دارد.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۵]

  فیلترهای زیبایی دیجیتال به رنگ گرایی تداوم می‌بخشند

  مقاله قبلی

  حذف اشیای ناخواسته از نماهای شهری با فناوری بینایی ایکس‌ری

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.