Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
دوره
کارگاه
وبینار
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
وبینارها، کارگاره‌ها و دوره‌ها
 کمک فناوری‌های نوین و هوش مصنوعی به حفاظت از محیط زیست کشور

کمک فناوری‌های نوین و هوش مصنوعی به حفاظت از محیط زیست کشور

بحران‌های محیط زیستی به شکل فزاینده‌ای وضعیت محیط زیست کشور را رو به وخامت برده است.  روند صعودی حوادث تلخ پیرامون محیط زیست کشور همچون آتش‌سوزی جنگل‌ها، بیابانی شدن، خشکسالی، توفان‌های گرد‌وغبار، آلودگی‌های هوا، آب و خاک و … تنها نمونه‌هایی از این معضلات هستند. در میان انبوهی از معضلات محیط زیست، انقراض و نابودی گونه‌های گیاهی و جانوری، بسیار حساس و جدی به نظر می‌رسد. در همین راستا و برای یافتن راه حل مناسب جهت این مشکل، محمد احمدی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان با مدیرکل محیط زیست این استان دیدار کرد. موضوع این دیدار، بحث وگفت‌وگو پیرامون روش‌های نوین حفاظت از محیط زیست استان گلستان بود.

متاسفانه در سال‌های اخیر تعداد زیادی از گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی به علت کمبود نیروهای محیط زیست، منقرض شده‌اند و یا در معرض نابودی قرار گرفته‌اند. با توجه به این مسئله در این نشست توافق شد تا از فناوری‌های  نوین و هوش مصنوعی در راستای حفاظت از محیط زیست اقدام جدی به عمل آید. در این نشست بیان شد که ما می‌توانیم از فناور‌های روز مانند: اینترنت اشیاء، فناوری پهباد و فناوری فضایی بهره برده و گام‌های موثری در جهت حفظ محیط زیست برداریم.

هوش مصنوعی نه تنها می‌تواند در اجرای طرح توسعه پایدار با محوریت حفظ منابع طبیعی کمک‌های شایانی کند، بلکه استفاده از آن می‌تواند منجر به ایجاد روش‌های خلاقانه‌ای شود که ضمن کاهش آسیب به اکوسیستم، توسعه اقتصادی و اجتماعی را نیز به همراه دارد. متاسفانه روند توسعه صنعتی در کشورها، خسارات جبران ناپذیری به محیط زیست کره زمین وارد کرده‌است. بنا بر عقیده بسیاری از محققان، جبران این خسارات تنها با به کارگیری فناوری میسر می‌شود. دانشمندان اعتقاد دارند که ما در دوره ششم انقراض حیات گیاهی و جانوری از 500میلیون سال گذشته قرار داریم و سرعت انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری بین10 تا 1000 برابر رشد داشته ‌است.

با این وجود، اخیرا توجه به توسعه صنایع سبز مورد استقبال افکار عمومی و نخبگان واقع شده ‌است. این موضوع می‌تواند نوید‌دهنده ادامه توسعه کسب‌وکارهای فناوری محور سبز باشد. آمارها بیانگر این است که تا سال 2020 بازار فناوری‌های سبز، رقمی حدود 10.76 میلیارد دلار بوده‌است و پیش‌بینی می‌شود که این رقم تا سال 2028 به رقم 76.55 میلیارد دلار برسد.

وسایل نقیله برقی خودکار، پیش‌بینی وضعیت آب و هوا و پاسخ هوشمندانه به بلایا، سیستم‌های هوشمند کشاورزی و غذایی از جمله کاربردهایی رایج هوش مصنوعی در ارتباط با محیط زیست به شمار می‌رود.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.