ربات های خدمت رسان
اخبار

به‌زودی پای ربات های خدمت رسان، به فروشگاههای نزدیک شما باز خواهد شد

  0
  زمان مطالعه: ۵ دقیقه

  وقتی پای ربات های خدمت رسان به فروشگاه‌های نزدیک شما باز شود، شما قادر نخواهید بود که تفاوت بین انسان واقعی و هوش مصنوعی سخنگو را حدس بزنید.

  من (شووتا سینگ، استادیار سیستم‌های اطلاعاتی و مدیریت دانشگاه وارویک) معمولاً با خطوط هوایی KLM از مینیاپلیس به دهلی‌نو پرواز می‌کنم و همیشه در آمستردام توقف می‌کنم. از آنجایی که برای انجام پژوهش در مینیاپلیس هستم، این مسیر را برای رسیدن به خانه و فراغت از کار طی می‌کنم. من آنقدر این سفر را انجام داده‌ام که تقریباً تمام فروشگاه‌های فرودگاه شیفول را مثل کف دست می‌شناسم. اما یک بار در تابستان ۲۰۱۹، وقتی که از پرواز دهلی‌نو جا ماندم، توانایی پیش‌بینی‌ام با شکست مواجه شد.

  خسته، گرسنه و خواب‌آلود بودم و کانترهای خدمات‌دهی به مشتری بسته بودند. باید یا مسیر طولانی‌ای را پیاده تا گیت بعدی می‌رفتم یا اینکه از گوشی آیفونم استفاده می‌کردم. بنابراین، گوشی را امتحان کردم.

  به شماره واتساپ KLM پیام دادم و درباره انتخاب‌هایم با یک دستیار بحث کردم. چند دقیقه بعد با کارت پروازی که روی تلفنم بود، در پرواز بعدی بودم. بعداً فهمیدم که با نسل بعدی هوش مصنوعی در حوزه جدید تجارت مکالمه‌ای، سروکار داشته‌ام. شاید بتوان گفت این هم یکی از انواع ربات های خدمت رسان است.

  اگر تا به حال با آن برخورد نداشته‌اید، به‌زودی خواهید داشت. به‌عنوان مثال، سوپرمارکت‌های خاصی خدمات خرید مجهز به صوت را برای مشتریان فراهم آورده‌اند که یکی از انواع ربات های خدمت رسان است. در ایالات متحده، مشتریان والمارت می‌توانند از دستیار صوتی گوگل بخواهند چیزهای معینی را به سبد خرید مجازی آن‌ها اضافه کند و از روی رفتار خرید آن‌ها، آموزش ببیند.

  قرارداد گوگل

  گوگل، قرارداد مشابهی با دو غول سوپرمارکتی دیگر، Target  در ایالات متحده وCarrefour  در فرانسه دارد، درحالی‌که آمازون خرید مجهز به صوت را در بریتانیا برای مشتریان برخط Ocado فراهم کرده است. والمارت برای اینکه از قافله عقب نماند، به‌تازگی یک متخصص تجارت مکالمه‌ای به نام Botmock را برای گسترش خدمات خود در این حوزه، خریداری کرده است.

  درحال‌حاضر، بیش از یک میلیارد نفر در جهان به واسطه ابزارهای مکالمه‌ای مبتنی بر متن یا صوت در جهان، مشغول به کار هستند و بدون اینکه بدانند از خدمات ربات های خدمت رسان استفاده می‌کنند. انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۱، مقدار فروش تجارت مکالمه‌ای در سراسر جهان به ارزش ۴۱ میلیارد دلار آمریکا برسد و پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۵، به پنج برابر این مقدار یعنی نزدیک به ۳۰۰ میلیارد دلار برسد که نصف آن حاصل ربات‌های سخنگو هستند. بنابراین، رشد این بازار چگونه است و چه اثری بر عادت‌های خرید ما دارد؟

  ربات های خدمت رسان

  طرفداران پروپاقرص قهوه و خریدهای فوق‌شخصی

  اگر به نظر می‌رسد که هنوز به تجارت مکالمه‌ای توجه نشده است، یک دلیل آن این است که بیشترین رشد آن در چین، ژاپن و کره جنوبی بوده است. بااین‌حال، این تجارت، در همه‌ جا در حال رشد است. اگر در فیس‌بوک در حال صحبت با دوست‌تان باشید و ناگهان بخواهید برایش گل بفرستید، لازم نیست که حتی مکالمه را قطع کنید. بر روی آدرس ۱-۸۰۰-Flowers.com که یک ابزار هوش مصنوعی مکالمه‌ای دارای پیام‌رسان است، کلیک می‌کنید و خواسته‌تان را توضیح می‌دهید.

  اگر از اپل، سامسونگ یا گوگل پی استفاده می‌کنید، حتی لازم نیست که جزئیات کارت خود را وارد کنید. شاید هم مثل من، عاشق پروپاقرص قهوه باشید. من قبلاً برای گرفتن قهوه صبحانه، در صف می‌ایستادم، اما حالا از روی مبلم با استفاده از ربات سخنگوی نرم‌افزار My Starbucks Barista سفارش می‌دهم و وقتی به فروشگاه محلی می‌رسم، قهوه من، حاضر است. این یکی از خدمات ربات های خدمت رسان است.

