سوختی
اخبار

دستیابی به سوختی مشابه نفت سیاه با هوشمندسازی پسماند‌ در کشور

0
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

محققان در یکی از شرکت‌های دانش بنیان موفق به طراحی دستگاهی شدند که سوختی را از پسماند نیروگاه‌های فسیلی تولید می‌کند که طبق اظهارات آن‌ها این سوخت موسوم به “Black Oil”  قابل قیاس با نفت سیاه است.

پرویز نوروز مهر به عنوان کارشناس ارشد واحد تحقیقات و توسعه یک شرکت فناور بیان کرد: عمده زمینه‌های تحقیقاتی این شرکت مدیریت جامع زیست محیطی است وی در ادامه افزود: بیشترین تحقیقات ما در حیطه بازیابی وانادیوم و فلزات با ارزش دیگر از پسماندهای نیروگاهی، هوشمندسازی مدیریت پسماند، و ساخت پایلوت و همچنین دستگاه پیشرفته فرایند سبز است که بهره برداری شده است.

وی مدیریت پسماندهای پزشکی در برخی از استان‌ها و موضوع اینترنت اشیا را از حیطه‌ها و موضوعات تحقیقاتی دیگر این شرکت دانست وگفت: دستگاه پیرولیز ساخته شده در این شرکت با هدف تبدیل پسماند به سوخت طراحی شده است. به این صورت که ابتدا پسماند وارد این دستگاه شده و به صورت غیرمستقیم و بدون حضور اکسیژن، شکسته می‌شود و در نهایت مواد هیدروکربنی آن به سوخت‌های مایع و مواد با ارزش تبدیل می‌شود.

سوختی

نوروز مهر اذعان کرد: سوختی که از این دستگاه حاصل می‌شود، قابلیت سوزاندن داشته و مواد با ارزش حاصل شده از آن نیز قابلیت جداسازی و ریکاوری خواهند داشت و می‌توان از آن مواد ارزشمندی را استخراج کرد. او تاکید کرد: پسماندهایی که ماهیت آلی دارند، می‌توانند در شرایط بدون اکسیژن، در معرض حرارت ۳۰۰ تا ۸۰۰ درجه سانتی‌گراد قرار گرفته و بعد از شکسته شدن پیوند میان مواد آلی، به بخارات هیدروکربنی سبک تبدیل شوند. همچنین به عنوان سوخت مایع بعد از سرد شدن از دستگاه خارج می‌شوند.

دارویار؛ طرحی در راستای هوشمندسازی دارو در کشور

نوروز مهر، از این سوخت را”Black Oil”  عنوان کرد و اظهار داشت: این سوخت با نفت سیاه قابل مقایسه است. او ضمن اشاره به دستاوردهای این شرکت در زمینه بازیابی وانادیوم و فلزات با ارزش، بیان کرد: نیروگاه‌هایی که از سوخت فسیلی استفاده می‌کنند، در دیواره‌های کوره آن‌ها پسماندهایی باقی می‌ماند که تا امروز به علت اینکه در ایران در این حوزه کار تحقیقاتی قابل توجهی انجام نشده بود، این پسماندها دفع می‌شد و بازیابی آن‌ها ممکن نبود.

او ادامه داد: وانادیوم با خلوص ۹۸ درصد از فلزات با ارزشی است که از پسماندهای نیروگاهی جداسازی شده است که با استفاده از این طرح به بهره برداری صنعتی رسیده است. وی کاربردهای فلز با ارزش وانادیوم را برشمرد و خاطرنشان ‌کرد: این ماده در تولید کاتالیست و همچنین صنایع غذایی و دارویی به کار گرفته می‌شود.

این محقق ضمن اشاره به تحقیقات این شرکت در زمینه هوشمندسازی پسماند، بین کرد: این فرآیند از مرحله تولید پسماند تا زمان اعلام واحدها برای میزان پسماندها، از لیست بندی تا طبقه‌بندی آن‌ها از طریق نرم‌افزار صورت می‌گیرد، ضمن آنکه سیستم حمل و نقل بر مبنای داده‌هایی که از نرم‌افزار ارائه شده ، نسبت به جمع‌آوری پسماندها اقدام می‌کند. وی افزود: فرآیند بی‌خطرسازی پسماندها در بخش پذیرش صورت می‌گیرد.

نوروز مهر تاکید کرد که همه این فرآیند بر اساس نرم‌افزار طراحی مدیریت پسماند انجام شده و ما توانسته‌ایم این نرم افزار اختصاصی و جامع را برای مدیریت پسماند در شرکت فناور خود عرضه کنیم.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]

استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری تقویتی چندعاملی برای آموزش همکاری به روبات‌ها

مقاله قبلی

دارویار؛ طرحی در راستای هوشمندسازی دارو در کشور

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.