اخبار

راه‌اندازی دبیرخانه کنسرسیوم هوش مصنوعی در دانشگاه آزاد

0
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

دکتر بهرنگ برکتین، رئیس دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد، از راه‌اندازی دبیرخانه کنسرسیوم هوش مصنوعی در این واحد دانشگاهی خبر داد.

او با اشاره به اینکه هوش مصنوعی شاخه‌ای از دانش‌های رایانه‌ای است که هدف آن ساختن ماشین‌های هوشمند با قابلیت انجام وظایفِ محول‌شده به هوش انسانی است گفت: راه‌اندازی دبیرخانه کنسرسیوم هوش مصنوعی در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد را می‌توان آغازگر همکاری مراکز و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به شمار آورد.

عضو هیئت‌ علمی دانشگاه آزاد اسلامی ضمن اشاره به جایگاه هوش مصنوعی به عنوان محل تلاقی و ملاقات علوم و فنون قدیم و جدید اظهار داشت: هوش مصنوعی به هوشمندیِ ارائه‌شده به‌وسیله ماشین‌ها در شرایط مختلف اطلاق می‌شود که در مقابل هوش طبیعی در انسان‌ها قرار می‌گیرد و می‌تواند همان وظایفی را که پیش از این هوش انسانی بر عهده داشت، به عهده بگیرد.

بهرنگ برکتین در توضیح فناوری یادشده افزود: هوش مصنوعی به سامانه‌هایی گفته می‌شود که می‌توانند با درک شرایط پیچیده، شبیه‌سازی فرایندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و دادن پاسخ درست و مناسب به آن‌ها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسائل، واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی را از خود نشان دهند.

او به کاربردهای هوش مصنوعی در علوم رایانه، علوم مهندسی، علوم زیست‌شناسی و پزشکی، علوم اجتماعی و بسیاری از علوم دیگر اشاره کرد و گفت: ریشه‌ها و ایده‌های اصلی هوش مصنوعی را باید در ریاضیات، زبان‌شناسی، فلسفه، روان‌شناسی، فیزیولوژی، عصب‌شناسی، تئوری کنترل، احتمالات و بهینه‌سازی جستجو کرد.

این استاد دانشگاه با اشاره به پیشرفت ایران در حوزه تئوری هوش مصنوعی گفت: سالانه در کشور، هزاران مقاله علمی مرتبط با این فناوری در سطح بین‌المللی و مجلات و کنفرانس‌های علمی معتبر منتشر می‌شود و جایگاه ایران میان رقبای مطرح در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ در منطقه از حیث تولید علم در حوزه هوش مصنوعی ممتاز است. همچنین بر اساس گزارش‌های منتشرشده توسط پایگاه‌های مرتبط با این امر، به‌ویژه گزارش رتبه‌بندی سایمگو، ایران از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۲۰ در زمینه هوش مصنوعی رتبه نخست غرب آسیا را دارا بوده است.

مراکز متقاضی به سامانه احراز هویت غیرحضوری با هوش مصنوعی مجهز می‌شوند

دکتر برکتین با ذکر و توصیف قابلیت‌ها و ظرفیت‌های موجود در بخش کسب‌وکارهای داخلی علی‌الخصوص در بخش نرم‌افزاری خاطرنشان نمود: تحقیقات انجام‌پذیرفته در ایران بیشتر جنبه تئوری دارد؛ اما اثربخشی این دستاوردهای علمی زمانی نمودار می‌شود که بر اساس یک برنامه عملیاتی به توسعه کاربردهای هوش مصنوعی و استفاده از ظرفیت‌های آن برای رشد اقتصادی، افزایش بهره‌وری، و رفع چالش‌های کشور یاری برساند.

رئیس دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد ابراز کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد جامع مستقل نجف‌آباد با برخورداری از امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری منحصربه‌فرد، توانایی آن را دارد که در پیشبرد برنامه هوش مصنوعی در کشور نقشی بسزا ایفا کند. وجود دانشکده مهندسی کامپیوتر مصوب وزارت علوم (ارائه پروپوزال و درخواست برای تأسیس دانشکده هوش مصنوعی)، حضور کادر هیئت‌علمی خبره و مجرّب در بسیاری از زیرشاخه‌های دانش هوش مصنوعی، مراکز پژوهشی مجهز مرتبط با هوش مصنوعی و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مجهز، بخشی از امکانات این واحد دانشگاهی در ارتباط با برنامه‌ها و استراتژی‌های هوش مصنوعی در کشور است.

برکتین که راه‌اندازی دبیرخانه کنسرسیوم هوش مصنوعی در دانشکده مهندسی کامپیوتر را سرآغاز بسیاری از همکاری‌های میان مراکز و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی قلمداد می‌کند، در ادامه بیان کرد: این دبیرخانه همه همکاران و اعضای محترم هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی، شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این حوزه و دیگر دانشگاه‌های دولتی و غیرانتفاعی و مراکز تحقیقاتی مرتبط را به همکاری فرامی‌خواند تا بر اثر این همکاری‌های علمی و عملی، بتوانیم گامی مؤثر در پیشبرد اهداف انقلاب در زمینه هوش مصنوعی برداریم و به محقق شدن منویات مقام معظم رهبری در صدور «بیانیه‌ گام دوم انقلاب» نزدیک‌تر شویم.

اولین انتخابات الکترونیک کانون سردفتران و دفتریاران تهران برگزار می‌شود

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

 ارتباطات چشمگیر اینترنت اشیا

مقاله قبلی

سیستم تشخیص حرکات دست به‌منظور تعامل بین انسان و رایانه

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.