  هوش مصنوعیِ سازنده این پیشرفت‌ها، شامل یادگیری عمیق، پردازش زبان طبیعی پیشرفته، تشخیص صدا و محاسبات شناختی (سیستمی برای تفکر ماشین که از تفکر انسان تقلید می‌کند) است. اما مزیت بزرگ آن در کنار راحتی، آسایش و امکان خرید در هر موقعیت مکانی و زمانی، احتمالاً پتانسیل آن برای شخصی‌سازی بیشتر تجربه خرده‌فروشی مشتری است.

  اگر این دستاورد، بتواند انتظارات را برآورده کند، ممکن است که مشتریان به‌زودی بتوانند با هوش مصنوعی‌ای تعامل کنند که خواسته آن‌ها را با جزئیات خاص، درک می‌کند. درحال‌حاضر، خرده‌فروشان بزرگی وجود دارند که برای جلب مشتری، محصولات شخصی‌سازی‌شده ارائه می‌دهند. به‌عنوان مثال، نایک و آدیداس به افراد امکان می‌دهند که کفش‌های ورزشی خود را طراحی کنند.

  شخصی‌سازی

  اما با استفاده از هوش مصنوعی پیشرفته، شخصی‌سازی می‌تواند به سطحی کاملاً تازه برسد. مشتری‌ها، توصیه‌های شخصی‌شان که تصمیم‌گیری را برایشان آسان می‌کند، به زبان خود دریافت می‌کنند و تجربه خرید را تا جای‌ممکن لذت‌بخش می‌سازند. درنتیجه ممکن است که پول بیشتری هم خرج کنند، نه به این خاطر که وسوسه می‌شوند، بلکه تقریباً احساس می‌کنند که در حال خرید از یک دوست هستند.

  در همین حال، کسب‌وکارها نسبت به رفتار خرید افراد، بینش جدیدی پیدا می‌کنند. با اینکه این امر، پرسش‌هایی پیرامون حریم شخصی بر می‌انگیزد، اما به کسب‌وکارها کمک می‌کند، تا پیشنهادات خود را بهبود ببخشند. این امر، مرجوعی‌ها را کاهش و فروش را افزایش می‌دهد.

  تجارت مکالمه‌ای مرا به یاد فیلم Her (2013) می‌اندازد که فیلم‌نامه آن در آینده‌ای نزدیک رخ می‌دهد که در آن تئودور (Joaquin Phoenix) عاشق سامانتا (Scarlet Johannson)، یک دستار مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی می‌شود. در نهایت، دوستی میان آن‌ها به جایی نمی‌رسد، چون معلوم می‌شود که سامانتا همزمان با هزاران فرد دیگر، دوست است. سپس سامانتا با همدستی هوش مصنوعی‌های دیگر، ارتقایی را انجام می‌دهد که منجر به کناره‌گیری آن‌ها از تعامل انسانی می‌شود.

  ممکن است که ما عاشق ربات‌های سخنگو نشویم، اما واضح است که پرسش‌هایی درباره امور اخلاقی این مسئله وجود دارد. فناوری نباید به انسان‌ها ضرر برساند یا تهدیدی برای منزلت آن‌ها باشد. به‌عنوان مثال، مایکروسافت به‌تازگی فناوری تقلید صدای خود را محدود کرده، زیرا این فناوری، ساخت ویدئوهای جعل عمیق را آسان‌تر کرده است.

  ربات های خدمت رسان

  اتوماسیون و تهدید مشاغل

  مسئله‌ دیگر، شغل‌ها هستند. روشن است که اتوماسیون، تهدیدی برای نیروهای کار است و تجارت مکالمه‌ای می‌تواند بخشی از آن باشد. اما متأسفانه اگر هوش مصنوعی بتواند به‌خوبی کار کند، کسب‌وکارها هزینه‌ای برای تعداد زیادی کارمند پشتیبانی پرداخت نمی‌کنند. یک دلخوشی می‌تواند این باشد که هوش مصنوعی به‌طورکلی بیش از کارهایی که از بین می‌برد، فرصت شغلی ایجاد می‌کند. به‌عنوان مثال، مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی کرد که خالص تعداد فرصت‌های شغلی‌ای که هوش مصنوعی ایجاد می‌کند، در سال ۲۰۲۲، ۵۸ میلیون خواهد بود.

  با نگاه بیشتری به آینده، تجارت مکالمه‌ای می‌تواند در Metaverse، بازنمایی حقیقت مجازی اینترنت، رایج‌تر شود و تا سال ۲۰۳۰ خریدهای مجهز به صوت، به طور بالقوه ۳۰ درصد از کل درآمدهای تجارت الکترونیک را تشکیل می‌دهند. قابل‌پیش‌بینی است که ما در فروشگاه‌های واقعیت مجازی با آواتارهای هوش مصنوعی تعامل خواهیم کرد یا در سوپرمارکت‌های واقعی از طریق عینک‌های واقعیت افزوده با ربات‌ها صحبت خواهیم کرد.

  آنچه که برای نسل ما بیگانه به نظر می‌رسد، احتمالاً برای نسل بعدی، عادتی همیشگی خواهد بود. البته این فناوری، مزایا و معایبی دارد، اما من فکر می‌کنم که به‌زودی مکالمه کوتاه من با ربات سخنگوی KLM در فرودگاه شیفول در مقایسه با آنچه که در آینده خواهد آمد، از مد افتاده به نظر برسد.

  شما حضور ربات های خدمت رسان در فروشگاه‌ها را چطور ارزیابی می‌کنید؟

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۲ میانگین: ۴.۵]

  هوش مصنوعی در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء

  مقاله قبلی

  پنتاگون می‌خواهد از هوش مصنوعی برای پیش بینی اتفاقات پیش از وقوع آن‌ها استفاده کند

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.