رکورد جهانی سرعت انتقال داده
اخبار

رکورد جهانی سرعت انتقال داده توسط ژاپنی‌ها شکسته می‌شود

0
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

مهندسان ژاپنی به فناوری جدیدی دست یافته‌اند که رکورد جهانی سرعت انتقال داده را شکسته است. این تیم تحقیقاتی از یک کابل نوری به طول ۳۰۰۰ کیلومتر استفاده کرده تا داده ها را با سرعت ۳۱۹ ترابیت بر ثانیه انتقال دهد. بنابراین، رکورد جهانی سرعت انتقال داده پیشین با سرعت خارق‌العاده‌ی ۱۷۸ ترابیت بر ثانیه شکسته شده است .

سازگاریِ این فناوری با زیرساخت‌های موجود از جمله ویژگی‌های بارز آن به شمار می‌رود و محققان بر این باورند که ارتقای آن به آسانی انجام می‌گیرد. تیمی از محققان و دانشمندان به سرپرستیِ بنجامین پوتنام از موسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات ژاپن Japan’s National Institute of Information and Communications Technology (NICT) موفق به ثبت این رکورد جهانی سرعت انتقال داده جدید شده‌اند. در این راستا، از تحقیقات گذشته نیز کمک گرفته شده است. محققان سال گذشته اعلام کردند که توانسته‌اند داده‌ها را با سرعت ۱۷۲ ترابیت بر ثانیه انتقال دهند.

شکستن رکورد جهانی سرعت انتقال داده توسط ژاپنی‌ها

آنها برای کسب چنین موفقیت بزرگی از یک فیبر نوری سه‌هسته‌ای استفاده کردند؛ این فناوری، داده‌ها را در سه لوله فیبر نوری انتقال می‌دهد تا از انحراف سیگنال در فواصل طولانی کم کند. سرعت انتقال ۳۱۹ ترابیت بر ثانیه نیز با فناوری مشابهی به دست آمد، اما چهار هسته به کار برده شد.

رکورد جهانی سرعت انتقال داده

نمودار سیستم (موسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات ژاپن)

داده‌ها با نوعی فناوری موسوم به مالتی پلکس کردن بر پایه تفکیک طول موج (WDM) انتقال داده می‌شوند . از فناوری لیزری برای تفکیک سیگنال‌ها به ۵۵۲ کانال استفاده شده و سپس داده‌ها در اختیار چهار هسته فیبر نوری قرار داده می‌شوند.

43 محصول فناورانه‌ هوانوردی ایران را در جایگاه ده کشور برتر دنیا در این صنعت قرار داد

دستگاه‌های تقویت‌کننده که در فاصله ۷۰ کیلومتری از فیبر قرار دارند، قدرت سیگنال را برای کاهش حداقلیِ هدررفت انتقال در فواصل طولانی افزایش می‌دهند. این دستگاه‌های تقویت‌کننده با دو عنصر کمیاب به نام تولیوم و اربیوم کار می‌کنند. در کل، سرعت انتقال داده در هر کانال بالغ بر ۱۴۵ گیگابیت بر ثانیه در هر هسته بود. این در حالی است که در مجموع سرعت ۵۸۰ گیگابیت بر ثانیه برای چهار هسته به ثبت رسید. با در نظر گرفتن کلیه‌ی شرایط حاکم، این سرعت نیز خارق‌العاده است.

سرعت ۳۱۹ ترابیت بر ثانیه با حداکثر ۵۵۲ کانال طول موج به دست آمد. روکش چهار هسته نوری دارای قطری برابر با فیبر نوری تک‌هسته‌ای استاندارد است که آن را به گزینه‌ی جذابی برای بکارگیری ابتدایی فیبرهای SDM در لینک‌های راه دور تبدیل می‌کند چرا که سازگاری لازم را با زیرساخت کابل‌های فعلی دارد. انتظار می‌رود این فناوری از پایایی فنی بالایی در مقایسه با فیبرهای تک‌حالتی برخوردار باشد .

محققان قصد دارند به تلاش‌های خود برای ارتقای سیستم انتقال داده در فواصل دور ادامه دهند. با این کار، نه تنها ظرفیت انتقال افزایش می‌یابد، بلکه دامنه‌ی انتقال نیز گسترش پیدا می‌کند. مقاله‌ی محققان در کنفرانس بین‌المللیِ ارتباطات فیبر نوری منتشر شده است .

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی پیرامون استفاده از هوش مصنوعی در حوزه بهداشت و درمان

مقاله قبلی

رویداد نوآورانه حمل و نقل هوشمند شهری برگزار می‌شود

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.