دامداران
اخبار

متخصصین داخلی با استفاده از هوش مصنوعی به توسعه اقتصاد دامداران کشور شتافتند

  0
  مدت زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از خبرگزاری صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، متخصصین داخلی توانستند گردنبندهایی برای پایش هوشمند دام‌ها بسازند.

  به گزارش محمدقاسم کیایی، خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، امروزه پایش دام‌ها به‌عنوان یک موضوع مهم در اقتصاد گله شناخته می‌شود. اما در حال حاضر، به طور مثال با افزایش دام‌ها در یک مجموعه گاوداری، بدون شک رسیدگی به وضعیت تمامی آن‌ها نیازمند صرف هزینه بسیار بالایی است. خاصه آنکه استفاده از نیروی انسانی متخصص دام، هزینه‌های قابل توجهی را برای دامداران ایجاد می‌کند.

  اما متخصصین کشورمان با ارائه یک فناوری کاربردی به نام گردنبند هوشمند، توانسته‌اند پایش دام‌ها را هوشمندسازی کنند. آن‌ها با کمک الگوریتم‌های هوش مصنوعی و سنسورهایی که در این گردنبند تعبیه شده است، دامدار را قادر خواهند ساخت تا تک‌تک رفتارهای دام را مورد بررسی قرار دهد. با استفاده از این فناوری می‌توان میزان تحرک، استرس دام، خوراک و سایر رفتارهایش را بررسی کرد. همچنین، در صورت مشاهده هر نوع رفتار غیرعادی، گردنبند هوشمند می‌تواند به دامدار هشدار داده و او را به‌موقع از آسیب‌های احتمالی دام مطلع سازد.

  در مجموع این محصول با توجه به قابلیت‌هایی که ارائه می‌دهد، منجر به افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از تلفات دام خواهد شد. الگوریتم‌های هوش مصنوعی این گردنبند، می‌توانند میزان خوراک، استراحت و یا حتی بی‌قراری دام را رصد کنند. نکته حائز اهمیت آن است که گردنبند هوشمند پایش دام، از آنجا که به دست متخصصین داخلی ساخته شده است، نسبت به نمونه خارجی آن هزینه تمام شده کمتری داشته و لذا خرید آن برای دامداران، در مقایسه با نمونه وارداتی بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

  از دیگر کاربردهای این گردنبند، تعیین زمان دقیق تلقیح مصنوعی است. با توجه به آنکه تلقیح مصنوعی دارای یک زمان طلایی است؛ بنابراین مشخص‌کردن آن به کمک این گردنبند می‌تواند برای دامدار بسیار مقرون‌به‌صرفه و کاربردی باشد. این گردنبند هوش در کنار یک سرور، به یک اپلیکیشن موبایل متصل می‌شود و دامدار را قادر می‌سازد تا با در اختیار داشتن دقیق‌ترین نمودارها به‌ازای هر دام، جزئیاتی درباره خوراک، استراحت و حتی میزان راه‌رفتن آن در طول روز را بر روی اپلیکیشن خود دریافت کند.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۴]

  کاربرد هوش مصنوعی برای خرده فروشان در جهان پساکرونا

  مقاله قبلی

  ضرورت کاربست تولیدات علمی هوش مصنوعی کشورمان با هدف دستیابی به جایگاه مطلوب جهانی

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *