خودروهای متصل
اخبارهوش مصنوعی در ایران

برنامه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه پلتفرم خودروهای متصل

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان از ظرفیت‌های فناوری خودروهای متصل بیش از قبل بهره ببرد.

  خودرو متصل خودرویی است که ازطریق اینترنت به سرویس‌ها و ابزارهای دیگر وصل است. این اتصال به ابزارهای دیگر به معنای مبادله داده ها میان خودرو و سیستم‌های دیگر است. با به اشتراک‌گذاری داده‌های سیستم‌های مختلفی مانند خودرو می‌توان بسیاری از مشکلات سیستم‌های حمل‌ونقل را حل کرد.

  بنابر پیش‌بینی‌های سازمان ملل تا سال ۲۰۵۰ بیش از هفتاد درصد جمعیت جهان در شهرها زندگی خواهند کرد. این افزایش جمعیت به معنای افزایش چالش‌های زندگی شهری نیز خواهد بود. برای مدیریت چنین شهرهایی ما نیاز به هوشمندسازی سازوکارهای مدیریت شهری داریم.

  خودروهای متصل از نویدبخش‌ترین فناوری‌هایی است که در راستای مدیریت هوشمند شهر می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

  بنابر طرحی که معاونت علمی و فناوری دارد قرار است همکاری میان شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعت خودرو شکل بگیرد که طی آن خودروهایی با قابلیت اتصال به اینترنت تولید شود.

  شروع ماجرای خودروهای متصل به دهه هشتاد و نود میلادی باز می‌گردد. در دهه ۱۹۸۰ میلادی برای نخستین بار شرکت خودروسازی بی‌ام‌و در خودرویی که برای مسابقات فرمول یک طراحی کرده بود این امکان را ایجاد کرد که بخشی از داده‌های خودرو در حین مسابقه جمع‌آوری شود. اما آغاز رسمی ماجرای خودروهای متصل سال ۱۹۹۶ است. در این سال شرکت جنرال موتورز از خودرویی رونمایی کرد که به‌محض تصادف به‌صورت خودکار با اورژانس تماس می‌گرفت.

  از آغاز دهه ۲۰۰۰ میلادی ورود سیستم‌های جی‌پی‌اس به صنعت خودرو باعث پیشرفت در ساخت خودروهای متصل شد. البته پیش از ورود سیستم‌های جی‌پی‌اس به دنیای خودرو سیستم‌های مسیریابی ساخته شده بود. اما با ورود جی‌پی‌اس به این عرصه هم نوع جدیدی از سیستم‌های مسیریابی پدید آمد و هم امکان ردیابی خودروهای دزدیده‌شده فراهم شد.

  در یکی دو دهه اخیر امکانات بسیار جدیدی، ازجمله امکان کنترل از راه دور، در حوزه خودروهای متصل پدید آمد. این پیشرفت‌ها در کنار رشد و شکوفایی فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی افق‌های جدیدی در این عرصه گشوده شده است.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  دوربین هوشمند طراحی شده توسط پژوهشگران دقیقا می‌داند کجاست

  مقاله قبلی

  معرفی شرکت OpenAI ؛ در جست‌وجوی هوش مصنوعی عمومی

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.