Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 با کمک هوش مصنوعی توانستم درآمد غیرفعال کسب کنم

با کمک هوش مصنوعی توانستم درآمد غیرفعال کسب کنم

تنها یک سوال ساده از هوش مصنوعی پرسیدم و این فناوری یک مقاله کامل درباره آن نوشت: «درآمد غیرفعال چیست؟» هوش مصنوعی‌ای که جواب این سوال را داد یکی از بزرگ‌ترین مدل‌های پردازش زبان و تولید متنِ مجهز به شبکه عصبی یعنی GPT-3 محصول شرکت OpenAI است. برای اینکه GPT-3 نوشتن «یادبگیرد»، با متن‌های بسیاری (حدود نیم تریلیون کلمه) آموزش دیده ‌است. ادامه مطالب این نوشتار توسط هوش مصنوعی نوشته شده است. بی‌صبرانه منتظر بازخورد شما هستم.

درآمد غیرفعال چیست؟

در پاسخ به این سوال که «درآمد غیرفعال» چیست و چه سودی دارد می‌توان گفت درآمد غیرفعال درآمدی است که از طریق سرمایه‌گذاری‌های غیرفعال بدست می‌آید و برای بدست‌آوردن آن نیازی به تخصص یا صرف زمان نیست. این درآمد از دارایی‌های غیرفعال بدست می‌آید؛ دارایی‌هایی که بدون نیاز به مدیریت مداوم و یا نیاز به تصمیم‌گیری برای آن‌ها منجر به ایجاد جریان نقدینگی می‌شوند. این دارایی‌ها مواردی از سهام و اوراق قرضه گرفته تا ملکی که به رهن و اجاره گذاشته می‌شود را در بر می‌گیرند. وجه تمایز درآمد غیرفعال از دیگر درآمد‌ها این است که ذینفع دیگر بر وضعیت مالی خود متمرکز نبوده و به دنبال کسب درآمد از این راه نیست زیرا سرمایه‌گذاری‌های غیرفعال به طور خودکار منجر به ایجاد جریان نقدینگی می‌شوند.

سود سهام متداول‌ترین نوع درآمد غیرفعال در ایالات متحده آمریکا است؛ سود‌سهام معمولاً به طور مستقیم از سهام بدست می‌آید با این حال شامل سود اوراق قرضه و سود پرداختی بابت اوراق رهنی نیز می‌شود. در واقع سود سهام درآمد غیرفعال محسوب نمی‌شود امّا بزرگترین منبع درآمد غیرفعال در ایالات متحده به شمار می‌آید.

مثال

برای مثال، فرض کنید سهامی خریداری نموده‌اید که ماهیانه 1 دلار بابت هر سهم به شما سود می‌دهد. اگر سهام خود را به فروش نرسانید و در پایان سال کل سود سهام خود را دریافت کنید، سود شما تا پایان سال 12 دلار خواهد بود. افرادی که تمایلی به پیگیری سرمایه‌گذاری خود ندارند، یا تمایلی ندارند تاریخ خرید و فروش سهام خود را ثبت کنند، این درآمد به نوعی برای آن‌ها درآمد غیرفعال محسوب می‌شود.

فرض کنید سهام خود را به مدت 10 سال نگه می‌‌دارید و [اکنون پس از 10 روز در ماه آخر] به فروش می‌رسانید تا 12 دلار سود را بگیرید. اگر فکر می‌کنید این سود کافی نیست، میانگین طبقه مالیاتی در ایالات متحده را به خاطر بیاورد. در حال حاضر بیشتر مردم بابت درآمد خود نرخ حداقلی را پرداخت می‌کنند؛ آن‌ها می‌توانند مشخص کنند در مجموع چه نرخی بابت درآمد کل خود می‌پردازند (یا به عبارتی تمام منابع بزرگتر از 0 دلار آن‌ها چیست) و سپس مالیاتِ موثرِ درآمد خود را محاسبه ‌کنند.

