قرنیه مصنوعی
اخبار

ساخت قرنیه مصنوعی ایرانی با یاری هوش مصنوعی

0
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

پژوهشگران یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با کمک فناوری پیشرفته و هوش مصنوعی موفق به طراحی و ساخت قرنیه مصنوعی شدند. گذشته از اینکه تولید این محصول نیاز داخلی به قرنیه مصنوعی را برطرف می‌کند و بیماران حوزه چشم‌پزشکی لازم نیست برای درمان قرنیه به کشورهای خارجی سفر کنند، این موفقیت مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند باعث گردشگری درمانی در زمینه چشم‌پزشکی نیز بشود و بیماران خارجی را برای درمان به سوی ایران بکشاند.

دکتر سعید حیدری کشل، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان طراح قرنیه‌‌‌‌‌‌‌ مصنوعی، درباره ساخت قرنیه مصنوعی ایرانی با یاری هوش مصنوعی گفت: این محصول مبتنی بر فناوری پیشرفته حاصل زحمات چهار ساله محققان ماست که امسال وارد فاز بالینی شده یا به عبارت دیگر به مرحله پیوند در انسان رسیده است.

او درباره سابقه استفاده از این محصول و اقدامی که برای عمومی کردن کاربرد آن صورت گرفته است توضیح داد: امسال ۱۰ پیوند قرنیه با استفاده از این محصول ایرانی به انجام رسیده است. هم‌اکنون نیز ما در حال دریافت مجوز استفاده از این محصول از وزارت بهداشت هستیم و امیدواریم صدور مجوز آن به‌زودی عملی گردد.

دکتر حیدری قرنیه مصنوعی را جایگزینی مناسب برای پیوند قرنیه طبیعی قلمداد کرد و افزود: برای ساخت این محصول فناورانه، از تکنولوژی‌های روز مانند هوش مصنوعی و چاپگر سه‌بعدی استفاده شده که وجه تمایز محصول ایرانی با مشابه خارجی در همین نکته است.

قرنیه مصنوعی

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: با ساخت قرنیه‌‌‌‌‌‌‌ مصنوعی ایرانی با یاری هوش مصنوعی، ایران نیز در شمار کشورهای معدودی قرار گرفت که به این فناوری دست پیدا کرده‌اند. در کشورهای منطقه مشابه چنین محصولی وجود ندارد و فقط بعضی از کشورهای پیشرفته مانند آمریکا به فناوری ساخت قرنیه مصنوعی دست یافته‌اند.

ساخت سونوگرافی قابل حمل به کمک هوش مصنوعی در کشور

سعید حیدری با اشاره به کیفیت بالای قرنیه‌‌‌‌‌‌ مصنوعی ایرانی که با مشابه خارجی خود برابری می‌کند، بابت بی‌نیاز شدن بیماران از اعزام به خارج کشور ابراز خرسندی نمود و گفت: تولید این محصول داخلی نیاز به اعزام بیماران به کشورهای دیگر را رفع می‌کند. تا پیش از این عدم دسترسی به قرنیه‎‌‌‌‌‌‌ مصنوعی برای برخی از بیماران ایرانی مشکل ایجاد می‌کرد و برخی از آنها برای استفاده از این محصول فناورانه ناچار به کشورهای پیشرفته سفر می‌کردند؛ اما اکنون که قرنیه مصنوعی ایرانی با یاری هوش مصنوعی به مرحله بهره‌برداری و عرضه رسیده می‌توان در خود ایران نسبت به درمان بیماران اقدام به عمل آورد.

حیدری ضمن اعلام این خبر که با تولید انبوه قرنیه‌‌‌‌‌‌‌ مصنوعی تأمین آن در سطح کشور میسر شده است، اظهار امیدواری کرد که در آینده بتوان بیماران خارجی حوزه چشم‌پزشکی را نیز برای استفاده از این محصول ساخته‌شده با فناوری هوش مصنوعی به ایران جذب کرد. او در این باره چنین گفت: این موضوع در توسعه توریسم درمانی بسیار مناسب است و با توجه به قیمت تمام‌شده پایین‌تر از مشابه خارجی، به‌خصوص در مقایسه با نمونه قرنیه مصنوعی تولیدِ آمریکا، زمینه برای توسعه توریسم درمانی در کشور نیز فراهم شده است.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۱ میانگین: ۴]

چطور هوش مصنوعی گوشی را فعال کنیم؟

مقاله قبلی

دانشمندان معتقدند راهی برای صحبت کردن با نهنگ‌ها پیدا کرده‌اند

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.