اقشار
اخبار

اقشار آسیب‌پذیر در نظام توزیع یارانه‌ای کشور به کمک هوش مصنوعی شناسایی می‌شوند

  0
  مدت زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از خبرگزاری مهر، عدم شناخت اقشار آسیب‌پذیر در نظام توزیع یارانه در کشور یکی از ضعف‌های جدی است که در حال حاضر پای متخصصین بسیاری نظیر دکتر حسین راغفر، محمدقسیم عثمانی، حسین میرزایی و قدیر ابیانه را به میان کشیده است. به نظر برخی از این صاحب‌نظران، با استفاده از هوش مصنوعی می‌توانیم به دقت لازم در شناسایی اقشار کم‌درآمد دست یابیم.

  به نقل از این خبرگزاری، موضوع یارانه‌ها امروزه به افزایش شکاف طبقاتی، کاهش قدرت خرید عمومی، تورم و نقدینگی منتهی شده است. این موضوع تنها می‌تواند به کمک فناوری‌های هوش مصنوعی رفع شود. زیرا به کمک تکنولوژی‌های موجود می‌توان اطلاعات مالی و رفتارهای اقتصادی تمامی شهروندان را رصد کرده و از جزئی‌ترین امور اقتصادی ایشان آگاهی لازم جهت مدیریت پرداخت‌هایی نظیر یارانه را در اختیار داشت. این موضوع خاصه توسط دکتر محمدحسین راغفر، استاد دانشگاه و اقتصاددان به بحث گذاشته شده است. به نظر ایشان تأکید بر منطق اشتباه در تحلیل مسائل اقتصادی منجر به پیمودن مسیر غلط در عملیاتی کردن نظام توزیع یارانه در کشور شد. ایشان تأکید کردند درحالی‌که هنوز به شناسایی دقیقی از اقشار موجود در جامعه و آن قشر که آسیب‌پذیر هستند دست نیافته‌ایم، چگونه می‌توانیم یک نظام توزیع پولی موفق را پیاده‌سازی کنیم.

  به گفته این استاد دانشگاه از زمانی که طرح هدفمندسازی یارانه‌ها آغاز گردید، نخست گفتگو بر سر این موضوع بود که از طریق توزیع یارانه در میان دو دهک پایین جامعه، شرایط را برای توزیع یارانه در میان سه تا پنج دهک جامعه فراهم کنیم. اما محاسبات اشتباه به دلیل نداشتن شناخت دقیق از میزان افرادی که استحقاق دریافت یارانه را دارند، منجر به توزیع نامناسب پول و در نتیجه پیدایی تورم گسترده شد.

  بنابراین به نظر ایشان برای تحقق شناخت دقیق از اقشار آسیب‌پذیر کشور، باید از تکنولوژی‌های روز دنیا کمک گرفت، خاصه فناوری هوش مصنوعی و زیرشاخه‌های کاربردی آن. به طور مثال فناوری داده‌کاوی می‌تواند با رصد اطلاعات مالی و تراکنشی هر شهروند و طبقه‌بندی آن‌ها، نمودارهای دقیقی را از وضعیت درآمدی، مالی و فعالیت اقتصادی هر فرد را ارائه کند. باتوجه‌به ایجاد گفتمان کاربرد هوش مصنوعی در رفع این مشکل، می‌توان در آینده نزدیک شاهد حل این معضل به کمک هوش مصنوعی باشیم.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  مهندسی ویژگی خودکار با استفاده از شبکه‌های عصبی

  مقاله قبلی

  خواندن ذهن با هوش مصنوعی و تصویرسازی افکار انسان!

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *