40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 سم آلتمن، مدیرعامل اخراج شدۀ OpenAI، جایگاهش را پس می‌گیرد.

سم آلتمن، مدیرعامل اخراج شدۀ OpenAI، جایگاهش را پس می‌گیرد.

سم آلتمن، مدیرعامل شرکت توسعه‌دهندۀ ChatGPT، هفتۀ گذشته، طی یک اقدام عجیب از سمت هیئت مدیره این شرکت اخراج شد. هیئت مدیرۀ OpenAI علت این تصمیم ناگهانی را عدم صداقت و درستکاری آلتمن اعلام کردند. در پی این تصمیم، سیلیکون ولی پنج روز پرهرج‌ومرج را پشت سر گذاشت تا جایی که به‌ نظر می‌رسید شرکت بزرگ OpenAI در آستانه سقوط است؛ اما سم آلتمن دوباره صندلی ریاست را پس خواهدگرفت.

سم آلتمن، مرد قدرتمند دنیای هوش مصنوعی

سم آلتمن که به‌عنوان یکی از توسعه‌دهندگان اصلی چت‌بات محبوب ChatGPT در دنیای هوش مصنوعی شهرت زیادی کسب کرده‌بود، در روز جمعه از سمت خود برکنار شد. این خبر دنیای هوش مصنوعی را تکان داد و واکنش‌های زیادی را برانگیخت تا جایی که سرانجام در اواخر روز سه‌شنبه، پس از تغییر سه مدیرعامل موقت و گذراندن پنج روز بی‌سابقه، هیئت مدیرۀ OpenAI، جایگاه آلتمن را به او بازگرداند.

بازگشت آلتمن در نتیجۀ چندین روز مذاکرۀ فشردۀ درون سازمانی و  فشار خارجی شدید از طرف مایکروسافت به‌عنوان بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار این شرکت اتفاق افتاد. البته تعداد زیادی از کارکنان داخلی این شرکت نیز پس از اخراج آلتمن، با تهدید به استعفا، هیئت مدیره را تحت فشار قرار دادند.

به گزارش هوشیو، خبرها حاکی از آن است که ایلیا ساتسکیور، کسی که خبر اخراج آلتمن را اعلام کرد، از هیئت مدیره کناره‌گیری خواهدکرد؛ اما به کار خود در این شرکت ادامه خواهدداد. ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، تغییرات در هیئت مدیره را «اولین گام اساسی در مسیری برای مدیریت باثبات، آگاهانه و موثر» خواند.

با وجود تغییرات زیادی که در OpenAI در حال انجام است، این شرکت ساختار قانونی خود را حفظ خواهد کرد و شرکتی انتفاعی، تحت نظر هیئت مدیره‌ای غیرانتفاعی که برای اتخاذ تصمیمات مختلف آزادی قانونی دارد، باقی خواهدماند. آلتمن این ساختار را در سال 2019 ایجاد کرده‌بود. هدف او از ارائه این ساختار، جذب سرمایه بیشتر و کاهش کنترل خارجی روی شرکت بوده‌است که با توجه به تمایل دولت‌ها و کمپانی‌های بزرگ به استفادۀ هدفمند از هوش مصنوعی، اقدامی قابل درک تلقی می‌شود؛ اما در نهایت همین ساختار قانونی هوشمندانۀ شرکت OpenAI بود که منجر به اخراج آلتمن شد؛ زیرا این ساختار به  به هیئت مدیره اجازه داد که بدون اطلاع مایکروسافت که بیش از 11 میلیارد دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده‎است، تصمیم عجیب خود را برای اخراج آلتمن اجرایی کنند؛ هرچند این تصمیم دوامی نداشت و در نهایت با دخالت مایکروسافت، آلتمن به جایگاه خود بازگشت.

جمع‌بندی

سم آلتمن، مدیرعامل شرکت OpenAI که در هفتۀ گذشته با تصمیم هیئت مدیرۀ این شرکت، اخراج شده‌بود، با اعمال فشار خارجی از طرف مایکروسافت و فشار داخلی از طرف کارکنانی که هیئت مدیره را تهدید به استعفا می‎کردند، صندلی ریاست را پس گرفت. مدیرعامل شرکت مایکروسافت از این اتفاق ابراز شادمانی کرد و آن را گامی جهت مدیریت بهتر خواند. شرکت OpenAI پس از اعلام خبر اخراج آلتمن، روزهای سختی را گذارنده‌بود تا جایی که در آستانه جنگ داخلی و سقوط شدید سهام قرار گرفت؛ اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که با بازگشت آلتمن، این شرکت دوباره به روال سابق خود بازخواهدگشت.

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]