فوری
اخبار

امکان دریافت فوری وجه در بورس به کمک هوش مصنوعی

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  برای نخستین بار در بازار سرمایه کشور به کمک فناوری پیشرفته روز و هوش مصنوعی دریافت‌ فوری وجه میسر شد.

  کارگزاری فارابی از سامانه دریافت‌ فوری وجه در بورس با عنوان پی‌فست(PayFast)  رونمایی کرد. مشتریان معاملات آنلاین با استفاده از این سامانه به‌آسانی می‌توانند به‌طور شبانه‌روزی در ساعات دلخواه به ثبت درخواست وجه بپردازند و در اسرع وقت مبلغ درخواستی‌ خود را دریافت کنند.

  هدف پی‌فست(PayFast) ، که توسط کارگزاری فارابی راه‌اندازی شده است، ارائه خدمات سریع به مشتریان از راه اعلام مانده‌حساب در سامانه معاملاتی بازار سرمایه است.

  ساز و کار این سامانه بدین شکل است که اگر مشتریان به هر علت مایل به انتظار در فرایند چندروزه دریافت وجه نباشند و بخواهند به‌طور اضطراری از مانده‌حسابشان نزد کارگزاری آگاه شوند می‌توانند با بهره‌گیری از سامانه پی‌فست برای دریافت فوری وجه خود ثبت درخواست کنند.

  مشتریان بازار سرمایه با استفاده از پی‌فست می‌توانند در تمامی روزهای هفته و حتی روزهای تعطیل و در همه ساعات شبانه‌روز با شماره‌گیری ۱۵۶۱ (مرکز پشتیبانی و ارتباط با مشتریان کارگزاری فارابی) نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.

  کارشناسان مرکز پشتیبانی، موارد قانونی از جمله شروط تسویه وجوه در بورس، دریافت اعتبار و… را بررسی می‌کنند و در صورت‌ وجود نداشتن منع قانونی، پرداخت فوری را مقدور می‌سازند.

  سرعت فرایند پردازش درخواست مشتریان با استفاده از این سامانه بسیار بالاست و در هر ساعتی از شبانه‌روز که این درخواست ثبت شود در کمتر از دو ساعت کار پردازش به انجام می‌رسد. در مرحله بعد از پردازش درخواست در مرکز پشتیبانی و ارتباط با مشتریان، دستور پرداخت وجه به سیستم‌های عامل بانکی اعلام می‌گردد.

  زمان تسویه تمام وجوه بر اساس سیکل‌های پرداخت پایا و ساتنای بانک مرکزی خواهد بود؛ زیرا پرداخت‌های بین بانکی پس از ثبت درخواست از سوی کارگزاری، توسط بانک‌های عامل از طریق «پایا» و «ساتنا» انجام می‌پذیرد. در نتیجه پردازش آن دسته از درخواست‌ها که در روزهای غیر کاری ثبت می‌شوند، در همان روز توسط کارگزاری فارابی انجام می‌پذیرد و سپس برای پرداخت وجه در نوبت نخستین سیکل‌ پرداختی بانک مرکزی قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه در روزهای غیر کاری انتقال وجوه محدود به سیکل‌های پرداخت بانک‌های عامل است، کارگزاری فارابی در هماهنگی با بانک سامان، حتی در روزهای تعطیل هم امکان دریافت وجه را برای مشتریانی که هم‌اکنون شماره حساب اعلامی‌شان به کارگزاری، از شماره‌ حساب‌های بانک سامان باشد، فراهم کرده است.

  سقف درخواست وجه برای متقاضیان استفاده از پی‌فست ۵۰ میلیون تومان در هر درخواست است. کارگزاری فارابی به‌زودی برای رفع محدودیت‌های ناشی از نقل و انتقال وجوه در سیستم ساتنا و پایا، بانک‌های بیشتری را به فهرست فعلی پی‌فست اضافه خواهد کرد تا فرایند پرداخت‌ها تسریع شود.

  قابل ذکر است که کارگزاری فارابی خردادماه سال ۱۳۹۹ نیز برای نخستین بار در میان تمام کارگزاری‌های بورس کشور، توانست خدمت‌رسانی به مشتریان را به صورت۲۴/۷  یا به زبان دیگر در تمام روزها و ساعات هفته ارائه کند. این مرکز با استفاده از فناوری‌های نوین از جمله هوش مصنوعی و ابزارهای الکترونیک موفق به ارائه این خدمات به مشتریان بازار سرمایه شده است.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  امنیت دیجیتالی، جزء جدید مزایای شغلی

  مقاله قبلی

  ROCKET ؛ دسته‌بندی سریع و دقیق سری‌های زمانی

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.