برای مثال، اگر در طبقه مالیاتی حاشیه‌ای 25 درصدی قرار دارید، و اکنون بابت هر سهم خود 1دلار سود دریافت می‌کنید، مالیات شما 25% می‌شود. با این حال اگر سهام خود را به مدت ده روز نگه دارید و سپس هر سهم را 100دلار بفروشید، مالیات شما تنها 15% خواهد بود زیرا تنها 75% دارایی‌هایتان مشمول مالیات می‌شود. اگر به مدت یک سال سهام خود را نگه دارید و در ازای هر سهم 12دلار سود دریافت کنید، مشمول 15% مالیات می‌شوید. بدین ترتیب که روز اول 12دلار بابت هر سهم دریافت می‌کنید و این 12 دلار مشمول مالیات نمی‌شود و روز 365‌ام 100دلار بابت هر سهم دریافت می‌کنید که آن نیز مشمول مالیات نمی‌شود.

درآمد غیرفعال

انواع سرمایه‌گذاری

به آن دسته از افرادی که به دنبال راهی برای فرار از کشاکش زندگی هستند پیشنهاد می‌کنیم در شرکت‌هایی به نام «تراستِ سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات » (REIT) سرمایه‌گذاری کنند. ان شرکت‌ها املاک تجاری را خریداری نموده و با این دارایی‌ها جریان نقدینگی ایجاد می‌کنند.

با مطالعه بیشتر در این زمینه می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید. اثرِ «تراست سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات: از کجا شروع کنیم؟» می‌تواند اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار شما قرار دهد.
کشورهایی همچون استرالیا، کره، و هنگ کنگ طی ده سال گذشته تا حد بسیار زیادی درآمد بازنشستگی خود را در بازار افزایش داده‌‌اند. نرخ تبادلات ارزی به قدری پایین است که می‌توانید در یک ملک سرمایه‌گذاری کنید و با دریافت اجاره جذب نقدینگی داشته باشید.

نرخ موفقیتِ سرمایه گذارانی که ملک خریداری می‌کنند بالا است، به ویژه برای افرادی که خارج از ایالات متحده دست به این کار می‌زنند. برای مثال، می‌توان تنها با سرمایه‌گذاری 50،000 دلاری، یک ویلای چند میلیون دلاری در جزایر کایمن خرداری نمود. اجاره بهاء این ویلا جریان نقدینگی ایجاد می‌کند و می‌توان با آن مالیات بر سودِ سرمایه را به دولت پرداخت نمود و [از طرفی] برای شما هیچ مالیاتی محاسبه نمی‌شود. پس سرمایه‌گذار می‌تواند تا زمان بازنشستگی ویلا را داشته باشد و درآمد حاصل از آن را مستمری در نظر بگیرد.

نکته دیگر اینکه سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند در سایر کشورها سرمایه‌گذاری کنند لازم است دانش خود را در مورد قوانینِ املاک و مستغلاتِ آن کشور و مناسب‌ترین مکان‌های سرمایه‌گذاری افزایش دهند. مهم‌تر از همه اینکه کشورهای خارجی ارزش بسیاری برای خرید نقدی املاک و مستغلات قائل هستند. در برخی موارد، حتی قراردادهای کلان نقدی شامل تخفیف می‌شوند (امّا خریدهای اقساطی، حتی اگر کلان باشند، تخفیفی ندارند).

شیوه‌های مطرح شده متداول‌ترین روش‌هایی است که افراد برای ایجاد جریان نقدینگی طی گذر زمان، می‌توانند در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. بهتر است افرادی که به دنبال راهی برای فرار از کشاکش زندگی هستند، یادبگیرند چگونه از درآمد فعلی خود پول بیشتری بدست آورند.

درآمد غیرفعال آزادی است. اگر بخواهید می‌توانید دست از کار بردارید امّا نیازی نیست سبک زندگی خود را تغییر دهید. اگر چه کار آسانی نیست، امّا امکان پذیر است. تنها چیزی که لازم دارید سرمایه کافی است (حداقل 1،000 دلار).
آزادی مالی: استقلال مالی یا بازنشستگی زود هنگام؟

احتمالاً انجام کارهای مورد علاقه‌تان مهم‌ترین چیزی است که ذهن شما را به خود مشغول کرده است. اگر به سوارکاری یا غواصی علاقمند هستید یا صرفاً می‌خواهید از انجام کارهایی که دوست دارید لذت ببرید پس با تمام وجود بر روی آن‌ها تمرکز کنید. با این حال اگر واقعاً به دنبال کسب درآمد غیرفعال هستید، راهبردهای بسیاری در این زمینه وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

