محصول حوزه رباتیک
اخبارهوش مصنوعی در ایران

۷ محصول حوزه رباتیک به منظور حمایت از تولید داخل تولید شد

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  تعداد هفت محصول حوزه رباتیک در کشور به منظور رونق دادن به بازار داخلی و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به تولید رسید.

  به گزارش هوشیو و به نقل از خبرگزاری مهر، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرده که طبق پیش بینی، رباتیک قرار است یکی از ۱۰ صنعت برتر کشور در آینده باشد. به طوری که در حال حاضر هم کارکرد صنعت رباتیک از محدوده کارخانجات فراتر رفته و شاهد استفاده روزافزون این صنعت در کاربردهای روزمره نیز هستیم. اما توسعه و تحقیق درباره کاربردهای جدید صنعت رباتیک نیاز به توجه ویژه به این رشته و تربیت مهندسانی خلاق و متخصص در رشته رباتیک دارد.

  اولین‌بار در سال ۱۳۸۱ رشته مهندسی رباتیک در ایران ایجاد شد و از همان ابتدا روندی روبه‌رشد را آغاز کرد که تا به امروز هم ادامه داشته است.طبق ادعای کارشناسان، طی این سال‌ها افرادی توانمند و حاذق در این حوزه شناسایی شدند و هم‌اکنون در زمینه رباتیک مشغول به کار هستند. البته با وجود رشد استارتاپ‌ها و فناوری در کشور، هنوز موضوعات مربوط به رشته رباتیک در ایران چندان هم مورد توجه قرار نگرفته و سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه بسیار اندک است.

  با این وجود البته با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تعداد هفت محصول جدید در حوزه رباتیک تولید شده است.

  محصولاتی از قبیل سامانه جراحی رباتیک (سینا)، ربات اسکلت بیرونی اکسوپر (درمانی)، هود هوشمند رباتیک، ربات توانبخشی زانو ربات، ربات توانبخشی آموزش گام برداری، تجهیزات توانبخشی و بازتوانی و سامانه رباتیک هوشمند سنجش و ارزیابی تعادل بدن انسان در توانبخشی، آن هم به شکلی کاملا بومی، که توسط متخصصان داخلی به تولید رسیده و با حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راهش را به بازار داخلی پیدا کرده است. حتی برخی از این محصولات، بسته به کاربرد و کیفیتی که دارند، توانسته‌اند به بازارهای جهانی هم وارد شوند.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  محققان ایرانی موفق به ساخت سامانه واقعیت مجازی بهبود و درمان ترس و وسواس شدند

  مقاله قبلی

  طراحی چهار نرم‌افزار حمل و نقل هوشمند بار در کشور

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.