سامانه فکت یار
اخبار

رونمایی از سامانه فکت یار ؛ ابزار هوشمند تشخیص اخبار جعلی!

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش هوشیو به نقل از ایسنا، «سامانه فکت یار» که با هدف رصد اخبار جعلی و مقابله با انتشار اطلاعات نادرست و شایعات در فضای مجازی و رسانه‌ها توسعه داده شده است، توسط مرکز تخصصی شتابدهنده فناوری‌های علوم اجتماعی محاسباتی و با حمایت مرکز نوآوری آومیک رونمایی شد.

  در توضیح عملکرد سه مرحله‌ای این سامانه‌ می‌توان گفت: در مرحله اول، اخبار منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی گردآوری‌ می‌شود و ارزش خبری آن‌ها بررسی‌ می‌گردد. در این مرحله، آن دسته اخبار و اطلاعاتی که اهمیت خبری بالاتری دارند، غربال‌ می‌شوند.

  در مرحله دوم، این اطلاعات غربال‌شده، برای شناسایی اخبار مشکوک و نادرست و شایعات از اطلاعات حقیقی و درست، توسط فناوری هوش مصنوعی و نظر کارشناسان خبره مورد بررسی قرار‌ می‌گیرند. در این مرحله، نیروی انسانی ۵۰ پست برتر پلتفرم منتشرکننده آن اخبار را بررسی می‌کند و همزمان، ۲۰۰ پست برتر همان پلتفرم توسط هوش مصنوعی فکت یار بررسی‌ می‌شود.

  سامانه فکت یار

  در مرحله سوم، راستی‌آزمایی انسانی صورت‌ می‌گیرد که طی آن، اقداماتی نظیر جستجوی اینترنتی، جستجوی منابع خبری، تماس با سازمان‌ها و تماس با اشخاص انجام می‌گیرد تا اخبار صحیح به درستی از اخبار کذب و غیرواقعی تفکیک شوند و در نهایت، این سامانه بر مبنای اطلاعات دقیق و واقعی قابل دسترس، درباره درست یا نادرست بودن اخبار مشکوک اظهارنظر‌ می‌کند. کاربران برای راستی‌آزمایی هر خبری که در فضای مجازی منتشر‌ می‌شود،‌ می‌توانند به این لینک مراجعه کنند:

  فکت یار 

  سامانه فکت یار با هدف راستی‌آزمایی اخبار و اطلاع‌رسانی درباره اخبار جعلی و شایعات در فضای مجازی کشور به‌ویژه پیام‌رسان‌ها توسعه داده شده است.

  مرکز تخصصی شتابدهنده فناوری‌های علوم اجتماعی محاسباتی زیرمجموعه شرکت متدیتا بوده که در حال حاضر، در مرکز نوآوری آومیک سازمان ساترا مستقر است.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  تعقیب و گریز پهپاد قاتل و سرباز

  مقاله قبلی

  چهارمین نشست امکان‌سنجی تنقیح قوانین با استفاده از ماشین و هوش مصنوعی برگزار شد

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.