شبکه‌های عصبی پیچشی در تنسورفلو
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعیآموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعیبینایی ماشینپایتون و ابزارهای یادگیری عمیقکتابخانه‌ های یادگیری عمیقیادگیری با نظارت

فراتر از شبکه های عصبی پیچشی در تنسورفلو ۲.۰

  3
  مدت زمان مطالعه: ۷ دقیقه
  هدف  ما از ساخت نخستین مدل شبکه ‌های عصبی پیچشی (ConvNet)، شناسایی سگ‌ها و گربه‌ها بود. ساختار این مدل حاویِ لایه‌های پیچش دوبعدی (Conv2D) و ترکیبی از لایه‌های ادغام و نرمال سازی بسته batch normalization ، و dropout می‌باشد. در این راستا از یک لایه مسطح‌ساز  flattening layer  استفاده می‌شود که نهایتاً  لایه تراکم  Dense layer را به دنبال دارد. این کار موثر واقع شد و از دقت بسیار خوبی هم برخوردار بود. سپس از همین ساختار جهت طبقه بندی مجموعه‌داده MNIST استفاده کردیم. تنها کاری که باید انجام می‌دادیم این بود که تابع هزینه  Loss function  را در لایه تراکم از آنتروپی متقابل دوتایی  binary cross-entropy  به آنتروپی متقابل رسته‌ای  categorical cross-entropy  تغییر دهیم. به این ترتیب احساس کردیم تسلط بالایی در استفاده از شبکه‌ های عصبی پیچشی داریم. اما راه را اشتباه رفته بودیم، چرا که باید مسائل زیادی را مدنظر قرار دهیم؛ مثل ایجاد ساختارهای متصل پراکنده، انواع مختلفی از لایه‌های Conv2d، به‌کارگیری روش‌های مختلف به منظور جلوگیری از بیش‌برازش  overfitting  و… .

  لایه‌های Conv2D پیشرفته

  پیچش‌های تفکیک‌پذیر عمق‌محور (Depthwise Separable Convolutions)

  این شبکه‌ها بسیار کارآمد هستند، زیرا به حافظه و محاسبات کمتری احتیاج دارند و در برخی موارد نتایج بهتری به دست می‌آورند. به دلیل داشتن این خصوصیات، معمولا چنین شبکه‌هایی زمانی استفاده می‌شوند که مدل در وسایل Edge/IoT به کار برده می‌شود، چون CPU و RAM محدودی دارند. در این شبکه‌ها، فرایند لایه پیچش عادی به دو فرایند پیچش depth-wise (عمق‌محور) و پیچش point-wise (نقطه‌محور) تقسیم می‌شود.
  در پیچش عمق‌محور  depthwise convolution  ، کِرنل  kernel  یک بار در هر کانال تکرار می‌شود، در حالی که پیچش ‌نقطه‌محور  pointwise convolution  از کرنل ۱×۱ برای افزایش تعداد کانال‌ها استفاده می‌کند. با این کار، تعداد کل ضرب‌های مورد نیاز کاهش می‌یابد و شبکه سریع‌تر می‌شود. در این مقاله اطلاعات ارزشمندی را درباره روش استفاده از چنین شبکه‌هایی ارائه شده است.


  پیچش اتساع یافته (Dilated Convolution)

  امکان اجرای این نوع پیچش‌ها در لایه‌های پیچشی عادی و همچنین لایه‌های پیچشی تفکیک‌پذیر وجود دارد. پیچش اتساع‌یافته یک نوع عملیات پیچش عادی به حساب می‌آید که شکاف‌هایی دارد. این نوع پیچش علاوه بر ارائۀ میدان پذیرنده بزرگتر، محاسبه کارآمد و مصرف حافظه کمتر، می‌تواند رزولوشن و ترتیب داده‌ها را نیز حفظ کند. بنابراین عملکرد مدل را به طرز چشمگیری بهبود می‌بخشد.

