جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 تولید حس‌گر‌های هوشمند سرور در کشور

تولید حس‌گر‌های هوشمند سرور در کشور

یک شرکت دانش‌بنیان موفق شد با تولید حس‌گرهای هوشمند دستگاه سرور، نمونه ایرانی را با قیمت ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان جایگزین نمونه وارداتی آن به ارزش۲۰۰ میلیون تومان کند.

بهنام روح الایمان مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان گل اندیشه که تولیدکننده این محصول است بیان کرد: توسعه اقتصادی، صنعتی و تولیدی ایران بدون بومی‌سازی تجهیزات و سخت‌افزارهای مدرن، ممکن نخواهد بود و بر این اساس، پس از فارغ‌التحصیلی در رشته مهندسی کامپیوتر با پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، یک شرکت دانش‌بنیان احداث کردیم تا در این حوزه در راستای جبران کمبودها و کاستی‌های کشور فعالیت کنیم.

وی ادامه داد: سرورها یکی از اصلی‌ترین، تجهیزات مورد نیاز برای توسعه زیرساخت دیتا و ارتباطی کشورمحسوب می‌شوند. نگهداری از این سرورها به ویژه مدل‌های خاص آن‌ها شرایط خاصی دارد و همواره باید از نظر دما، رطوبت و سطح ولتاژ در شرایط ویژه‌ای نگهداری شوند.

این شرکت دانش‌بنیان موفق شده تا با تولید سنسورهای کنترلر مورد نیاز برای مدیریت، دما، رطوبت، ولتاژ و سایر شاخص‌های محیطی مرتبط با تجهیزات سرور، نقش مهمی را در این چرخه فناورانه ایفا کند. متاسفانه گاهی ارتقای سرور و یا غفلت از شرایط محیطی می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی به این تجهیزات گران‌قیمت شود. همچنین تجهیزات معمولی مانند دماسنج‌ها فاقد کارایی در چنین محیطی هستند.

شرکت دانش‌بنیان گل اندیشه، با تولید سنسورهای هوشمند و با فراهم کردن تمامی عوامل تاثیرگذار محیطی در اتاق سرور، کنترل از راه دور آن را ممکن ساخته است، برای مثال، مدیریت یا ادمین سرور قادر است از راه دور و با استفاده از گوشی تلفن همراه، شرایط را بررسی کرده و مورد ارزیابی قرار دهد و در نهایت تصمیم بگیرد که آیا لازم است تا یک خنک کننده اضافی را روشن یا خاموش کند و یا در جریان ولتاژ برق تغیری ایجاد کند.

همچنین در صورت خرابی سیستم تهویه، امکان خسارت مالی قابل توجهی وجود دارد، این سیستم می‌تواند از این خسارت جلوگیری کرده و این نقیصه را به کاربر اطلاع می‌دهد.

قبل از این، نمونه خارجی این سنسورها با قیمتی حدود ۲۰۰ میلیون تومان در بازار وجود داشت اما، این مجموعه دانش‌بنیان توانسته نمونه مشابه داخلی آن را با قیمتی حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان عرضه کند.

در حال حاضر چندین شرکت دانش‌بنیان و خلاق در حوزه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بخش ارتباطات در حال فعالیت هستند. معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از طریق فعال‌سازی ستادهای مختلف توسعه فناوری مانند ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق، یک جهش کمی و کیفی را در این بخش سبب شده است.

علاوه بر خودکفایی در زمینه نرم‌افزاری، کشور به سوی خودکفایی سخت‌افزاری در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال حرکت است.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.