اکنون دیگر دوره استخدام و کار کردن برای دیگران در ازای دریافت حقوق ماهیانه به سر آمده است. اگرچه همه ما در مراحلی از زندگی برای دیگران کار کرده‌ایم، امروزه خوداشتغالی یا به عبارتی کار کردن برای خود متداول‌تر است. اکثریت شهروندان آمریکایی 35 ساله یا جوان‌تر هستند. خوداشتغالی مزایای بسیاری برای این گروه سنی به همراه دارد امّا بیشتر این افراد از این مزایا بی‌اطلاع هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راهکارهای ایجاد درآمد غیرفعال می‌توانید به مقاله زیر مراجعه کنید:
«سه گام ساده به سوی درآمد غیرفعال»

این مقاله درباره کسب درآمد غیرفعال از طریق املاک و مستغلات است. در این مقاله راهبردهای دیگر مانند خرید و فروش سهام، کالا و فرصت‌ها به چشم نمی‌خورند. در ادامه هر سه مورد را مرور کرده و برای هرکدام مثالی ذکر می‌کنم تا از مزایای این راهکارها در جهت کسب درآمد غیرفعال نیز بهره مند شوید.

خرید و فروش سهام

بازار سهام یکی از ساده ترین روش‌هایی است که با سرمایه‌گذاری در آن می‌توانید با گذر زمان درآمد غیرفعال بسزایی کسب کنید. تنها کافی است سبدِ سهامِ با کیفیتی خریداری کرده و آن را مدتی نگه دارید؛ سهامی خریداری کنید که توانایی نگهداری آن را برای طولانی مدت داشته باشید.

می‌توانید در «حساب بازنشتگی انفرادی » (IRA) یک سبد سرمایه ایجاد کنید، یا از یکی از سبدهای موجود استفاده کنید. این دو به لحاظ مالیاتی هیچ تفاوتی با هم ندارند. دلیل اینکه بر سرمایه‌گذاری در IRA تاکید دارم مالیاتِ بسیار پایینِ آن است. همین امر باعث می‌شود IRA برای سرمایه‌گذاری و ایجاد حسا‌ب‌های معاف از مالیات بسیار مناسب باشد. مثال زیر به خوبی این مسئله را نشان می دهد:

شما 3،000 دلار در یک سبد سرمایه‌گذاری می‌کنید. پس از آن، بسته به بازار و سهام انتخابی، سالانه 500 دلار سود یا زیان دارید. فرض کنید در طبقه مالیاتی 15% قرار دارید. به موجب این طبقه مالیاتی 15% از 3،000 دلار شما کسر می‌شود و نهایتاً 2،250 دلار خواهید داشت. اگر جایی غیر از IRA سرمایه‌گذاری کرده بودید، لازم بود بابت 500 دلار سود خود 15% مالیات پرداخت کنید، این مبلغ 30% بیشتر از سود شما می‌شد! با این حال، در IRA می‌توانید کل سود را به عنوان سرمایه اولیه نگه دارید. به عبارتی در RIA سود به سرمایه اولیه اضافه می‌گردد.

همانطور که می‌بینید اگر در طبقه مالیاتی 15% قرار داشته باشید، با این راهبرد سود خالص شما 6،250 دلار یا بیشتر خواهد بود. این درآمد برای گذران زندگی در چند سال اول بازنشتگی کافی است. اگر زمانی که بازنشسته می‌شوید چنین سودی (یا حتی سود بیشتر) داشته باشید، به راحتی می‌توانید در کنار درآمد غیرفعال خود شغل دیگری در حوزه کاری خودتان پیدا کنید.

فرصت‌های معاملاتی

یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد غیرفعالِ زیاد استفاده از فرصت‌ها است. ممکن است درآمد ناشی از فرصت‌ها یکنواخت و به بزرگی درآمد ناشی از خرید و فروش سهام نباشد امّا اگر کارها را درست پیش‌ ببرید، هنوز هم می‌توانید از تراز حساب خود سالانه 30% سود بدست آورید. در مثال زیر به طور خلاصه کسب درآمد غیرفعال از فرصت‌های معاملاتی را نشان می‌دهیم:
شما 3،000 دلار در سبدی با اختیار خرید و فروش 30% (یا غیره) در شاخص S&P 500 سرمایه‌گذاری می‌کنید.

