هسته‌ای
اخبار

استفاده از هوش مصنوعی و رباتیک در پژوهش‌های هسته‌ای

  0
  زمان مطالعه: ۳ دقیقه

  دانشگاه بریستول با افتتاح چهار مرکز «Hot Robotics» در تلاش است تا فضایی را برای آزمایش پیشرفته‌ترین ربات‌ها، پهپادها و پژوهش‌های هسته‌ای، در دسترس عموم قرار دهد. «تأسیسات ملی کاربر هسته‌‌‌‌‌‌ای برای ربات‌های جدید» (NNUF-HR)، قصد دارد که به منظور ترویج تحقیقات هسته‌‌‌‌‌ای پیشگامانه و تحول‌آفرین، رباتیک و تجهیزات را در دسترس پژوهشگران دانشگاه و صنعت قرار دهد.

  همچنین ۴۲ میلیون یورو بودجه در اختیار دانشگاه بریستول قرار گرفته است تا مرکز ملی رباتیک هسته‌‌‌‌‌‌ای (NCNR) را راه‌اندازی کند. NCNR سرپرستی همکاری ۸ دانشگاه را در زمینه بررسی چالش‌های اصلی تصفیه مناسب پسماندهای هسته‌ای بر عهده خواهد داشت.

  ویژگی‌های هوش مصنوعی و رباتیک

  تشعش، بستر ذخیره‌سازی، فقدان تأسیسات، دسترسی محدود و محیط غیرساختمند، همگی از مهمترین خطرات مرتبط با بخش هسته‌ای هستند. این خطرها نشان می‌دهند که در حال حاضر و در غیاب راه‌حل‌های مبتنی بر توانایی‌های آینده رباتیک و هوش مصنوعی (RAI)، مشکلات لاینحلی در صنعت هسته‌‌‌‌‌‌ای وجود دارند. سیستم‌های رباتیک معتبر نه تنها برای عملیات‌های آینده صنعت هسته‌‌‌‌‌‌ای لازم هستند بلکه حتی می‌توانند این صنعت را در سطح جهانی تغییر دهند. به عنوان مثال، سیستم‌های رباتیک برای بررسی و ارزیابی یکپارچگی و وضعیت تجهیزات و تأسیسات، انجام تعمیرات اضطراری در مناطقی از نیروگاه که دسترسی انسان به آنها سخت است و کمک به افزایش عمر نیروگاه‌های هسته‌ای موجود، ضروری خواهند بود.

  هسته‌ای

  رباتیک در صنعت انرژی هسته‌ای

  تا کنون در محیط‌های هسته‌ای چندین سیستم رباتیک، مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در جدول زیر، فهرستی از فناوری رباتیک به کار برده شده در صنعت انرژی هسته‌‌‌‌‌‌ای، آورده شده است.

  تولید کنندهمدلنقش ربات
  مرکز تولید علم و فناوری (MSTC)، توشیبا ژاپنSMERT-Mاکتشاف
  هیتاچی، موسسه تحقیقات، نوآوری و توسعه (IRID) (ژاپن)PMORPHاکتشاف
  توشیبا، IRID (ژاپن)Mini Mola Mola

  (اکتشاف زیردریایی)

  اکتشاف
  موسسه تحقیقات انرژی اتمی ژاپن، هیتاچی (ژاپن)RESQ-Aاکتشاف
  دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو (روسیه)MRK-46Mاکتشاف
  صنایع سنگین میتسوبیشی (MHI)، IRID (ژاپن)Super-Giraffeتخریب و آلایش‌زدایی
  هسکوانا (سوئد)DX-140تخریب و آلایش‌زدایی
  سایبرنتیک (فرانسه)SAMM ARM

  عملیات زیردریایی

  تخریب و آلایش‌زدایی
   Saab Seaeye  (سوئد)Falcon

  عملیات زیردریایی

  تخریب و آلایش‌زدایی
  فراماتوم (فرانسه)Pelican

  (استخراج ذرات خارجی از مجموعه‌های سوخت)

  نگهداری و تعمیر تجهیزات تأسیسات انرژی هسته‌‌‌‌‌‌ای
  وستینگ‌هاوس (ایالات متحده آمریکا)Supreem, Rosa and Pegasysنگهداری و تعمیر تجهیزات تأسیسات انرژی هسته‌ای
  موسسه فناوری هسته‌ای کرواسی (کرواسی)Forerunnerنگهداری و تعمیر تجهیزات تأسیسات انرژی هسته‌ای

  هسته‌ای

  جای خالی رباتیک در پژوهش‌های هسته‌ای

  میان تحقیق و توسعه رباتیک در دیگر صنایع و استفاده از آن در صنعت هسته‌ای فاصله‌ای وجود دارد که پرداختن به آن فرایندی پیچیده و چندمتغیره است. بنابراین، به نظر می‌رسد که هنگام ارزیابی شرایط سخت ربات‌ها، به خصوص وقتی که بحث نوآوری‌های بخش هسته‌‌‌‌‌‌ای به میان می‌آید، توصیفات باید علاوه بر شرایط عملیاتی شامل مرحله توسعه هم باشند.

  تأسیسات Fenswood دانشگاه بریستول فضای کافی برای توسعه برنامه‌های کاربردی ربات‌های متحرک را فراهم کرده است. این ربات‌ها ابزارهایی پیشرفته برای بررسی میدانی محیط هستند. قابلیت‌های اولیه آن حول محور وسایل نقلیه هوایی بدون خدمه و وسایل نقلیه زمینی متحرک میگردد و دارای ۲۴۵ هکتار فضای آموزشی جهت استقرار پهپاد و ربات‌های زمینی است.

  نتیجه‌گیری

  به طور خلاصه مجموعه‌ای از مهارت‌های سیستماتیک در زمینه کاربرد رباتیک در انرژی هسته‌ای وجود دارند که امکان بررسی تأسیسات هسته‌‌‌‌‌‌ای، بررسی تشعشعات، تخریب سازه‌ها و تجهیزات در محیط‌هایی که تشعشع زمین‌های بالایی دارند را محقق می‌کنند. انتظار می‌رود که رباتیک و هوش مصنوعی (RAI) نقش مهمی در این صنعت ایفا کنند. کاربرد آنها در انرژی هسته‌‌‌‌‌‌ای (RAIN)، باعث پیشرفت رباتیک حوزه‌ای و تجدیدپذیر می‌شود و هزینه و کاراییِ تخریب تأسیسات هسته‌ای و عدم ورود انسان به آنها را بیش از ۲۰ درصد بهبود می‌بخشد.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  مطالعه جمعیت و مهاجرت پرندگان از طریق تحلیل آواز آن‌ها با استفاده از هوش مصنوعی

  مقاله قبلی

  بردار کلمات و راهنمای استفاده از آن با gensim و keras

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.