لغتنامه دهخدا
اخباررویدادهاهوش مصنوعی در ایران

نشست بررسی دگرگونی‌های دیجیتال لغتنامه دهخدا برگزار می‌شود

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  قرار است نشست تخصصی دگرگونی دیجیتال در لغتنامه دهخدا و آموزش زبان فارسی برگزار شود.
  به گزارش هوشیو به نقل از خبرگزاری ایسنا، روابط عمومی و بخش بین‌الملل موسسه دهخدا اعلام کرده نشست فوق‌الذکر روز چهارشنبه دهم شهریور و از ساعت ۱۰ صبح به عنوان یکی از نشست‌های تخصصی اولین جشنواره دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

  لغتنامه دهخدا

  هادی ویسی، معاون علمی موسسه لغتنامه دهخدا و دانشیار دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران به عنوان مدیر پنل، محمود بی‌جن‌خان رئیس موسسه لغتنامه دهخدا و استاد دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، مهرنوش شمس‌فرد، دانشیار دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی و دارا تفضلی، پژوهشگر حوزه فناوری در آموزش زبان دانشگاه نیوکاسل استرالیا، سخنرانان این نشست هستند و قرار است به موضوع دیجیتالی کردن فعالیت‌های موسسه دهخدا بپردازند.

  در این نشست به غیر از پرداختن به موضوع چگونگی دیجیتالی کردن امور حوزه تالیف لغتنامه دهخدا و همچنین آموزش فارسی، به اقدامات انحام شده در راستای تحول دیجیتال این موسسه هم پرداخته خواهد شد. این اقدامات شامل فراهم کردن دسترسی به محتوای کامل لغتنامه دهخدا از طریق وبسایت موسسه، طراحی و پیاده‌سازی سامانه برخط آموزش زبان فارسی، تولید محتوای مرتبط با توسعه زبان فارسی در فضای مجازی، موزه مجازی دهخدا و پیکره الکترونیکی متون فارسی هستند.

  هوش مصنوعی و لغتنامه دهخدا

  در این نشست همچنین مرور اقدامات پیشرو برای دیجیتالی کردن موسسه دهخدا ازجمله ارائه دسترسی برخط به لغت‌نامه‌های موسسه به صورت API به منظور بهره‌برداری سازمان‌ها و کسب‌و‌کارهای دیگر، بهره‌گیری از فناوری‌های هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی در تهیه انواع فرهنگ‌ها و پیکره‌ها، تولید لغتنامه همایندهای فارسی، ایجاد سامانه نرم‌‍افزاری و اتوماسیون فرهنگ‌نویسی، توسعه پیکره زبانی ویژه استخراج لغتنامه‌ها، تولید و ارائه پیکره فارسی‌آموز، و سامانه آموزش زبان فارسی کودکان مرور می‌شود.

  قرار است از دو محصول دیجیتالی موسسه که سامانه برخط آموزش الفبای فارسی و برنامه کاربردی تلفن همراه فرهنگ متوسط دهخدا هستند، رونمایی شود.

  علاقه‌مندان به شرکت در این وبینار رایگان باید ابتدا در سامانه زیر ثبت‌نام کرده و سپس از قسمت نشست‌ها، این پنل را جستجو و انتخاب کنند.

  ثبت‌نام

  آخرین اخبار و رویدادهای هوش مصنوعی را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  با کاربرد فوق‌العاده هوش مصنوعی آشنا شوید: افزایش طول عمر

  مقاله قبلی

  فناوران ایرانی سامانه درمان هوشمند ستون فقرات را طراحی کردند

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.