تشخیص آلودگی آب
اخبارهوش مصنوعی در ایران

تشخیص آلودگی آب با دستگاهی که توسط یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی ساخته شد

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  پیشرفت تکنولوژی در عصر حاضر منجر به استفاده فزاینده از فرآورده‌های نفتی در صنایع و عموم شده است. در نتیجه آن وجود آلاینده‌های نفتی در آب و خاک، تبدیل به دغدغه بزرگی برای انسان‌ها شده است. این آلاینده‌ها نظام طبیعت را مختل می‌کنند و می‌توانند به سلامت انسان و محیط زیست آسیب‌های جدی وارد کنند. دستگاه تشخیص آلودگی آب که توسط یک شرکت دانش‌بنیان و با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی طراحی و ساخته شده، می‌تواند تا حدود زیادی دغدغه‌های افراد درباره این آلاینده‌ها را کاهش دهد.

  به گزارش هوشیو به نقل از ایسنا، مدیرعامل این شرکت دانش‌‎بنیان معتقد است ورود آلاینده‌ها به آب، باعث بدبو و بدطعم شدن آن می‌شود و رفع آلایندگی برای بخشی که وظیفه کنترل و کیفیت آب را به عهده دارد، نیاز به زمان و هزینه زیاد دارد. از طرفی آلودگی آب اقیانوس و دریاها نیز باعث آسیب به محیط زیست، از بین رفتن آبزیان و پرداخت غرامت‌های سنگین خواهد شد. در صورتی که آلودگی آب زودتر تشخیص داده شود، می‌توان از توسعه و نشست آن جلوگیری کرد. وی درخصوص ساخت این دستگاه گفت: «دستگاه تشخیص آلودگی آب در محل نصب شده و به‌صورت آنلاین میزان آلودگی آب را اندازه‌گیری می‌کند و آن را به‌موقع تشخیص می‌دهد. ازآنجایی‌که آلودگی آب بر سلامت انسان و کیفیت آب تأثیر زیادی دارد، تشخیص به‌موقع می‌تواند اهمیتی ویژه داشته باشد.»

  تشخیص آلودگی آب

  استانداردهای اتکس اروپا

  مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان همچنین از حمایت شرکت ملی نفت و پژوهشگاه صنعت نفت خبر داد. او اعلام کرد دستگاه تشخیص آلودگی هوا هم‌اکنون در یکی از پایانه‌های نفتی کشور نصب شده است. وی همچنین مدعی شد استانداردهای اتکس که برای تجاری‌سازی این محصول نیاز بوده، از اروپا اخذ شده است. در نتیجه انتظار می‌رود دستگاه‌‌‌ تشخیص ‌‌‌آلودگی آب به‌زودی به بازار عرضه شود.

  وی افزود: «در مقایسه با دستگاهی که روی آب شناور بود، دستگاه ما از حساسیت بالاتری برخوردار بود. این موضوع به تائید متخصصان حاضر هم رسید. طراحی دستگاه تشخیص آلودگی آب با همکاری یک تیم متشکل از مجموعه‌های فیزیک، فتونیک، الکترونیک، مکانیک ،هوش مصنوعی و نرم‌افزار بوده است.» او در پایان مدعی شد که این اولین دستگاه در ایران است که ثبت بین‌المللی و اختراع شده است.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  ترکیب حس بینایی و لامسه در ربات EBRAINS

  مقاله قبلی

  رونمایی از شکل واقعی کیهان با استفاده از هوش مصنوعی

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.