نخستینیان
اخبار

گسترش فناوری درمان بیماری‌های مغز در آزمایشگاه نخستینیان

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  ‫آزمایشگاه نخستینیان به‌زودی برای گسترش فناوری‌های درمانی بیماری‌های مغز و شناخت آغاز به کار خواهد کرد. دکتر مجید نیلی احمدآبادی، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، امروز در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران، و در جریان برگزاری مراسم رونمایی از طرح‌های فناورانه علوم شناختی خبر راه‌اندازی قریب‌الوقوع آزمایشگاه نخستینیان را در راستای دستیابی به برخی از اهداف علمی و تحقیقاتی کشور در زمینه توسعه فناوری‌های درمانی اعلام کرد.

  این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در تشریح برنامه‌ها و طرح‌های فناورانه ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، گفت: ارتقای سرمایه شناختی جامعه ایرانی، گسترش فناوری‌های خواندن و نوشتن در مغز و ابزارهای نوین مطالعه مغز، توسعه کاربرد ترکیبی علوم شناختی، هوش مصنوعی و کلان داده‌ها، توسعه دانش و کاربردهای ترکیب فناوری‌های سلول‌های بنیادی و شناختی و گسترده کردنِ بیش از پیشِ زیرساخت نیروی انسانی از جمله طرح‌های کلان این ستاد به شمار می‌رود.

  دکتر نیلی احمدآبادی، ضمن اعلام اینکه ابزارهای مورد نیاز برای توسعه آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و بالینی با تلاش و فعالیت شرکت‌های تولیدی، فراهم آمده و به بازار عرضه شده است، توضیح داد: در حوزه توسعه فناوری خواندن و نوشتن مغز علاوه بر ثبت چند پتنت، مدلی جدید به نام گروه پیشران ایجاد شده است که دربردارنده ۱۱ تیم دانشگاهی و ۲ شرکت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی است. این تیم‌ها و شرکت‌ها با همکاری یکدیگر موفق به اثبات فناوری شده‌اند.

  نخستینیان

  این استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، با اشاره به اجرای طرح کلان ستاد نام‌برده با عنوان توسعه کاربرد ترکیبی علوم شناختی، هوش مصنوعی و کلان داده، اضافه کرد: هدف از این طرح ایجاد ۱۸ تیم شرکتی و دانشگاهی و شتاب بخشیدن به فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی آنهاست.

  او با توجه به سرعتِ اجرا و به انجام رسیدن امور و زمینه‌سازی‌های لازمی که برای این امر صورت گرفته است اظهار امیدواری کرد که طرح مذکور تا شهریورماه سال آینده (۱۴۰۱) به بهره‌برداری برسد.

  دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، علاوه بر اعلام خبر راه‌اندازی آزمایشگاه نخستینیان در آینده نزدیک، که منافع خاص آن متوجه بیماری‌های مغز و شناخت است، از برنامه‌ریزی برای اجرای طرح مهم و مرتبط دیگری در حوزه ترکیب فناوری سلول‌های بنیادی و علوم شناختی نیز خبر داد و درباره آن گفت: طرح ایجاد مرکز ملی مغز و شناخت با حمایت معاونت علمی ‌و فناوری ریاست ‌جمهوری در کنار راه‌اندازی آزمایشگاه نخستینیان برای تحقیق و توسعه فناوری‌های مرتبط با درمان‌های نوین بیماری‌های شناختی در دستور کار قرار داد.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  صدور مجوز بلاکچین برای شش مرکز بازرگانی

  مقاله قبلی

  بومی‌سازی نرم‌افزارهایی برای توسعه حمل‌ و نقل اشتراکی

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.