جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 توانایی‌ تشخیص زمین‌لرزه با یادگیری ماشین

توانایی‌ تشخیص زمین‌لرزه با یادگیری ماشین

محققان آزمایشگاه ملی لوس آلامس، از الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای تفسیر داده‌های حجیمِ تغییر شکل زمین استفاده کرده‌اند. این داده‌ها با «ماهواره‌های تداخل‌سنجی راداری دارای منفذ ترکیبی» (InSAR) جمع‌آوری شده‌اند. این الگوریتم‌های جدید، تشخیص زمین‌لرزه را ارتقا می‌بخشند و تشخیص خودکار تغییر شکل زمین را در مقیاس جهانی، امکان‌پذیر می‌کند.

برتراند روئت- لدوک، ژئوفیزیک‌دان گروه ژئوفیزیک لوس آلامس بیان کرد: «به کارگیری یادگیری ماشین در داده‌های InSAR روش جدیدی برای درک فیزیک‌گسل‌های تکتونیک و زمین‌لرزه‌ها در اختیار ما می‌گذارد. این امر برای فهم طیف کامل رفتار زمین‌لرزه‌ها، ضروری است.»

ماهواره‌های جدید از قبیل Sentinel 1 Satellite Constellation و ماهواره NISAR که به زودی به بهره‌برداری می‌رسند، با ایجاد امکان مشاهده مقیاس‌های طولی و زمانی برای پژوهشگران که پیش از این ممکن نبودند، پنجره جدیدی به روی فرایندهای زمین‌ساختی باز می‌کنند. با این حال، الگوریتم‌های موجود برای تحلیل حجم زیاد داده‌های InSAR که از این ماهواره‌های جدید به دست می‌آیند و حتی داده‌های بیشتری که در آینده نزدیک در دسترس خواهند بود، مناسب نیستند.

زمین‌لرزه

به منظور پردازش تمام این داده‌ها، گروه پژوهشی لوس آلامس، نخستین ابزار مبتنی بر الگوریتم‌های یادگیری ماشین را توسعه داد، تا داده‌های تغییر شکل زمین‌ را از InSAR استخراج کنند. این امر، امکان تشخیص خودکار تغییر شکل زمین را بدون دخالت انسانی و در مقیاس جهانی ممکن می‌کند. این ابزارِ مجهز به تشخیص خودکار تغییر شکل گسل‌ها، می‌تواند خلأهای موجود در امکانات تشخیص زمین‌لرزه را پر کند و پایه‌های بررسی نظام‌مند ویژگی‌های گسل‌های فعال را شکل دهد.

توصیف نظام‌مند رفتار لرزش گسل‌های فعال، کلید کشف فیزیک‌گسل‌های تکتونیکی است و به پژوهشگران کمک می‌کند که تأثیر متقابل زمین‌لرزه‌های آرامی که تنش را به آهستگی آزاد می‌کنند و زمین‌لرزه‌های سریع را که تنش را به سرعت رها می‌کنند و می‌توانند آسیب زیادی به اجتماعات پیرامون وارد کنند، درک کنند.

روش جدید گروه پژوهشی، امکانِ تشخیص خودکار تغییر شکل زمین را در مقیاس جهانی، با وضوح زمانی دقیق‌تر از رویکردهای موجود و آستانه تشخیص چند میلی‌متری، فراهم می‌کند. آستانه تشخیص قبلی، در حد سانتی‌متر بود.

در نتایج اولیه این رویکرد که بر داده‌های گسل آناتولی شمالی اعمال شده است، این روش به تشخیص دو میلی‌متری می‌رسد و زمین‌لرزه‌های آهسته را دو برابر گسترده‌تر از آنچه که در گذشته شناخته شده‌ بود، آشکار می‌کند.

این پژوهش تحت حمایت مالی دفتر تحقیق و توسعه آزمایشگاه ملی لوس آلامس، انجام شده است.

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.