عاملی
اخبار

سعیدرضا عاملی: در حال حاضر پیشرانه اصلی جهان هوش مصنوعی است

    0
    زمان مطالعه: ۲ دقیقه

    به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از خبرگزاری مهر، سعیدرضا عاملی، عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و نیز استاد دانشگاه تهران، در مراسم افتتاحیه آزمایشگاه هوش مصنوعی و علوم‌انسانی و اسلامی دیجیتال، واقع در مرکز تحقیقات کامپیوتری نور بر ضرورت برقرار کردن پیوند بین هوش مصنوعی با سایر حوزه‌های تحقیقاتی تأکید نمود.

    سعیدرضا عاملی در ضمن سخنانش اشاره کرد که هوش مصنوعی ظرفیت استقرار نظام‌مند شاخصه‌های تمدن نوین اسلامی را دارد. زیرا می‌تواند بُرد تحلیل انسان را زیاد کند، قوه تجزیه‌وتحلیل را از خطا دور کرده و زمینه فهم یکپارچه محیط و عناصر آن را فراهم سازد. علاوه بر این، هوش مصنوعی تنها ابزار کاوش در داده‌های اینترنت است. امروز داده به یک موضوع مهم بدل شده است. به نحوی که بسیاری آن را مسئله‌ای در سطح امنیت ملی قلمداد می‌کنند. از سویی، همین موضوع سبب شده است که طی دهه‌های گذشته، پایگاه‌های نگهداری اطلاعات، از آمریکا به سایر نقاط جهان نظیر کانادا، اروپا و کشورهای آسیایی گسترش یابد. جالب است که در گذشته ۷۵ درصد از اطلاعات ذخیره شده اینترنت بر روی پایگاه‌های داده آمریکایی قرار داشت.

    عاملی

    نکته دیگر آن است که به دست آوردن درک کلان از داده‌ها متکی بر هوش مصنوعی است. ایشان اظهار داشتند که با این منظر، هوش مصنوعی توانسته است ارزش افزوده بزرگی در رابطه با اینترنت ایجاد کند.

    این استاد دانشگاه تهران در ادامه صحبت‌هایش اشاره داشت که امروز پیشرانه اصلی تحول در جهان هوش مصنوعی است. نیز بر همین اساس بود که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی بر قرارگیری کشورمان در جمع ده کشور برتر جهان در زمینه فناوری‌های هوش مصنوعی تأکید کردند.

    ایشان در ادامه افزودند یکی از جلوه‌هایی که هوش مصنوعی می‌تواند در آن نقش مهمی ایفا کند، موضوع استقرار عدالت است. عدالت مستلزم اطلاعات و آگاهی کافی است. برای اجرای عدالت از سوی مسئولان و متولیان، این نیاز احساس می‌شود تا ایشان بتوانند درک درستی از داده‌ها و الگوهای کلان رفتاری داشته باشند، و این امر متحقق نمی‌شود مگر به کمک هوش مصنوعی.

    ایشان در فراز مهم دیگری از سخنانش بر اهمیت کشف ارتباط هوش مصنوعی با سایر علوم تأکید کردند و خاطرنشان ساختند که روشن شدن این ارتباط می‌تواند چشم‌اندازهای تازه‌ای را بر روی ما روشن کند.

    جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

    این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
    [کل: ۰ میانگین: ۰]

    ادغام روندهای درمان ناباروری با هوش مصنوعی و دستیابی کشورمان به شیوه‌های درمان قطعی

    مقاله قبلی

    باورهای غلط درباره هوش مصنوعی

    مقاله بعدی

    شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

    بیشتر در اخبار

    نظرات

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.