  شبکه های عصبی پیچشی

  شکل ۱: اتساع سیستماتیک از انبساط تصاعدی میدان گیرنده پشتیبانی می‌کند؛ بدون اینکه رزولوشن یا پوشش از دست برود. شکل (a): F1 از طریق پیچش اتساع‌یافته از F0 به وجود می‌آید؛ هر کدام از عناصر در F1 دارای میدان گیرنده‌ای با بُعد ۳×۳ است. شکل (b): F2 از طریق پیچش اتساع‌یافته از F1 ایجاد می‌شود؛ هر کدام از عناصر در F2 دارای میدان گیرنده‌ای به ابعاد ۷×۷ است. شکل (c): F3 از طریق پیچش اتساع‌یافته از F2 ایجاد می‌شود. هر کدام از عناصر در F3 یک میدان گیرنده به ابعاد ۱۵×۱۵ دارند. تعداد پارامترهای مرتبط با هر لایه یکسان است. میدان گیرنده به صورت تصاعدی رشد می‌کند؛ اما رشد تعداد پارامترها به صورت خطی است.

   

  روش Spatial Dropout

  در روش dropout عادی، برخی از نرون‌هایی که به طور تصادفی انتخاب شده‌اند، در طول آموزش کنار گذاشته می‌شوند. این نرون‌ها هیچ نقش مثبتی در عملیات «forward pass» ندارند و وزن شان در طول عملیات «backward pass» به‌روزرسانی نمی‌شود. همین موضوع باعث می‌شود شبکه به یادگیری چندین روش درونی مستقل بپردازد و احتمال بیش برازش آن در داده‌های آموزشی کاهش پیدا کند.

  اما در روش spatial dropout به جای صرف نظر ار نرون‌ها، کل نگاشت‌های ویژگی کنار گذاشته می‌شوند. در سند Keras راجع به special dropout این چنین بیان شده: اگر پیکسل‌های مجاور درون نگاشت‌های ویژگی همبستگی محکمی با یکدیگر داشته باشند، روش dropout عادی در عملیات فعال‌سازی به نظم‌دهی نمی‌پردازد و از میزان یادگیری موثر کاسته می‌شود. در این مورد، روش spatial dropout به افزایش عدم ‌وابستگی در نگاشت‌های ویژگی کمک می‌کند و استفاده از آن باید در دستور کار قرار گیرد.

   

  روش Gaussian Dropout

  ترکیب dropout و نویز گاوسی، این روش را می‌سازد. یعنی این لایه علاوه بر حذف برخی نورون‌ها، از نویز گاوسی Gaussian noise  ضرب‌پذیر هم استفاده می‌کند. مانند روش dropout عادی، نویز ضرب‌پذیر انحراف معیار sqrt(rate / (1 — rate)) دارد. برای مطالعه بیشتر درباره این روش، می‌توانید مقاله زیر را بخوانید.


  نظم‌دهی فعالیت (
  Activity Regularization)

  عملیات نظم دهی Regularization  تغییرات اندکی در شبکه های عصبی پیچشی به وجود می‌آورد تا به شکل بهتری تعمیم یابند. این عملیات، شبکه های عصبی پیچشی را ترغیب می‌کند تا ویژگی‌های پراکنده و نکاتی از دل مشاهدات خام یاد بگیرد. همین موضوع باعث می‌شود مدل به شکل بهتری بر روی داده‌های دیده‌ نشده عمل کند. در بخش زیر، سه روش نظم‌دهی را معرفی می‌کنیم:

  • l1: فعالیت به عنوان مجموع مقادیر مطلق محاسبه می‌شود.
  • l2: فعالیت به عنوان مجموع مقادیر مجذور محاسبه می‌شود.
  • l1_l2: فعالیت به عنوان مجموع مقادیر مطلق و مجموع مقادیر مجذور محاسبه می‌شود.

  شبکه های عصبی پیچشی

  فرمول‌های نظم‌دهی L1 و L2. لامبدا به عنوان پارامتر نظم‌دهی شناخته می‌شود.
  مقدار ماتریس وزن به دلیل افزودنِ عبارتِ نظم‌دهی کاهش می‌یابد و به مدل‌های ساده‌تری می‌رسد که به کاهش بیش‌برازش می‌پردازند. برای دسترسی به اطلاعات بیشتر درباره روش نظم‌دهی، می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

  معماری‌های پیچیده

  معماری های متصل پراکنده(Sparsely Connected Architectures)

  دو نوع معماری وجود دارد: متصل متمرکز و متصل پراکنده.