پس از آن، با توجه به شرایط بازار، سالانه 1،000 دلار سود یا زیان کسب می‌کنید. فرض کنید در طبقه مالیاتی 15% قرار دارید. به موجب این طبقه مالیاتی 15% از 3،000 دلار شما کسر می‌شود و 2،250 دلار خواهید داشت. بدین ترتیب سالانه 2،250 دلار در حساب بانکی خود دارید و تازمانی که بخواهید آن را دوباره سرمایه‌گذاری کنید یا با آن مالیات بپردازید می‌توانید به سود خود دست نزنید.

این روش تنها یکی از راه‌های کسب درآمد از فرصت‌ها در IRA یا دیگر حساب‌های بازنشستگی است. سعی کنید برای چند سال آینده در معاملات اختیار روزانه و هفتگی وارد شوید و همین معاملات را ادامه دهید. بعد از چند سال خواهید دید به چه عایداتی دست می‌یابید. به احتمال زیاد از اینکه می‌توانید سرمایه‌ای برای خود کنار بگذارید خشنود خواهید شد.

درآمد غیرفعال

طرح بازنشستگی 101

تا کنون به معرفی شیوه سرمایه‌گذاری در IRA با هدف کسب درآمد سالانه پرداخته‌ایم. در ادامه برنامه‌زیری پیش از بازنشستگی و مقدار پس‌انداز لازم قبل از آن را توضیح می‌دهیم. اگر چه این مقاله بیشتر پیرامون سرمایه‌گذاری در دوران بازنشستگی است، ولی بیشتر مردم تا قبل از بازنشستگی از مقدار پس‌‌انداز لازم اطلاعی ندارند.
اگر 35 ساله یاجوان‌تر هستید لازم است تا قبل از بازنشستگی پول زیادی از درآمد خود را کنار بگذارید. علاوه ‌بر این باید مقداری از پس‌انداز خود را سرمایه‌گذاری کنید تا از زمانی که کارفرما شما را اخراج می‌کند پول هنگفتی دست شما را بگیرد. (برای اطلاعات بیشتر به مقاله «پولدار شدن قبل از بازنشستگی» مراجعه کنید).

این بخش احتمالاً مهم‌ترین قست است. با طرح 401 (k) می‌توانید تا سقف 3،000 دلار پس انداز کنید. به عبارتی باید سالانه سه هزار دلار دیگر از درآمد خود را پس‌انداز کنید. اگر 35 ساله یا جوان‌تر هستید باید قبل از بازنشستگی این مبلغ را پس‌انداز کرده باشید.

از آنجا به بعد، لازم است مشخص کنید می‌خواهید با چه مقدار پول دوران بازنشستگی را سپری کنید. احتمالاً اگر می‌دانستید با چه مقدار پس‌انداز می‌توانستید بلافاصله پس از فارغ‌التحصلی بازنشسته ‌شوید و برای چند دهه گذرانِ زندگی کنید، متحیر می‌شدید. حتی اگر لازم بود سالانه به جای 800،000 دلار 600،000 دلار خرج کنید.

گمان نمی‌کنم کسی مخالف پس‌انداز برای آینده باشد. با این حال، بیشتر افراد از پس‌انداز هراس دارند زیرا نمی‌دانند باید چه مقدار پس‌انداز کنند و این پس‌انداز دقیقاً صرف چه کارهایی ‌شود. می‌توانم به دو تجربه شخصی در این زمینه اشاره کنم.
تجربه اول در مورد خودم است. همسرم 26 سال دارد و اکنون پنج سال است که در حرفه خود مشغول به کار است. او پیش از ازدواج و در دوران دانشگاه پول پس‌انداز کرد؛ پس از فارغ‌التحصیلی و تا زمانی که در شغل فعلی‌اش (با درآمد سالانه 65،000 دلار) مشغول به کار شود، توانست با این پس‌انداز گذرانِ زندگی کند. (در آن زمان، من نیز همین شغل را داشتم). زمانی که من برای هزینه‌های ازدواج پس‌انداز می‌کردم، همسرم برای دوران متاهلی پس‌انداز می‌کرد. اگر از این موضوع مطلع بودم با او ازدواج نمی‌کردم.

اگر چه من و همسر قصد نداریم به زودی بچه‌دار شویم، امّا تا کنون به اندازه کافی پس‌انداز کرده‌ایم که بتوانیم تنها با درآمد من برای حداقل دو یا سه سال سرکار نرویم و گذرانِ زندگی کنیم. هرچند، چنین قصدی نداریم. در واقع، هدف ما این است که هر دو نفر کار کرده و تا حد ممکن پس‌انداز کنیم و مخارج زندگی را به حداقل برسانیم.

تمام دارایی ما به شرح زیر است:
اگر من و همسرم دارایی‌های خود را روی هم بگذاریم و با آن گذرانِ زندگی کنیم، دارایی هر دوی ما با هم کفاف زندگی را می‌دهد (چون متاهل هستیم، هیچ بدهی‌ای نداریم). به همین دلیل فعلاً پس انداز می‌کنیم و روزی که به انداه کافی جمع کردیم، بازنشسته می‌شویم و از ایالت کالیفرنیا می‌رویم. همه مردم نمی‌توانند پس‌انداز کنند؛ تنها افرادی که سخت کار می‌کنند می‌توانند بخش بزرگی از درآمد خود را پس انداز کنند.

تجربه دوم در مورد پسر بزرگم است. او 18 سال دارد و برای روزی که مستقل شود و با درآمد خودش زندگی کند (یعنی همین الان) پس‌انداز کرده است. اگر به اندازه کافی درآمد داشته باشد و از عهده پرداخت وام دانشجویی برآید، می‌تواند در دانشگاه در یکی از رشته‌های مهندسی تحصیل کند و در 22 سالگی شغلی با درآمد سالانه 60،000 دلار داشته باشد.

پس‌انداز پسرم به قدری است که من نمی‌دانم آیا می‌تواند از عهده مخارج زندگی برآید یا نه (به نظرم تنها بتواند اجاره خانه را بپردازد). با این حال اگر از سن 16 سالگی پس‌انداز کرده بود، تا چند سال پس از ورود به دانشگاه، بدون اینکه سر کار برود، می‌توانست به خوبی زندگی کند. بنابراین اگر 35 ساله یا جوان‌تر هستید و قصد دارید با پس‌انداز کافی (و سرمایه‌گذاری در حسابی که سود خوبی می‌دهد و مالیات کمی دارد) بازنشسته شوید، پیش از دریافت حکم بازنشستگی تا جایی که می‌توانید پس‌انداز کنید. اگر کارفرمای شما حساب IRA برای شما باز نمی‌کند، خودتان اقدام کنید. اگر کارفرما حساب IRA باز می‌کند اما کسور بازنشستگی را تقبل نمی‌کند، به قدری پس‌انداز داشته باشید که خودتان کسور بازنشستگی را پرداخت کرده و از سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری موجود نیز بهره‌مند شوید.

باورهای اشتباه در مورد ورشکستگی

بسیاری از مردم تصور می‌کنند ورشکستگی عاقبت خوبی ندارد. به نظرم این طرز فکر ناشی از بحث‌هایی است که امروزه در مورد بدهی صورت می‌گیرد. این افراد احتمالاً کارت اعتباری یا دیون دیگری دارند، امّا از قوانین ورشکستگی جدید که برای اعتبار مصرفی قابل اجرا است، آگاه نیستند. در مورد دیون مصرفی، مانند کارت اعتباری یا وام خودرو، می‌توانید فصل 7 قانون (پیرامون نقد کردن دارایی‌ها) و فصل 13 قانون (درباره پرداخت دیون) را مطالعه کنید. این دو فصل دو روش متداولِ پرداخت دیون ورشکستگی را توضیح می‌دهند. این گزینه‌ها برای افرادی مناسب است که بدهی سنگینی دارند زیرا تقریباً تمام دارایی آن‌ها بابت پرداخت بدهی فروخته خواهد شد.

از اینکه برای خواندن این متن وقت گذاشتید سپاسگزارم. همانطور که مشاهده می‌کنید GPT-3 بسیار نیرومند است. این فناوری توانست برای یک عنوان ساده یک مقاله کامل بنویسد؛ حتی می‌تواند بیشتر هم بنویسد.

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.