40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 ساخت روبات تشخیص آلودگی در صنایع غذایی در ایران

ساخت روبات تشخیص آلودگی در صنایع غذایی در ایران

روبات تشخیص آلودگی در صنایع غذایی از مهم‌ترین تولیدات دانش‌بنیان در کشور به شمار می‌رود. این ماشین پاسخگوی چالش ۱۰ ساله صنعت مواد غذایی در ایران محسوب می‌شود که برای اولین در ایران با کمک هوش مصنوعی طراحی و تولید شده و توانسته سرعت خط تولید را در صنعت مواد غذایی تا چهار برابر افزایش دهد.

مجتبی اسماعیلی جوان نخبه همدانی گفت: شرکت ما از سال ۹۷ به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان فعالیت خود را آغاز کرده است. در این مجموعه ۱۲ همکار نخبه به صورت ثابت و ۸ همکار به صورت پاره‌وقت کنار هم همکاری دارند تا در بخش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و همچنین اجرای ایده‌ها از یک طرف و رفع مشکلات موجود از دیگر سو فعالیت کنند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: البته ما قبل از ثبت شرکت به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان هم اختراعات و ابداعاتی را ثبت کرده بودیم ولی، بعد از تاسیس شرکت توانستیم در کنار جوانان مستعد و توانمند کشور نرم‌افزارهای صادراتی تولید کرده و این نرم‌افزارها را به کشورهایی مثل امارت و سوئد صادر کنیم، ما نرم‌افزارهای مختلف و گوناگونی را در بخش‌های خدماتی و اجتماعی تولید و صادر کردیم.

تشخیص آلودگی

مهمترین محصول تولیدی شرکت ما در حال حاضر قادر است تا چالش بزرگ صنایع غذایی کشور را مرتفع کرده و کشور را از ورود تکنولوژی‌های ساخته شده غربی بی‌نیاز کند؛ تکنولوژی‌هایی که مایه مباهات و فخر غربی‌ها بوده است و در بزنگاه‌ها و جریانات سیاسی آن‌ها را به عنوان دستاویزی در جهت دستیابی به اهداف خود قرار می‌دهند.

با آگاهی از این مسئله این نقاط ضعف را با همکاری نخبگان دیگر کشور به نقطه قوت تبدیل کرده و دیوار بی‌نیازی را مستحم‌تر ساخته‌ایم، همچنان اسماعیلی اظهار کرد: مهمترین محصول تولیدی شرکت ما روباتی است که قابلیت تشخیص آلودگی در صنایع غذایی را دارد، این روبات توانسته چالش ۱۰ ساله صنعت مواد غذایی در ایران را پاسخگو باشد و این معضل حالا مرتفع شده و معضلات دیگری هم در زمینه صنعت غذایی و خدمات آن من بعد با کمک هوش مصنوعی قابل برطرف شدن است.

این روبات وظیفه تشخیص و پردازش آلودگی در بطری‌هایی را دارد که قرار است با مواد غذایی پر شوند؛ تا پیش از تولید این دستگاه یک نیروی کار مسئول این وظیفه بود و طبیعتا این کار اغلب با خطای دید و یا غفلت به دلیل خستگی همراه بود.

علاوه بر این با استفاده از نیروی کار برای انجام این وظیفه ما شاهد کاهش معنادار سرعت تولید بودیم که این کاهش سرعت تولید برای صنایع از اهمیت زیادی برخوردار است و باید حتما برای آن راهکاری ایجاد می‌شد و این ماشین توانسته به حل این مسئله نیز کمک قابل توجهی کند.

هزینه ساخت این روبات ۱۵۰ میلیون تومان است و اگرچه در ابتدای کار چندین برابر هزینه تحقیق و توسعه این طرح شده است تا به نتیجه رسد و روبات ساخته شود اما، این هزینه نسبت به کاربرد دستگاه قابل مقایسه نخواهد بود. این دستگاه برای اولین بار در کشور تولید شده و هیچ شباهتی به نمونه خارجی آن ندارد.

استفاده از این روبات علاوه بر حذف خطای انسانی، می‌تواند سرعت خط تولید را تا چهار برابر افزایش دهد. به این ترتیب که قبل از این در هر دقیقه امکان تولید و تشخیص آلودگی بین ۶۰ تا ۱۰۰ بطری توسط انسان ممکن بود، ولی با بهره‌گیری از این روبات در هر دقیقه ۴۰۰ بطری ساخته می‌شود و این تحول عظیمی در سرعت خط تولید محسوب می‌شود.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]