شبکه توزیع آب
اخبار

رونمایی از طرح آزمایشی هوشمندسازی شبکه توزیع آب با هوش مصنوعی

  0
  مدت زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  سید پدرام جزائری فارسانی با نظارت دفتر انرژی معاونت بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان و دانشگاه صنعتی اصفهان، موفق به اجرایی کردن طرح پژوهشی هوشمندسازی شبکه توزیع آب با استفاده از هوش مصنوعی شده است. این طرح پژوهشی با هدف کاهش هزینه‌های برق مصرفی ایستگاه‌های پمپاژ آب و پیش‌بینی میزان آب مصرفی شبکه‌های توزیع آب شهری در بازه زمانی مشخص به انجام رسیده است.

  مهندس جزائری فارسانی با اشاره به این موضوع که طرح پژوهشی هوشمندسازی شبکه توزیع آب با استفاده از روش‌های هوش مصنوعی از تیر ماه ۱۴۰۰ در شهر نجف‌آباد به صورت آزمایشی آغاز شده است، خاطرنشان کرد: «تاکنون بهره‌برداری از ایستگاه‌های پمپاژ آب به صورت دستی و تجربی اجرا می‌شد، اما در این طرح، سعی شده است، با بهره‌گیری از روش‌های نوین هوش مصنوعی، دخالت نیروی انسانی در فرایند بهره‌برداری کاهش بیابد و کنترل شبکه آب به صورت هوشمند و الکترونیکی انجام شود.»

  این محقق جوان با بیان اینکه مشترکان شرکت‌های آب و فاضلاب از کاهش فشار آب در نقاط مختلف شهر ناراضی بودند، تصریح کرد: «در این طرح، فشار شبکه‌های توزیع آب هر منطقه به صورت مجزا پایش شده تا بتوان با توزیع عادلانه آب، رضایت حداکثری شهروندان حاصل شود.»

  به گفته مهندس جزائری فارسانی، نتایج اولیه اجرای هوشمندسازی شبکه آب با استفاده از هوش مصنوعی در شهر نجف‌آباد رضایت‌بخش بوده است و پیش‌بینی می‌شود، تا پایان تابستان سال ۱۴۰۱ این طرح به صورت آزمایشی و کامل در شهر نجف‌آباد اجرایی شود.

  لازم به توضیح است، مهندس سید پدرام جزائری فارسانی، دانشجوی سال سوم دکتری رشته مهندسی عمران- مهندسی و مدیریت منابع آب از دانشگاه اصفهان است. وی مشغول انجام پژوهش بر روی رساله دکتری در زمینه مدیریت فشار در شبکه‌های توزیع آب شهری با رویکرد کمی- کیفی است. مقطع کارشناسی ارشد وی نیز با گرایش مهندسی عمران- آب و سازه‌های هیدرولیکی در دانشگاه اصفهان بوده است. از افتخارات علمی وی می‌توان به کسب رتبه نخست در گروه مهندسی عمران- آب و سازه‌های هیدرولیکی دانشگاه اصفهان و همچنین ارائه چندین مقاله کنفرانسی، عملی، پژوهشی و ISI اشاره کرد.

  لازم به ذکر است، همزمان با جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو ۱۴۰۰، طرح «بررسی امکان هوشمندسازی شبکه آب با کمک الگوریتم یادگیری عمیق مبتنی بر هوش مصنوعی» نیز رونمایی شد.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۲]

  برنامه‌ریزی‌های لازم در سطح ملی برای همگرایی هوش مصنوعی و فناوری نانو آغاز شد

  مقاله قبلی

  ربات‌ها در کارهای تولید و بسته‌بندی به شرکت‌های داروسازی کمک می‌کنند

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *