حرکات دست
اخبارکاربردهای هوش مصنوعی

سیستم تشخیص حرکات دست به‌منظور تعامل بین انسان و رایانه

0
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

پژوهشگران در حال توسعه فناوری جدیدی هستند که از حرکات دست برای اجرای فرمان‌ها در رایانه استفاده می‌کند.

نمونه اولیه این فناوری که «Typealike» نامیده می‌شود، از طریق یک وب‌کم معمولی لپ‌تاپ که یک آینه ساده به آن اضافه شده است، کار می‌کند. این برنامه، دست‌های کاربر را که کنار یا نزدیک صفحه‌کلید قرار گرفته‌اند، تشخیص می‌دهد و بر اساس نحوه قرار گرفتن دست، عملیات‌های مختلفی را در کامپیوتر اجرا می‌کند.

به‌عنوان مثال، کاربر دست راست خود را کنار صفحه‌کلید قرار داده و انگشت اشاره را به سمت بالا می‌گیرد و برنامه این حرکت را به‌عنوان علامتی برای افزایش صدا تفسیر می‌کند. می‌توان حرکات مختلف یا ترکیبی از حرکات دست را برای انجام طیف وسیعی از عملکردها، برنامه‌ریزی کرد.

هدف این نوآوری که در حوزه تعامل انسان و رایانه است، افزایش سرعت و راحتی تجربه کاربران و کاهش نیاز به میان‌برهای صفحه‌کلید یا کار با ماوس یا تاچ‌پد است.

نالین چیبر، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد دانشکده علوم کامپیوتر چریتون دانشگاه واترلو گفت: «این فناوری از یک ایده ساده درباره راه‌های جدید استفاده از وب‌کم نشئت گرفت. با اینکه بیشتر تعامل انسان با کامپیوتر از طریق دست‌ها است، وب‌کم رو به صورت افراد است. بنابراین ما درباره کاربردهای وب‌کمی که می‌تواند حرکات دست را ضبط کند، اندیشیدیم.»

حرکات دست

نگرش اولیه منجر به ایجاد یک افزونه مکانیکی کوچک شد که جهت وب‌کم را به‌سوی دست‌ها پایین می‌آورد. سپس، گروه پژوهشی، نرم‌افزاری ایجاد کردند که می‌توانست حرکات متمایز دست کاربران متفاوت را در شرایط مختلف تشخیص دهد. این پژوهشگران از روش‌های یادگیری ماشین برای آموزش برنامه Typealike استفاده کردند.

اپلیکیشن «ازپزشک» به وسیله هوش مصنوعی به پزشکان کمک می‌کند

فابریس متولیک، پژوهشگر ارشد شرکت Preferred Networks و محقق سابق پسادکتری دانشگاه واترلو، بیان کرد: «این برنامه، یک شبکه عصبی است و بنابراین، لازم است که نمونه‌هایی الگوریتمی از آنچه که این برنامه باید شناسایی کند را به آن نشان بدهید. حرکات دست بعضی افراد، کمی متفاوت است و اندازه دست‌ انسان‌ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد، بنابراین باید داده فراوانی از افراد مختلف و در شرایط نوری متفاوت جمع‌آوری کرد.»

این گروه پژوهشی دیتابیسی از حرکات دستِ ده‌ها داوطلب، جمع‌‌آوری کردند. همچنین، به‌منظور اینکه این برنامه تا جای ممکن کاربردی و جامع باشد، از داوطلبان خواستند در آزمایش‌ها و نظرسنجی‌های مختلف شرکت کنند.

دنیل فوگل، استادیار علوم کامپیوتر دانشگاه واترلو گفت: «ما همیشه وارد کارهایی می‌شویم که باعث شوند افراد از ابزارها راحت‌تر استفاده کنند. از نظر مردم ابزاری مانند Typealike یا دیگر فناوری‌ها در زمینه تعامل انسان-کامپیوتر، منطقی هستند. این همان چیزی است که ما می‌خواهیم. ما می‌خواهیم فناوری را آسان و ساده کنیم، اما گاهی رسیدن به این هدف نیازمند انجام مقدار زیادی پژوهش‌های پیچیده و تولید نرم‌افزارهای پیشرفته است.»

به گفته پژوهشگران Typealike کاربردهای دیگری نیز در عرصه واقعیت مجازی دارد که با وجود آن، دیگر نیازی به استفاده از کنترل‌های دستی نیست.

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۳ میانگین: ۲.۷]

راه‌اندازی دبیرخانه کنسرسیوم هوش مصنوعی در دانشگاه آزاد

مقاله قبلی

ساخت یک سیستم توصیه ‌گر برای پیشنهاد فیلم به کمک گراف دانش و Neo4j

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.