  شبکه های عصبی پیچشی

  اگر شبکه inception نقش بالایی در محبوبیت این روش داشت، پس چه نیازی به این نوع معماری‌ها بود؟ آیا نمی‌توانستیم به افزودنِ لایه‌ها بسنده کنیم؟ آیا عمیق‌تر شدن شبکه، زمینه را برای حصول نتایج بهتر فراهم نمی‌کند؟ جواب منفی است. هرقدر مدل بزرگتر باشد، بیشتر در معرض بیش‌برازش قرار می‌گیرد؛ به ویژه در مجموعه‌داده‌های کوچکتر. همچنین میزان نیروی محاسباتی لازم برای آموزش چنین شبکه ای افزایش می‌یابد.
  گاهی خطای آموزش وضعیت بدتری پیدا می‌کند. در این صورت معماری‌هایی که به شکل پراکنده به هم وصل شده‌اند، می‌توانند در افزایش عمق و عرض مدل‌ها کمک کنند و از شدت نیروی محاسبات بکاهند. این نوع ساختارها می‌توانند اندازه کرنل مختلفی در پیچش داشته باشند که عموماً از tf.keras.layers.add برای ایجاد ساختارهای به‌هم‌پیوسته استفاده می‌شود.

   

  شبکه های عصبی پیچشی

  امکان ساخت مدل‌هایی از این دست، با اختصاص متغیر به آن‌ها وجود دارد. شکل ورودی در tf.keras.layers.Input مشخص می‌شود و tf.keras.models.Model برای تعیین ورودی‌ها و خروجی‌ها استفاده می‌شود.

  شبکه‌ های عصبی پیچشی
  حال برای ایجاد معماری‌های پراکنده، به اختصاص چند لایه به لایه‌های دیگر احتیاج داریم. سپس باید از tf.keras.layers.concatenate برای پیوند دادن آن‌ها استفاده کنیم.

  شبکه‌ های عصبی پیچشی

  اتصالات skip

  شبکه «ResNet50» بود که باعث محبوبیت این روش شد. هدف اصلی از روش اتصالات skip، حل مسئله ای بود که توسط تیم تحقیقات میکروسافت در مقاله شان با عنوان ” Deep Residual Learning for Image Recognition.” آورده شده بود.
  نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که با افزایش عمق شبکه، دقت اشباع شده و به سرعت کم می‌شود. با کمال تعجب این کاهشِ سرعت ناشی از بیش‌برازش نیست و اضافه کردن لایه‌های بیشتر به مدل عمیق، باعث افزایش خطای آموزش می‌شود.

  شبکه های عصبی پیچشی

  از مزایای این کار می‌توان به آسان شدن برآورد مقدار وزن‌ها و تعمیمِ بهترِ مدل اشاره کرد.
  اگر سازوکار ایجاد ساختارهای پراکنده را به خوبی درک کرده باشید، می‌توانید به راحتی آن را به مرحله اجرا درآورید و از tf.keras.layers.Add استفاده کنید.

  شبکه های عصبی پیچشی

  نتیجه‌‎گیری

  استفاده از این مدل‌ها شاید باعث ارتقای مدل‌مان شود، اما همیشه این اتفاق نمی‌افتد. شاید این مدل‌ها حتی در صورت برخورداری از لایه‌های Conv2D عادی هم عملکردی بدتری نسبت به ساختار به‌هم‌پیوسته داشته باشند. باید این مدل‌ها را امتحان کنیم و ببینیم کدام استراتژی بهترین نتایج را به دنبال دارد.

   

  شبکه های عصبی پیچشی

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  رویداد ملی استارتاپی رباتیک، هوش مصنوعی و بازی‌های خلاقانه به پایان رسید

  مقاله قبلی

  هوش مصنوعی و علوم داده و پرورش متخصص آن

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  3 نظرات

  1. جامع و مفید بود

   1. خوشحالم که براتون مفید واقع شده

  2. چقدر سخت بود!

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *