حمل و نقل عمومی در ایران
اخبارهوش مصنوعی در ایران

هوش مصنوعی به پیشرفت صنعت حمل و نقل عمومی در ایران کمک می‌کند

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌و‌نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حمایت از شرکت‌های توانمند داخلی که در زمینه طراحی سیستم‌های هوشمند برای حمل و نقل عمومی در ایران فعال هستند، مسیر را برای تجاری‌سازی فعالیت‌های این شرکت‌ها فراهم خواهد کرد.

  به گزارش هوشیو به نقل از خبرگزاری فارس، به یاری ۱۸ فناوری پیشرفته، صنعت حمل و نقل عمومی در ایران گامی روبه‌جلو برداشته و سفرهای درون و برون‌شهری هوشمندانه‌تر شده‌اند.

  حمل و نقل عمومی در ایران

  حمل‌و‌نقل عمومی را می‌توان از صنایعی دانست که کاربردهای فراوان و مخاطبان زیادی دارد و در طول شبانه‌روز خدمات بسیاری به جامعه ارائه خواهد کرد. به عنوان مثال برخی از نمونه‌های حمل‌و‌نقل عمومی می‌توان به اتوبوس‌های شهری، اتوبوس‌های ترولی، تراموا یا ریل سبک، مترو و همچنین قایق‌های فرابر اشاره کرد. این صنعت پرکاربرد در ایران هم در حال توسعه یافتن است و این امر به لطف و تلاش شرکت‌های دانش‌بنیان در حال محقق شدن است.

  سامانه یکپارچه شهر پی برای پرداخت QRcode ناوگان تاکسیرانی، سامانه اتوبوس‌یابی YAZD BUS، نسل جدید تابلوهای هوشمند اطلاع‌رسانی اتوبوس، کیوسک هوشمند درخواست تاکسی در مبادی ورودی شهر، پیگیری اشیا گم‌شده در اتوبوس‌ها، ارائه اپلیکیشن‌های حوزه حمل‌و‌نقل و بلیت الکترونیک ازجمله این سامانه‌ها هستند.

  به غیر از موارد ذکرشده سامانه‌های دیگری نیز با تلاش شرکت‌های فناور توسعه یافته است. سامانه مدیریت ناوگان، سیستم یکپارچه پرداخت QRcode در اپلیکیشن شهر من، پرداخت کرایه قطار شهری با اپلیکیشن ناب، کیف پول یکپارچه الکترونیک، صدور فیش کرایه تاکسی برای مسافران در مبادی ورودی شهر، اپلیکیشن هوشمند شهرداری و سامانه ویدئو مپ ازجمله این سامانه‌ها هستند.

  شایان ذکر است نباید از گسترش و توسعه سامانه‌هایی مانند تاکسی تلفنی ۱۳۳، سامانه هوشمندسازی ناوگان اتوبوسرانی AVL، سیستم پرداخت الکترونیک و پرداخت آنلاین حمل‌و‌نقل عمومی نیز غافل بود. این سامانه‌ها توانستند با بهره‌گیری از هوش مصنوعی و فناوری پیشرفته، صنعت حمل‌و‌نقل عمومی در کشور را یک قدم رو‌به‌‎جلو هدایت کنند و پیشرفت این صنعت به لطف فناوری‌های ذکرشده هنوز هم ادامه دارد.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  هوش مصنوعی و والدین چه رابطه‌ای می‌توانند داشته باشند؟

  مقاله قبلی

  سامانه تشخیص عامل مسمومیت در دامپزشکی توسط محققان ایرانی طراحی شد

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.