ویروس کرونا
اخبار

رفتارشناسی ویروس کرونا به کمک هوش مصنوعی

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از فرتاک نیوز، احسان بادفر، دانشجوی مقطع دکتری مهندسی برق، از دانشگاه خواجه نصیر، در گفتگو با این خبرگزاری به تلاش‌هایشان در راه مدل‌سازی از رفتار ویروس کرونا در سطح ایران خبر دادند و اذعان داشتند که: در این مطالعه شیوع ویروس کرونا را در سطح کشورمان بررسی کرده و از آن یک مدل به دست آوردیم. سپس بر طبق اطلاعات به دست آورده از وزارت بهداشت، مدل به دست آمده را اعتبارسنجی کردیم. پس از انجام این مطالعه دریافتیم که مدل ریاضی به دست آمده از رفتار ویروس کرونا، کاملاً با شرایط جامعه ایران انطباق داشت.

  به گفته ایشان، در این مطالعه تلاش شد تا در مدل‌سازی انجام شده، افراد نسبت به ابتلا به ویروس کرونا به شش دسته متفاوت تقسیم شوند. این دسته عبارت بودند از: آلوده شدن، آلوده، بستری در بیمارستان، قرنطینه، افراد بهبودیافته و افراد فوت شده. سپس داده‌های به دست آمده از افراد جامعه را در هر کدام از این دسته‌ها قرار داده شد. خروجی اولیه این مطالعه ایجاد یک شناخت کلی از نحوه رفتار ویروس کرونا بود. ایشان تأکید می‌کند که در این مطالعه طبق محاسبات ریاضی، ضریب احتمال قرارگیری هر فرد در هر کدام از دسته‌های ذکر شده نیز بررسی شده است.

  ویروس کرونا

  استفاده از هوش مصنوعی

  احسان بادفر در این مطالعه از الگوریتم‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده کرده است تا بتواند رفتار کرونا را در شرایط اوج خطر و نیز در حالت معمولی مدل‌سازی و شناسایی کند. ایشان در ضمن این مطالعات اظهار داشتند که با توجه به نتایجی که به دست آوردند، می‌توانند بگویند که واکسیناسیون با سرعت بالا می‌تواند ما را به نقطه مطلوب ایمنی جمعی قریب به ۸۰ درصد نزدیک‌تر کرده و با این احتساب می‌توانیم جزو کشورهای موفق در مهار ویروس کرونا باشیم. کشورهایی نظیر سوئد، هلند و نروژ.

  در ضمن این مطالعه که با راهنمایی دکتر امیر حسین نیکوفر، عضو هیئت‌علمی دانشگاه خواجه‌نصیر انجام شده بود، همچنین تأکید شد که بر طبق تحقیقات انجام شده، علاوه بر واکسیناسیون قریب به ۸۰ درصد جمعیت، رعایت شیوه‌نامه‌ها و پروتکل‌های بهداشتی از جمله مؤثرین راه‌ها برای کنترل و حفظ سطح این بیماری در جامعه است.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  شناسایی علائم پنهان نارسایی قلبی از طریق هوش مصنوعی

  مقاله قبلی

  ساده‌تر کردن کار برای FDA با هنر سرویس یادگیری ماشین

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.