Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 ساخت‌ سامانه حفاظتی از پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها توسط محققان دانشگاه صنعتی شریف

ساخت‌ سامانه حفاظتی از پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها توسط محققان دانشگاه صنعتی شریف

تیم تدبیرگران سامانه‌های انرژی، عضو پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، موفق به طراحی سامانه حفاظت از ماشین‌های دوار شدند. این سامانه با حفاظت از ماشین‌های پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها می‌تواند نقشی موثر در ایمنی شهرها و کارخانه‌ها داشته باشد.

ساخت‌ سامانه حفاظتی از پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها توسط محققان دانشگاه صنعتی شریف

دکتر کریم مظاهری هیئت علمی دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه شریف که سرپرستی این تیم را بر عهده دارد، طراحی این سامانه را در شرایط تحریم کشور یک نیاز اساسی تلقی کرد. مظاهری بیان داشت که حفاظت و پایش ماشین‌های دوار مثل توربین، پمپ، کمپرسور و فن اهمیت بسیار زیادی دارد و براساس استاندارد ‌API۶۷۰‌ که یک استاندارد بین‌المللی معتبر برای سیستم‌های حفاظت ماشین‌های دوار است، وجود سیستم حفاظت از ماشین‌های دوار در صنایع نفت، گاز، نیرو مثل کمپرسور و توربین، ضرورت دارد. با توجه به این ضرورت و در شرایط تحریم کشور، طراحی و ساخت این سامانه‌­ها و دستگاه‌های پایش و حفاظت از ماشین‌های دوار، انگیزه تاسیس شرکت تدبیرگران سامانه‌های انرژی شد تا با کمک افراد متخصص نیاز کشور را در این زمینه تامین کنیم.

نحوه کار این سامانه به گونه‌ای است که تمامی سیگنال‌های ضروری دستگاه‌های دوار و همچنین سیگنال‌­های مربوط به ارتعاش، جریان و دما را بر مبنای مشخصات فنی حسگر‌ها به شکل آنلاین پردازش می‌کند. با توجه به اینکه کوچک‌ترین اختلال و مشکل در سیستم‌های نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها می‌تواند منجر به یک فاجعه زیست‌محیطی یا انسانی شود؛ این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که در صورت ایجاد مشکل و بروز اختلال، می‌تواند به صورت خودکار سیستم اصلی را ایمن کرده و آن را خاموش کند. این سامانه پایشی، پس از اخذ تأییدیه عملیاتی، در پتروشیمی بندر امام نصب شده و در حال کار است. در حال حاضر پژوهشگاه نیرو هم بر مبنای نیازهای تجهیزاتی که در نیروگاه‌های کشور وجود دارد، بومی‌سازی این سیستم را در این مرکز دانش‌بنیان مورد بررسی قرار داده است. امید است تا این سیستم پایشی و حفاظتی بتواند پس از تأیید در نیروگاه‌های کشور هم مورد استفاده قرار گیرد.

مظاهری گفت که واردات دستگاه‌های دوار در لیست تحریم‌های ظالمانه قرار دارد و از آنجا که فروش توربین‌ها، فن‌ها و… بدون این دستگاه میسر نیست، در واقع این تجهیزات هم در لیست تحریم‌ها قرار دارند. از آنجا که وجود این سیستم پایشی و حفاظتی یک ضرورت محسوب می‌شود، تولید این دستگاه در داخل کشور از اهمیت فراوانی برخوردار است. علی‌رغم وجود تحریم‌ها در کشور، تیم فنی تدبیرگران سامانه‌های انرژی دانشگاه صنعتی شریف توانست این دستگاه پایشی و حفاظتی را که عمدتاً از قطعات الکترونیکی تشکیل شده، طراحی کرده و بسازد.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.